Uunimaand - (tabumaand En nu we het toch over de baby's hebben 18 Om maar met de deur in huis te vallen het is alsof alle baby's van het jaar afgesproken hebben om uitgerekend in de maand juni ter wereld te komen. Nog nooit hebben we het zo zout gegeten, dat we het getal 10 bereikten, maar het is werkelijk zo; hierbij geteld de baby, die volgens zeggen in mei geboren had moeten worden, waaruit blijkt, dat èn Va der èn Moeder plus de gezinsverzorgster in de luren gelegd werden. En dat is niet zo heel eenvoudig. Het is dan ook iedere mor gen weer met een kloppend hart, dat we op kantoor een gelukkige vader zien bin nenkomen, het blijde bericht brengend en verwachtende dat wij nu het zover is een gezinsverzorgster kunnen geven. Dat is dan het grijzeharenkwartiertje. Juist in deze tijd alsof het zo moest zijn hebben we ook veel langdurige zieken en nu is bijna dagelijks de vraag: „Hoe kunnen we toveren Want uiteinde lijk willen we graag iedereen helpen. Zelfs al heeft U drie maanden van te voren in geschreven, dan nog kan het gebeuren dat Uw baby op een ongelegen tijd komt, maar U moet nooit voor het eerst komen op de dag dat de baby geboren wordt, want dat is geen voorzorg nemen en dan is de kans zeer groot, dat U achter 't net vist. Het is altijd goed meer voelhorens uit te ste ken, bij familie en zo, wie er in tijd van nood kan helpen. Met elkaar komen we dan altijd wel tot een bevredigende op lossing. Niet dat het vaak voorkomt, dat we niet of onvolledig kunnen helpen, het gebeurt gelukkig zelden, maar ook een gezinsver zorgster kan plotseling ziek worden en ja, bij dergelijke dingen en grote drukte, is Leiden dan wel eens in last. Van onze gezinsverzorgsters wordt er in deze extra drukke tijd veel gevergd; 's morgens hier, 's middags daar. En dat alles met een op gewekt gezicht, want zij weten hoe goed dat een zieke doet. Misschien is het wel eens op z'n plaats om de aandacht te vestigen op een instel ling, die dit voor een keer dubbel en dwars waard is. Want wij kunnen deze zeker wel uniek noemen. In bijna alle gevallen wordt de moeder de gelegenheid gegeven volkomen gezond haar werk in het gezin weer op te nemen, vaak binnen het tijdvait van vier weken, zodat de hulp geheel tis is, maar ook vaak veel en veel langer en we weten dan dat de vergoeding, die er na vier weken gevraagd wordt, gering is. Bij een bevalling houden we er zoveel mo gelijk rekening mee twee weken hulp te ge ven en wanneer zich complicaties voordoen ook wel langer. Het ligt dus allemaal zeer gunstig en er wordt gedaan wat maar enigszins mogelijk is. En dat weet de fa milie soms ook. De echte spontane fami liehulp blijft hierdoor wel eens achterwege. Een kwestie van oorzaak en gevolg. Dat de gezinshulp echter door de moeders bij na altijd zeer gewaardeerd wordt, dat we ten wij gelukkig ook. Want was is plezie riger dan met een gerust hart het bed te houden en het gezin over te laten aan één van de gezinsverzorgsters Tot slot willen wij dan ook niet nalaten om al onze gezinsverzorgsters zo maar in het openbaar een flinke pluim op de hoed te steken. /n onze kantoortuin is ook iets gebo ren, dat wil zeggen, we doen alsof het hier werd geboren, want ons eendje dat we hier rond zien zwemmen is bont en Ma en Pa eend zijn spierwit. Maar wie daarop let is een kniesoor, 't Was al met al een spannende idylle, 't Begon al met onze aanwinst van het eendenpaar. Het was onafscheidelijk van elkaar tot op een mor gen Ma eend zoek was om enige uren la ter weer boven water te komen. En dit ge beurde achtereenvolgens iedere ochtend weer. Tot iemand ontdekte dat Ma niet onder water zat gelijk Neptunus, maar ver scholen tussen het groen. En ze had zeer belangrijk werk te doen, want gedurende

Het Anker | 1957 | | pagina 18