U/a atom heat ik zo 19 Wij hadden zo'n stille hoop, dat zich toch zeker wel ongeveer 30 mannen en 30 meis jes hadden kunnen opgeven, de personeels bezetting van Ter Horst Co. N.V. in aanmerking genomen. Dit heeft echter niet mogen zijn, zelfs nu niet, in het bij uitstek voor dit werk geschikte winter seizoen. Van deze plaats dank aan bovengenoemde eenling, die wij nu helaas moeten teleur stellen. Want met één deelnemer kunnen wij, zoals U allen wel zult begrijpen, geen verdere plannen maken. Ook gaat de tijd verder en lenen zich de komende maan- We gaan verder met het uit elkaar plui zen van enige namen, die we onder onze mensen tegenkomen. V. d. MAAT, TER MAAT Deze twee na men hebben veel van elkaar weg, en dat geldt ook van hun oorsprong. Ze hebben dezelfde aardrijkskundige achtergrond. De geschiedenis kan ongeveer als volgt zijn geweest Toen nog niet iedereen een vaste achternaam had, dus een paar honderd jaar geleden, kwam er iemand van buiten in Rijssen wonen. Hij werd genoemd Wes- sel Hendricks, dus Wessel, zoon van Hen- drick. Maar in Rijssen waren er meer man nen, die zo heetten, en juist bij zo een vreemdeling lag het dus voor de hand, dat zijn plaats van afkomst werd toege voegd. Die toevoeging luidde dan van de(r) maet. Hij had namelijk gewoond in of bij een maat, d.w.z. een weiland. Mis schien leefde het woordie „maat" toen nog in die betekenis, misschien ook was het zui- Iver de eigennaam van een bepaald stuk la.nd geworden, dat doet er hier niet toe. De Maatgraven bewaart de herinnering aan dat uitgestorven woord. En welke Rijsse- naar kent niet de Skorfmoat (Schorf- maat)? Elders was het meer bekend in vormen als „made" en „maduwe". Aan iemand die in de „maat" woonde, kon men de toenaam „ter maat" geven. ..Ter" is een samentrekking van ..te der", en wil zegaen „in de" of ..on de". Het is denkbaar, dat v. d. MAAT en TER MAAT afgeleid zijn van precies dezelfde „maat", maar als dit woord nog in het soraa.kgebruik leefde toen de namen ont stonden, is dat niet waarschijnlijk. den niet zo goed voor knutselwerk. Wij hebben dus moeten besluiten dit jaar niet nog eens een poging te doen om iets op touw te zetten. Misschien wordt er echter thuis door verschillenden onzer wel wat gemaakt en kunnen wij t.z.t. met vereende krachten nog eens weer tot een tentoon stelling komen. Bij andere bedrijven kan het. Dus kan het ook bij Ter Horst Co. N.V. Begin daarom nu reeds Uw plannen uit te werken, opdat U eventueel het vol gende seizoen tijdig klaar bent om mede te werken aan een geslaagde wedstrijd. G. W. RENSEN, RENSINK Weer een gelijk soortig tweetal. Hier hebben we niet al leen overeenkomst in vorm, maar zelfs algehele overeenkomst in betekenis. Beide namen zijn ontleend aan de mans naam RENS, RENSE. Voor zover we we ten bestaat hij in deze streek niet meer, maar op andere plaatsen nog wel, bijvoor beeld in Drente. Rensen is dus net een der gevormd als Otten. RENSINK zal wel van oudere datum we zen. De uitgang -ink wordt al lang niet meer gebruikt om afstamming aan te ge ven, maar vroeger was hij veel in zwang. Vooral in de Saksische streken werd graag met -ink gewerkt, soms ook -ing. In an dere gewesten was het -inck, -ingh, -inge of -inga. In de laatste vorm herkennen we de Friese. Deze twee namen betekenen dus van Rens (zoon van Rens, afstammeling van van Rens). Er zijn heel wat meer namen als de twee laatste, die op eenzelfde stam teruggaan, alleen door middel van verschillende uit gangen. Zulke namen ziin dan ook in betekenis aan elkaar gelijk. In het alge meen zijn natuurlijk de nersonen, die de grondslag vormen van de twee namen, niet dezelfde. Zo kan de stamvader Rens van de familie Rensen wel een heel ande re wezen dan die van Rensink. En zelfs kunnen er verschillende mannen met de naam Rens aanleiding hebben gegeven tot geslachten Rensen of tot geslachten Ren sink. Bii Ter Horst vinden we van dit soort bijvoorbeeld nog

Het Anker | 1957 | | pagina 19