weerstand, zult U vragen Dat speelt een grote rol, maar ook hygiëne kan ons voor veel kwaad behoeden en het isoleren van een grieppatiënt is zeker één van de din gen, die wij moeten doen. Deze regels gelden overigens altijd bij infectie-ziekten. Zodra men merkt dat een kind hangerig is, is het goed geen andere kinderen in dezelfde kamer of zeker niet in hetzelfde bed te laten slapen. Meermalen kwam het voor, dat een kind, dat hangerig was en alléén maar hoofdpijn had of keelpijn, bij de Moeder, die b.v. rusten moest of ziek was, in bed werd genomen. Dat is fout. In de ruimte niezen of hoesten, ook fout. Eén handdoek en één washandje voor 't hele gezin gebruikenallemaal fouten die aan stand. Is het dan alleen een kwestie van de orde van de dag waren. Om nog maar niet te spreken van slecht wassen van de handen. Want met de handen kunnen we onszelf veel bacteriën toestoppen. Veel vuldig wassen van de handen moet niet ^■een in tijd van °riep, maar altijd een ^^eede gewoonte worden. De grote dokter Pasteur werd in medische kringen gehoond toen hij tot de ontdek king kwam dat de vieze, onhygiënische toestanden in de ziekenhuizen oorzaak wa ren van de dood van vele mensen. Handen wassen voor een operatie Onzin. In die tijd was het de gewoonste zaak van de we reld om te opereren met vieze instrumen ten en doktersj assen, die deden vermoeden dat ze aan een onzindelijke slager toe behoorden. Zoiets is nu in elk ziekenhuis ondenkbaar. Maar we zijn nog niet zover, dat we van ie der huisgezin weten dat de kinderen er met gewassen handen hun boterham gaan eten. Onze woningen worden steeds meer ge bouwd om de huisvrouw gemak te ver schaffen, maar een fonteintje op de W.C. is iets wat nog steeds ontbreekt in bijna alle woningen. Wat nog niet wil zeggen, dat er in de woningen waar we dit wel vinden, de bewoners ook geregeld hier van gebruik maken. Mensen, die het was sen van handen de doodgewoonste zaak vinden, kunnen zich overigens heel goed met de keukenkraan behelpen en daar gaat het uiteindelijk om. We zijn soms verschrikkelijk zindelijk op de ramen en boenwas dient iedere week op de meubels gesmeerd te worden, zoveel dat de meu belen lelijk van mooiheid dreigen te wor den, maar hygiëne is een veel belangrijker factor in het leven. En zo keren we van de meubels op de griep terug, die al wel op de terugtocht is, maar toch nog vele slachtoffers maakt, zelfs nog onder de mensen die reeds ziek waren en een tweede maal het onderspit moesten delven. Ook de mensen die tot nu toe de dans ontsprongen zijn behoeven niet te denken tot de flinkerds te behoren; ook zij komen in autobussen of treinen, waar we elkaar zo heerlijk kunnen be smetten. En nu heeft U zich misschien al eens afge vraagd hoe de gezinsverzorging heeft ge reild en gezeild. Er waren angstdromen van 's morgens lange rijen wachtende huis vaders die gezinshulp kwamen vragen, maar ook hier was het een kwestie van geen zorgen voor de tijd maken, want er kwamen slechts drie aanvragen, 't Was een soort samenspel, de wetenschap dat de gezinsverzorgsters zelf in een moeilijk par ket zaten en de behoefte aan hen. Op een gegeven moment moesten 7 gezinsverzorgsters de strijd tegen het verdringen van een opkomende griep staken en zich eraan onderwerpen of ze wil den of niet, en niet achter elkaar, maar te gelijk. Gelukkig behoort deze periode alweer tot het verleden en gaan zij weer vrolijk verder met hun taak om door haar tijde lijke aanwezigheid in de gezinnen de moe ders in de gelegenheid te stellen volkomen gezond in het gezin terug te keren.

Het Anker | 1957 | | pagina 3