De obsessie van de verjaarstraktatie 14 Een traditie, die in vele gevallen zichzelf heeft overleefd. De Sint Nicolaasmentaliteit is helaas ons allen niet gegeven, maar toch doen zich omstandigheden voor, dat deze ons tegen onze eigen wil wordt opge- gedrongen, zodat wij ons genoodzaakt zien een rol te spelen, die ons, om de techni sche term maar eens te gebruiken, geens zins op het lijf geschreven is. Zoals de goed-heiligman, naar de historie wil, zijn verjaardag gebruikte om „al goed doende rond te gaan", zo zien wij ons eenmaal per jaar gesteld voor de traditie, die langzamerhand tot een plicht is uitge groeid, om de ploeg, de afdeling, ja soms zelfs het hele bedrijf in de feestvreugde te laten delen door met kwistige hand een traktatie uit te delen. V er j aardagsbelasting. Er zit iets aardigs in deze gewoonte, dat zij vooropgesteld. Maar het is een aardig heid, die in vele gevallen zichzelf heeft overleefd en die geworden is tot een be lasting voor de jarige, die hem het genoe gen van de feestdag vergalt. En als het zover is gekomen, wordt het trakteren op kantoor of in de fabriek een dwang, waar aan iedere spontaniteit ontbreekt en die de jarige van feestvarken tot slachtoffer degradeert. Hoe is een dergelijk gebruik ontstaan en waarom wordt het gehandhaafd Och, historisch is het gemakkelijk te ver klaren. In de eerste plaats zijn we met de „verjaardagstraktatie" bij wijze van spre ken groot gebracht. In de familiekring zijn het de taartjes, waarop de gezinsleden en gelukwensende bezoekers worden vergast. En op school was het het koekjestrommeltje met kleve rige zuurtjes, of toffees plus de feestsigaar voor de meester. Bovendien, en daar ligt waarschijnlijk de grondoorzaak, bestaat in het bedrijf de trakteergewoonte ook al langer dan van daag. Die is vermoedelijk geboren op het ogenblik, dat de onderneming het karakter van eenmanszaak verloor. Toen de baas jarig werd, fuifde hij zijn knecht op een borrel en de knecht op zijn beurt wilde ook niet achterblijven. Die goede gewoonte werd aangehouden, ook toen er vijf knech ten kwamen en tien. En daarbij is het niet gebleven. Andere afdelingen, die erbij kwamen, gingen deze gewoonte overnemen en een boekhouder, die naar een ander bedrijf ging, introdu ceerde daar de verjaardagstraktatie. Zo raakte de bal aan het rollen. En zij rolt nog steeds. Door de fabrieken rolt zij en vooral door de kantoren, waar de en tourage en het zittende werk zich betera lenen voor het nuttigen van een gebakjf^fc Door de typekamer, waar dertig machine:^ even zwijgen voor een gelukwens en een traktatie. Dat is ruw geschat 10,Een heel bedrag voor een typiste, die in haar eigen levensonderhoud moet voorzien. Maar ze kan niet achterblijven, want de anderen doen het ook. En lustig rolt de bal voort. Door de kamers van de bazen, de afdelings chefs, de bedrijfsleiders, de directiesecreta rissen, de directeuren. Allen doen zij mee. Omdat het zo'n aar dige gewoonte is, omdat de anderen het ook doen En zó kan het gebeuren, dat de jarige op zijn geboortedag van de bakker een reke ning van laten we 't niet overdrijven 50,gepresenteerd krijgt voor „gebakjes aan U Edelen geleverd". Zonder dat hij daarover bij de boekhouder een declaratie kan indienen voor „trakta tie aan U Edelen verstrekt". Vindt U 't tóch overdreven die vijftig pop

Het Anker | 1959 | | pagina 14