Dr. ALBERT SCHWEITZER 15 14 januari 1875 werd Albert- Schweitzer als domineeszoon in de Elzas geboren. Mis schien zegt de naam U iets, misschien niets. Voor het laatste geval willen wij U in ken nis brengen met deze dokter, dominee, musi cus, schrijver, orgelbouwer, architect en tim merman. Wij zullen in enkele afleveringen van ons „Anker" vertellen over deze man, wiens werk, uit pure naastenliefde ver richt, over de gehele wereld bekend is ge worden. Dr. Schweitzer id een man, die op 82-jarige leeftijd alle grenzen van het menselijk kun nen overschrijdt, beroemd is en toch zo ^praag onopvallend wil zijn. Als kind is hij ^^en jongen met een zeer gevoelig hart voor alles wat leeft. Op school een leerling, die wat lui en dromerig is. Zijn vader zet hem al heel jong aan de pianostudie en op 9-ja- rige leeftijd bespeelt hij het orgel van de dorpskerk, wat hij op 74-jarige leeftijd gedurende zijn vorig verblijf in Europa iedere zondag weer doet. Hij bezoekt het gymnasium en woont dan bij een kinderloze oom en tante, die hem een goede en strenge leiding geven. Zoals Dr. Schweitzer zelf zegt„Tot de derde klas se van het gymnasium was ik lui en drome rig". Voor de mensen die Dr. Schweitzer1 nu kennen past het woord lui net zo min bij hem, als de duisternis bij het licht. Door al lerlei omstandigheden haalt de jonge Schweitzer zijn eindexamen met de hakken over de sloot. Soberheid heeft Dr. Schweit zer zo goed gekend, dat hij nog steeds een sober mens is gebleven. Zomer 1948 is hij in Afrika in een kano op weg naar de districtscommandant. Vlak bij het huis haalt de dokter een zwart dasje uit zijn broekzak. „Hoe oud denk je dat «it is Geen idee van. „Het is m'n nige dasje en 15 jaar oud". Even voor de woning van de districts-commandant doet hij het dasje voor en het verdwijnt weer in zijn zak, nadat het bezoek is afge legd. Eveneens in 1948 maakt hij een reis van Lambarene zijn standplaats in Afri ka naar Europa en draagt aan boord van het Franse passagiersschip „Foucauld" een hoed die hem ook in 1927 reeds trouw was. Wanneer een van zijn oudste medewerksters hem erop attent maakt, dat hij wel eens een nieuwe hoed mag hebben, geeft hij ten antwoord met een ernstig gezicht: „Ja, ik heb ook al eens gedacht, er moet maar een nieuw lintje om Dit zijn echter zo enkele flitsen en we wijken van ons verhaal af. Schweitzer gaat in Straatsburg studeren filosofie en theologie, en moet ondertussen in militaire dienst. Z'n liefde voor de mu ziek echter blijft, en zo neemt hij les bij een zeer bekende Parijse organist, die hem later vraagt een uiteenzetting te geven over de grote componist Bach. Schweitzer maakt er een zeer grondige studie van en het wordt een lijvig boekdeel, zo goed, dat het in mu- ziekkringen heden ten dage nog altijd als het beste boek, dat over Bach werd geschre ven wordt beschouwd. In Duitsland wil men een vertaling van dit boek, want Bach is toch een Duitser Schweitzer schrijft dan een heel nieuw boek, want, zegt hij„Bij vertalen gaat, de ziel van de taal verloren". Zijn studie gaat geheel volgens plan. Hij promoveert tot doctor in de filosofie en wordt dominee in Straatsburg. Als musicus heeft hij ook' al naam en wordt naar Barcelona geroepen om de eerste uit voering van de Matthaus Passion te leiden. Z'n eigenlijke studie is echter theologie en hierin wordt hij op 27-jarige leeftijd pro fessor te Straatsburg. Dan komt de grote

Het Anker | 1957 | | pagina 15