Zelfgebouwde tent 18 ken verschijnt in 1644 een Waender Janse in Niland. De plaatselijke uitspraak komt meteen nog even om de hoek kijken. Iemand, die er plezier in heeft, zou zelfs in sommige gevallen de ligging van die „nijlanden" wel kunnen opsporen. In theo rie ten minste. Daarvoor moet hij zich dan verdiepen in de oude notarisboeken met akten van overdracht van land, enz. Maar het staat gelijk met het zoeken van een speld in een hooiberg. Met een paar snip perdagen zou hij er niet komen, en als hij er de hele fabrieksvakantie aan zou be steden met gunstig gevolg, dan had hij geluk. Alleen kan hij waarschijnlijk recht streeks naar de oogarts lopen, want een week te turen op dat onwennige schrift van vroeger eeuwen is zelfs de beste ogen te machtig SLETTENHAAR Even na het midden van de 17e eeuw duikt deze naam voor het eerst op in de doop- en trouwboeken van Rijssen. We vinden Webbe Pieters Sleten- haer in Sudnae, ook genoemd Te Sleten- haer in Sudnae en Op Slettenhaer. Die laatste namen wijzen er op, dat de Slet- tenhaar een boerderij of een veld in Zuna was. Oorspronkelijk een veldnaam, dat zien we aan de uitgang -haar. Een „haar" was, volgens het woordenboek, een hoge midden in het veld liggende kamp bouw land, of een hoogte in het veen, of een hoog heideveld. De laatste mogelijkheid zal niet op dit geval slaan. Dan blijft nog over de verklaring van dat „sletten" of „sleten". Die moeten we he laas aan de lezers overlaten, want we zijn niet in staat er een te geven. Alleen, wan neer er eenvoudig van ons een verklaring zou worden geëist, zouden we de volgende mogelijkheid durven opperenDe oorspron kelijke vorm kan zijn geweest Slechten- haar, d.w.z. vlakke haar („slecht" beteken de eertijds „vlak" denk maar aan een* woord als „slechten", met de grond gelijl^J maken). Van hetzelfde woord afgeleid zijn enige andere namen bij Ter HorstTer Haar (d.i. op de haar), Twilhaar, Tijhaar en Van der Haar. Ten slotte is het woord zelf in Rijssen blijven leven in de Haar(straat). Onlangs ergens op bezoek komende, viel ik midden in een verjaarspartij van de zoon des huizes. Hij was twaalf jaar geworden en kreeg van zijn ouders een kampeertent cadeau. Op zich zelf misschien een betrekkelijk gewoon feit, maar dit was wel een bijzondere tent, n.l. eigen fabrikaat van Vader en Moeder Moeder had het naaiwerk voor haar reke ning genomen en Vader zorgde voor alle verdere benodigdheden. Op die manier ont stond niet alleen een heel mooie, degelijke tent, maar ook een zeer voordelige. En wat hadden ze samen veel plezier beleefd aan dit ales. Onmiddellijk nadat ik dit nuttige ge schenk waarin een hele troep vrienden wel 'n tikje jaloers krioelde had be wonderd, dacht ik aan de moeilijkheden, die velen hebben met hun vrijetijdsbeste ding. Hoe mooi is het niet in jullie va kantie te kamperen in de vrije natuur. Hoe leerzaam, en vooral, welk een enorme voorraad gezondheid kan men hiermee opdoen. Het saamhorigheidsgevoel wordt er door ontwikkeld. Je wordt er zelfstandig door in veel dingen en wat ook erg belangrijk is je kunt, al kamperende je eigen land, dat toch ontzaglijk veel moois heeft, op de beste manier leren kennen. Bovendien geeft alles wat wij met eigen handen maken, veel meer voldoening da?^^ iets, dat zo maar gekocht is. Wat een rmflP gelijkheden, om eigen initiatief eens uit te leven. Momenteel zijn de avonden natuurlijk te kort om dit te ondernemen, maar de straks weer komende wintermaanden kun nen prachtig dienen om tegen de zomer vakantie van 1958 een eigen tent te hebben. Het recept, de aanwijzingen De A.N. W.B. staat met volledige inlichtingen tot ieders dienst, en bovendien kan iedereen te rade gaan bij de heer Rouwendal op het Kantoor. Jongelui, doe je best T. H.

Het Anker | 1957 | | pagina 18