21 Een dag naarDeventer Wanneer we eens een dag vrij hebben, kunnen we die nuttig besteden door eens naar Deventer te gaan. Niet om te winkelen, hoewel dat een zeer pret tige bezigheid kan zijn, althans voor de dames, maar om nu eens onze ogen de kost te geven en de bezienswaardigheden van deze oude Hanzestad te bezichtigen. Bij aankomst stappen we direct naar het V.V.V.-kantoortje naast het station en la ten we ons voorlichten. Deventer is een zeer oude stad en wordt reeds genoemd in de annalen van 760, toen de stad door de Saksen werd verwoest. Wees gerust, de Deventenaren kijken U er niet boos meer op aan De Lebuïnuskerk genoemd naar zijn stich ter, is één der oudste kerken van ons land. Hij werd in 780 vernield, in 1040 opgebouwd en daarna nog enkele malen vernield door brand en weer hersteld. De Bergkerk ligt op een heuvel temidden van het meest karakteristieke gedeelte van Deventer met vele hals- en trapgevels. De torens zijn in Romaanse stijl en dateren waarschijnlijk nog van de stichting van het eerste kerkje ter plaatse, omstreeks 1200. De derde oude kerk is de Broederkerk, ge bouwd in 1338. Op de Brink vinden we museum „De Waag" met dépendance „De drie Haringen", resp. van 1528 en 1575. In dit museum kan men o.a. een prachtige verzameling Deventer- en Overijsselse oude munten, praehistori- sche vondsten, mooie interieurs enz. be wonderen. Hiermede hebben we slechts enkele dingen genoemd. Er is echter nog veel meer te zien. We kunnen voor de verandering ook eens een kijkje gaan nemen langs de IJssel en als we moe zijn op een gezellig punt eens even thee of koffie drinken. We raden U aan, ga er eens heen. Er wor den van tijd tot tijd tentoonstellingen ge houden in Deventer. Zo bezochten wij ver leden jaar een expositie in de „Munten- toren" van schilderijen van Vincent van Gogh, waar we o.a. het bekende schilderij „De Aardappeleters" konden bewonderen. Een dergelijk evenement is altijd een mooie gelegenheid om de stad te bezichtigen en als we dan weer in de bus of trein naar Rijssen zitten, kunnen we met voldoening zeggen: „Een goed bestede vrije dag". J. E. v. d. G.

Het Anker | 1959 | | pagina 21