wending in zijn leven, waarvoor reeds lan ger geleden de kiem is gelegd. Als 21-jarige student logeert hij in de zo mervakantie in het ouderlijk huis in Guns- bach. Op een keer komt hiji aan het naden ken over zijn leven en ontdekt hij hoe be voorrecht hij is. Een gelukkig ouderlijk te huis, hij houdt van kunst en muziek, hij kan en mag studeren, en bovendien is hij sterk en gezond. Hij overdenkt, dat hij dit alles toch niet voor zichzelf heeft gekregen en na rijp beraad besluit hij tot zijn dertigste jaar op het gebied van wetenschap en kunst zo veel mogelijk in zich op te nemen om zich daarna geheel te geven aan de dienst der mensheid. Hoe, dat is hem nog niet duide lijk. Maar na enkele jaren bepaalt een zen dingsblaadje, dat toevallig in zijn bus werd gestopt, z'n koers. In Frans Equatoriaal Afrika sterven de negers bij bosjes aan alle mogelijke tropische ziekten, vooral aan de slaapziekte en er is geen of onvoldoende me dische hulp. Schweitzer ziet in z'n geest de negerfiguur met die droefgeestige uitdruk king in de ogen, die hij zich van jongsaf herinnert. In Colmar n.l. staat een standbeeld van een Frans generaal, aan wiens voeten een neger ligt. Hij komt hier dagelijks langs en altijd is hij weer met deernis voor de neger ver vuld en plotseling is z'n besluit genomen. Hij wil medicijnen gaan studeren en hij maakt zijn plan bekend waarom. Van de kant van z'n familie breekt een storm van verontwaardiging los en één van z'n mede professoren acht hem rijp voor een zenuw inrichting. Niemand begrijpt hoe een mens met een dergelijke loopbaan voor zich als Schweitzer, zich onder de negers wil be graven. Maar Schweitzer buigt het hoofd en laat de storm over zich komen, vast besloten zijn plan tot uitvoering te brengen. Hij zet door en bereikt z'n doel. Wanneer hij in 1927 voor de eerste maal in Neder land, te Amsterdam over z'n werk vertelt, zegt hij„Men verwijt mij vaak, dat ik niet in Europa bleef, wéiar toch ook genoeg te doen is". Zijn verweer is dan„U kent allen de gelijkenis van de rijke man en Lazarus. Europa is de rijke man. Als U maar iets mankeert, al is het nog zo weinig, dan staat alles voor U ter beschikking, de dok ter, apotheek, ziekenhuis, verpleegsters, chi rurgen en professoren. Aan de poort van Europa ligt Afrika-Lazarus. Want daar ster ven de negers aan allerlei ziekten en de rij ke man kijkt er niet naar om. Deze schuld wil ik niet graag dragen, daarom, en om iets te boeten van wat wij, blanken, door sla vernij en alcohol aan de negers misdeden, daarom ging ik naar Afrika". Zo gaat hij dus naast zijn gewone domi- neeswerk medicijnen studeren en zit als professor weer in de collegebanken, maar hij werkt dag en nacht en volbrengt zijn planhij behaalt ook in de medicijnen zijn doctorstitel. En dan vertrekt hij in 1913 op 38-jarige leef tijd met zijn vrouw en met 70 kisten, gereed schap en medicamenten van Bordeaux naar Equatoriaal Afrika. Juist een jaar tevoren was Dr. Schweitzer getrouwd. Zijn vrouw werd om hem te kunnen helpen verpleej^ ster. Ze gaan naar Lambarene, waar ze he^ verlaten zendingshuis betrekken en dade lijk begint het werk. Als een lopend vuurtje is het bericht door dit gedeelte van Afrika gegaan, dat er blanken gekomen zijn om de inheemsen te helpen. En zij komen in hun kano's en verwachten redding van hun ziektes. Maar er is geen ziekenhuis, geen operatiezaal, geen polikliniek. Er is wel een kippenhok met een kapot dak. En zo moet Dr. Schweitzer ook nog timmerman wor den. Een vak, dat hij zo goed gaat verstaan, dat de houten vloeren van de woningen der medewerkers kunnen wedijveren met die van Bruynzeel. En zo herstelt hij dan eerst het kippenhok en bouwt barakken van bam boe en palmbladeren en één van hout met een dak van gegalvaniseerd ijzer om hier operaties te kunnen verrichten en polikli niek te kunnen houden. 1914. Eerste wereldoorlog. De Elzas is Duits en deze mensen, die zich met volkomen zelf opoffering geven aan de negers op Frans gebied, worden als vijanden geïnterneerd. Schweitzer laat de Franse regering' echter niet met rust, totdat zij hem toestaat weej^ voor zijn negers te zorgen. Onder uiter^fc moeilijke omstandigheden werken zij doo^ tot 1917, dan worden zij met andere Duit sers als gevangenen naar Zuid-Frankrijk verscheept. Het echtpaar Schweitzer lijdt hier zeer onder en Dr. Schweitzer moet twee keer een operatie ondergaan. Wanneer hij na de vrede weer in Straatsburg terug is, voelt hij zich een verloren man. (Wordt vervolgd)

Het Anker | 1957 | | pagina 16