6 dat zij ernstig gegadigde was. De na men Holten en Ter Horst zijn elkaar niet vreemd. Wat is de trots van de gemeente Holten, vooral tegenover vreemdelingen en toeristen De Holterberg. En de Oostkant van dat uitgestrekte gebied is grotendeels verbonden met de naam Ter Horst, door het bezit en de instandhouding ervan. De burgemeester loofde de „motor" van de gemeentelijke industriecommissie, haar voorzitter, en trouwens heel de commis sie, die zo doeltreffend heeft meegeholpen, de zaak voor elkaar te krijgen. Die er ook voor zorgde, dat er arbeiders kwamen voor de nieuwe industrie. Hij kon die arbeiders zeggen, dat ze werk hadden gevonden bij een goede directie, die een bedrijf weet te leiden in de sfeer van de streek. Ze zouden er zich thuis voelen. Hij stipte nog aan, dat Ter Horst uit Rijs- sen van 1836 tot 1906 een weverij in Hol- heeft gehad. Blijkbaar, zei mr. Enklaar, was hier van toepassing de zegswijze „reculer pour mieux sauter" (een stap te rug voor een betere aanloop). De arbei ders hier, verklaarde hij, zijn degelijk; het zijn nog geen massamensen. Die zou Hol ten ook niet willen hebben. Het gaat ook niet om een industrialisatie ter wille van het idee. Het arbeiderspotentiëel moet op peil blijven, zowel voor de boerenbevol king als voor de juteweverij. Hij gaf ten slotte de verzekering', dat het gemeente bestuur zoveel mogelijk de belangen van Ter Horst Co. N.V. in Holten zal dienen, ook ten behoeve van de plaatselijke arbei ders. In deze rede klonk een toon van war me genegenheid ten opzichte van onze in dustrie, die het beste voor de toekomst doet hopen op het gebied van de samen werking in Holten. Vervolgens nam onze president-commis saris, de Heer H. B. N. Ledeboer het woord. Risicospreiding is een der eer ste beginselen van de fabrikant, en als zodanig juichte hij onze herleving in Hol ten toe. Ook met enkele historische voor beelden lichtte de Heer Ledeboer toe, hoe deze spreiding bij Ter Horst Co. N.V. was toegepast geweest. Hij eindigde met een aardige beeldspraak. De meeste Twent se families van industriëlen stammen vele geslachten terug uit agrarische families. Zij en de aanwezige arbeiders van het Rede van de Heer Ledeboer platteland zullen dus weten, dat de boer graag dicht bij huis heeft, waar hij dage lijks het oog op moet hebben. Veraf ge legen weiland komt meer in aanmerking- voor de vetweiderij. Hij hoopte, dat Holten zich mocht ontwikkelen tot zo een weiderij. De volgende spreker, Ir. Pannekoek, hield meer een causerie en wist zijn toehoorders op allerlei terrein heel wat wetenswaardigs te vertellen. Zijn uit gangspunt bij de toepassing van zijn systeembouw was geweest het verhogen van de arbeidsvreugde. Hij had eens be cijferd gezien, dat 20% van de werkende mensen geen arbeidsvreugde kent. Hij dacht, dat bij het werken in een opwek kende atmosfeer, de vreugde in het werk

Het Anker | 1957 | | pagina 6