■flan kat A/adat Land** /Sadtljfió laven. De roep om beperking der "bestedingen is de laatste maanden dermate krachtig geweest, dat men bijna uit het oog zou gaan verliezen, dat hiermede in feite toch nog niet het laatste woord is gesproken. Er is uiteraard geen wondermiddel tegen alle eco nomische kwalen. Zo men echter zoekt naar wegen om uit de huidige moei lijkheden te geraken, zal men eerder in de richting van een vergrote productie per werknemer dienen te speuren dan de aandacht al te zeer te richten op een verminde ring der consumptie. Volkomen terecht is er een rem aangelegd aan de be steding, die in de achter ons liggende periode een te grote omvang had aangenomen. Men kan nu eenmaal als A volk niet ongestraft verteren wat men nog niet verdiencP heeft. De conclusie ligt in zo'n geval overigens voor de hand: ervoor zorgen, dat men het zo gauw mogelijk wèl verdient. Met andere woorden: ervoor zorgen, dat de productiviteit over de gehele linie zo snel mogelijk omhoog wordt gestuwd. Dat is het enige positieve antwoord op de problemen van het ogenblik. Het gaat evenwel niet alleen om het thans actuele vraagstuk van onderproductie of overbe- steding. In de laatste tijd is opnieuw duidelijk ge bleken hoezeer Nederland afhankelijk is van de wereld, die ons omringd. Gebeurtenissen duizenden kilometers van hier beïnvloeden ons dagelijks leven, doen prijs stijgingen ontstaan of leggen ons verbruiksbeperkingen op. Men behoeft het trouwens nog niet eens zo ver te zoeken. Wij mogen wijzen op de ontwikkeling van de ge meenschappelijke Europese markt, die zonder enige twijfel zal leiden tot een krachtmeting van het Neder landse bedrijfsleven met de producenten van overig West- Europa. Een krachtmeting, waarvoor alle zeilen zullen moeten worden bijgezet. m Dit zijn de feiten. Er moet orde op zaken gesteld in eigen huis. Productiviteitsverhoging, in de zin van doelmatiger werken, is de oplossing. Vrijwel iedere bedrijfstak dient zich voorts voor te bereiden op de concurrentie met de landen van een Europees gemene best''. Alweer: productiviteitsverhoging is het red middel. Wij hebben dan nog buiten beschouwing gelaten, dat West-Europa in zijn geheel waarin Nederland èn industrieel èn agrarisch een rol van betekenis kan spe len zich daarenboven ook nog in gereedheid zal moe- 2

Het Anker | 1957 | | pagina 2