Uit de Huishoudschool geklapt rechte kant breien, 11 steken erbij opzet ten, dan de steken van de eerste oorklep erbij. De nieuw opgezette steken in boordpa- troon, alle andere zoals ze te zien zijn, 7 naalden hoog breien. Nu aan de voor kant 43 steken erbij opzetten en alle ste ken over 3 naalden verdelen. We breien nu in het rond; 5 toer recht, 5 toer gerste korrel, 5 toer recht, 4 toer gerstekorrel, 4 toer recht, 3 toer gerstekorrel, 5 toer recht. Dan voor de bol als volgt minde ren 14 steken recht, 1 afhalen, 1 recht, afgehaalde steek overhalen, 2 recht sa- menbreien; dit nog 6x herhalen. In elke 4e volgende toer op dezelfde manier min deren, minderingen recht boven elkaar. De laatste 14 steken op een maasnaald overnemen, stevig aanhalen en afhechten. Voor de klep 24 steken opzetten en geheel in boordpatroon breien. Aan het begin van elke naald 3 steken erbij opzetten, doorgaan tot 72 steken, hierboven 3 cm. hoog breien, dan aan het begin van elke naald 3 steken afkanten. De laatste 24 steken ineens afkanten. Muts en klep onder een vochtige doek luchtig persen, het losse deel om de cellu- loidklep hechten en daarna stevig aan de muts vastnaaien. Oorkleppen en bandje met vasten omhaken, het knoopsgat fes tonneren en de knoop op het korte bandje naaien. Mocht U bij het breien nog moeilijkheden hebben, kom dan naar de Huishoudschool. U wordt daar geholpen en kunt er tevens de muts „kant en klaar" zien. Veel succes gewenst, breisters D. H. Ofschoon de winter nog niet officieel is begonnen, zitten we al in de ge zellige winteravonden, die vooral in huiselijke kring op zijn best zijn. We kunnen spelletjes spelen en elkaar in de haren vliegen (ook een vorm van huiselijkheid), we kunnen met elkaar handwerken, breien of handenarbeid doen. En welke maand is daar beter voor geschikt dan de decembermaand. Wat echter ook een leuke bezigheid met elkaar is, dat is koken, bakken en braden, borstplaat ma ken enz. Daar weet b.v. de familie Lohuis van mee te praten, waar 't eten altijd weer een feest is, want alle huisgenoten volgden één of meer cursussen op onze huishoud school. Vader Lohuis zit wat dat aangaat nooit met de handen in het haar. We beginnen bij Moeder Lohuis, die er door haar dochters op attent gemaakt werd, dat er ook een kookcursus was voor Krouwen van onze w.erknemers. Dit liet loeder zich geen tweemaal zeggen en ze volgde met veel plezier onze lessen. Dika, de oudste dochter, is getrouwd en haar man plukt de vruchten van haar lessen. Hij vindt n.l. dat ze heerlijk kookt en zo blijft 't aloude gezegde dat 's mans liefde door de maag gaat, toch altijd weer nieuw. Dan volgt Sientje of Suze zoals ze op school heet die zich eveneens in de ge heimen van het koken heeft verdiept. Na Sientje komt Jannie, die alleen aan de kooklessen niet genoeg heeft en haar vrije tijd ook verder nuttig besteedt. Eerst volgde zij dus de lessen voor de gewone en de fijne keuken en nu leert zij de edele naaikunst, wat heel verstandig is, want wat is nu een huisvrouw, die niet naaien kan Daar kost de huishouding veel meer dan in een gezin waar de moe der van alle lapjes wat weet te maken. Jannie wordt dus een spaarzame huisvrouw. Maar nog zijn we er niet, want de jongste 13 Van links naar rechts Riekje, moeder Lohuis, Suze en Jannie. Waar zijn de witte kookmutsen dames, of kookte U niet echt (Red.)

Het Anker | 1957 | | pagina 15