Volleybal 15 Maar 't komt voor. Want de moeilijkheid is, dat je niet Jansen, met wie je in het werk nogal eens te maken hebt, wél een gebakje kunt geven, maar Pietersen, die bij Jansen op de kamer zit, niet. En zó ga je maar door. Want en daar zit 'm de kneep de anderen doen het óók. Er wordt niet anders verwacht. Zelfs de aard van de traktatie wordt de jarige min of meer opgedrongen. Immers, hij kan niet met toverballen voor de dag ko men, wanneer collega X de vorige week roomhoorns heeft uitgedeeld. En terwijl om hem heen gretig en onder vrolijk gekout de lekkernij verorberd wordt, staart de jarige naar zijn rekening van 50,en bedenkt met weemoed hoe zijn vrouw heeft moeten sparen om dat elek trische scheerapparaat van 37,50 voor zijn verjaardag te kunnen kopen. door de drogreden, dat hij in de loop ^Ban het jaar dat bedrag wel weer inhaalt Tnet de taartjes van zijn verjarende colle ga's wordt de pil slechts schamel verguld. Hij houdt het gevoel, dat hij zijn geld be ter had kunnen besteden. Wie bindt de kat de bel aan? Het is geen kwestie van krenterigheid, maar eenvoudig een gevolg van het feit, dat de traktatie-gedachte in de heden daagse onderneming niet meer op zijn plaats is. De groei van het bedrijf is daar debet aan. Maar ook de gewijzigde structuur van het werk. Het sterk uitgebreide aantal functies en de vér doorgevoerde specialisatie maken het onderlinge contact minder intensief dan vroeger het geval was. Hoe echter van deze ingewortelde gewoon te af te komen Wie zal deze weinig gewaardeerde, maar bijzonder vasthoudende kat de bel aan binden Dit moet geen kwestie zijn van iemand, maar van iedereen, of, met andere woor- ^^en, van onderling overleg. Van niemand kan en mag verwacht wor den, dat hij de eerste zal zijn, die met de gewoonte breekt en alle bedekte en open lijke toespelingen ten spijt, zijn verjaar dag voorbij laat gaan zonder de gebruike lijke bestelling bij de taartjeswinkel te doen. Maar wel is het een onderwerp om eens openlijk over te praten en ieder ronduit zijn mening te laten zeggen. Mocht in een dergelijk gesprek blijken, dat de verjaardagstraktatie toch door ie dereen op prijs wordt gesteld, dan zal zij daarna met des te meer waardering wor den aanvaard. In het andere geval, wanneer dus de meer derheid zich vóór afschaffing uitspreekt, zal tot veler opluchting een einde kunnen worden gemaakt aan een traditie, die dus als goede gewoonte begonnen is, maar thans als ongewenste erfenis wordt mee gedragen. Bovenstaand artikel werd ons toegezonden door het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, met het verzoek dit in het Per soneelsblad te plaatsen. Wij meenden er goed aan te doen aan dit verzoek te voldoen, omdat het probleem van het al of niet handhaven van tradities in het algemeen, steeds actueler wordt. Er zijn vooral hier in het Oosten van het land veel tradities bewaard gebleven en gelukkig maar Toch zijn er ook bij, die zich zelf inderdaad overleefd hebben. Wij denken hierbij o.a. aan de buitensporig grote recepties en bruiloften, waartegen nog niet lang geleden, in enkele plaatsen in Twente en Achterhoek, door geestelijk heid en overheid is geageerd. Bovenstaand artikel kan misschien leiden tot een vruchtbare discussie, of in elk ge val tot een meer critische houding t.a.v. dingen die men nog doet uit sleur, doch die in feite een wantoestand vormen in onze moderne maatschappij. Hoewel deze tak van sport reeds enkele jaren door een groep uit de Sport vereniging beoefend wordt, zullen zich ongetwijfeld nog veel mensen afvra gen wat volleybal nu eigenlijk is en hoe dit wordt gespeeld. Wel, de volleybalsport kan beoefend wor den door mensen van alle leeftijden. Het is een zeer beschaafd spel, waar de kans op spelverruwing beslist uitgesloten is. Kracht en massa spelen in het volley bal een veel geringe rol dan in andere

Het Anker | 1959 | | pagina 15