Dr. ALBERT SCHWEITZER (VERVOLG) 22 was, maar lichtvaardig prijzen te ver hogen in plaats van door passende ta rieven zoveel mogelijk mensen verant woorde films te bieden. Wij weten, lezers-bezoekers van onze bioscoop, hoezeer onze directie de slui ting juist voor U aan het hart ging. Het was echter ook juist in Uw belang dat deze drastische maatregel werd geno men. Met U hopen we op een spoedige bevredigende oplossing. 17 mei Rijssens Mannenkoor met Duitse zangvereniging. 30 mei Feestavond voetbalvereniging R.V. 10 juni Feestavond gymnastiekvereniging D.O.S. Op zekere dag krijgt Schweitzer een uitnodiging van de aartsbisschop van Zweden om in Zweden lezingen te komen houden. Dr. en Mevrouw Schweit zer vertrekken daarheen en ze komen weer op kracht. Om aan geldmiddelen te komen geeft Dr. Schweitzer orgelconcerten en houdt hij lezingen in Zweden en andere landen. In 1923 kan hij daardoor opnieuw naar Lambarene vertrekken, nu zonder zijn vrouw en hun enige dochtertje, dat in Eu ropa wordt opgevoed. Een Schots student begeleidt Dr. Schweitzer en geeft hem aan boord Engelse les. In Lambarene aange komen, bouwen ze weer op wat tegen de grond ligt. Gelukkig staan de operatie barak en de apotheek er nog. Er breekt nu een zware tijd aan. Schweitzer is dokter en timmerman, maar hij leert de negers ook hem te helpen. In de loop van de tijd ko men twee doktoren en twee verpleegsters de kleine staf versterken. Het is Dr. Schweitzer aan de Ogowe ontworsteld. „Dat een periode van hongersnood en dysente rie het terrein voor de vele patiënten te klein is geworden en dat er daar geen mogelijkheid tot uitbreiding is. Hij breekt het gehele ziekenhuis af om dit weer op te bouwen verderop aan de rivier, tegen het oerwoud. Daar ligt het nu nog, met zijn 45 barakken, waar ongeveer 425 patiënten kun nen worden verpleegd. Er zijn ook wonin gen voor artsen en verpleegsters, keuken, eetzaal, voorraadkamers, kippenhokken en afzonderlijke barakken voor melaatsen en dysenteriepatiënten. En hier werkt dan deze man van 's mor gens 6.30 tot 's nachts 12, 1 of 2 uur, ruste loos en toch altijd rustig, nooit gehaast, maar met iedere dag nieuwe energie. Door de Tweede Wereldoorlo" niet in staat naar Europa te komen, werkt hij zo 10 jaren aaneen zonder één dag verpozing, terwijl geen concert of radio hem enige afleidin^^ geeft. Hoe gauw hebben wij behoefte as^ft een „verzetje" en zijn wij niet hoognodi^^ aan onze vakantie toe Hoe is de dagindeling in Lambarene 's Morgens om 6.30 uur gaat de „bel"; de negers noemen die „la voix du grand doc- teur" (de stem van de grote dokter). Dan treedt het werkvolk aan, dat bij Dr. Schweitzer in vaste dienst is en waarvoor hij woningen op het terrein heeft gebouwd. Deze mannen werken onder zijn toezicht tot half acht in de tuin of plantage. Want behalve dokter en timmerman is Schweit zer een eerste klas tuinier. Er zijn duizen den vruchtbomen geplantcitroenen, man darijnen, sinaasappels en grapefruit, zodat het hospitaal met zijn zieken en verplegers plus de Europese staf het hele jaar door overvloedig fruit kunnen eten, terwijl ook mensen buiten het terrein er nog van kun nen profiteren. Maar behalve deze plan tage, die veel verzorging eist, heeft Schweit zer een grote tuin terrasgewijze aangelegd, zodat de rivier de Ogowe, die de helft van het jaar zeer hoog staat, het kweken van groenten toch niet geheel belemmeren kan.. Het benedengedeelte van de tuin hee^^ Schweitzer aan de Ogewe ontworsteld. „dS^ leerde ik van jullie Hollanders, zoals jullie de Wieringermeer ingepolderd hebben". Van 7.308 uur is er ontbijt. Van 812 uur zijn er de werkzaamheden in het zieken huis. Om 12.30 uur is er middagmaal met daarna rust tot 2 uur. Schweitzer wil, dat zijn Europese staf dan ook volkomen rust, niet leest, of schrijft, om zodoende bestand te blijven tegen het klimaat. Zelf rust hij echter meestal niet meer dan een half uur. Van 26 uur is er weer werk in 't hospi taal. Om 7 uur de avondmaaltijd. Na afloop

Het Anker | 1957 | | pagina 22