TH0E5 GET fff: A,v*w f K DE JUTTE -ZEKKE: 16 woestenij. Wat niet door het water verlo ren was gegaan, ging te gronde aan de vorst. Wat was er verloren gegaan Huizen, huisraad, vee, pluimvee, oogstpro- dukten, gewassen te velde, boomgaarden, landbouwgereedschappen, voorraden. Men senlevens, wonder boven wonder, niet. Dat kwam, doordat de dorpen op en langs de hoge dijken liggen, terwijl het „binnen land" van het geteisterde gebied haast geen bewoners had. Ook de boerderijen lagen toen nog alleen langs de dijken. Wel waren in die dorpen veel woningen geheel vernield. Toen ten slotte de dooi inviel, trok in het oosten het water spoedig weg. De „kom" in het westen bleef echter gevuld. Daar moest een paardemiddel worden toegepast om het water kwijt te raken. De hulp van de Genie werd ingeroepen en in een pe riode van lage waterstand op de Waal liet men de dijk bij Dreumel op een paar plaat sen springen. Toen eindelijk week het wa ter. De kunstmatige dijkbreuken werden hersteld en de opbouw kon beginnen. DE OPBOUW Noodwoningen werden opgericht en de uitgewekenen keerden terug. De boeren probeerden weer iets te maken van hun landerijen, de ambachtslieden trachtten hun bedrijfjes weer op gang te krijgen. Maar toen bleek, dat een groot aantal van de getroffenen door gebrek aan middelen niet op eigen krachten weer op de been kon komen. Het was juist een economisch tamelijk zwakke bevolking, die door de wa tersnood was ontredderd. Geleidelijk raak te deze toestand door de pers in heel Ne derland bekend. Giften stroomden van alle kanten binnen en er werd een Stich ting gevormd, die de gelden ging beheren en besteden. Er werden credieten verstrekt en huizen gebouwd. En zo komen we dan eindelijk toe aan wat ons bindt aan al die gebeurtenissen. Ook de directie en het personeel van Ter Horst Co. hadden in hun beurs getast voor die Stichting daar in het Land van Maas en Waal. Op die manier kon de bouw van een dubbele arbeiderswoning worden bekostigd. Die woning kwam er ook, nu omstreeks dertig' jaar geleden en ze staat er nog, in het Waaldorp Beneden- Leeuwen.Een dorp, waar heel velen in de fabriek misschien nooit van hebben ge hoord. Met uitzondering dan van de man nen in de Pakkerij, die bij tijd en wijle balen moeten merken en inschrijven voor een klant in die plaats. Wie eens in de buurt mocht komen en het dubbele huisje zou willen bekijken, moet daar zijn aan het „Zijveld", nos. 225 en 226. En als hij deze nummers mocht zijn ver geten, kijkt hij maar uit naar het enige van de vier of vijf gelijksoortige blokjes, dat een gevelsteen draagt; in het midden aan de voorkant, onder de dakgoot. Daar leest hij dan: We durven wedden, de enige gevelsteen in het Rijssens buiten onze gemeente. Ja, waarschijnlijk de enige, die er in ons dia lect bestaat, want is er wel een in Rijssen? De huisjes werden verhuurd tegen wat we nu zouden noemen onbegrijpelijk lage hu ren 50 ct. per week Maar men moet Beneden-Leeuwen, Zijveld nos. 225 en 226, in 1931

Het Anker | 1957 | | pagina 16