Wie doet er mee aan deze wedstrijd 27 Ieder zal begrijpen, dat het voortdurend wisselen van arbeidskrachten geld kost. Het vervangen van één werknemer kost een be drijf dikwijls tien weken loon. Daaronder vallen dan de kosten van werving (dus ad vertenties e.d.), selecteren, soms keuring, aannemen, aan het werk zetten en inwer ken, totdat de gewenste snelheid en kwali teit van werken zijn bereikt. Verder ook pro- duktieverlies door wisseling in een groep en meestal verminderde prestaties in de ont slagperiode. En wordt de werknemer er zoveel beter van? Steeds weer inwerken, soms grote tochten naar het en van het werk. Al die trein- en autobuswerkers, voelen zij hun dagelijkse reizen als een vreugd Maar ja, die advertenties met aanlokkelijke aanbiedingen Hoog loon - Vaak ook buren .en kennissen met sterke verhalen, en zelfs Inet loonbriefjes waar het Uwe niet tegen op kan Mensen, die zich willen verbeteren en die een aangeboden kans goed hebben onder zocht, weten meestal wel wat ze gaan doen. Maar bij hoevelen is dat niet zo Sommi gen laten zich zo eenvoudig overbluffen. Wat zien we in die bedrijven met die bij zondere lonen vaak Een hoog verloop. Oorzaakhet is er voor een fatsoenlijk mens niet te harden Vraag eens aan iemand, die over zijn hoge loon opschept, hoe lang hij daar al werkt, of hij het nog lang denkt vol te houden en of hij ook zijn eigen kin deren er heen zou sturen. Meestal schuilt er wel ergens een addertje onder het gras. Probeer een! goed loon te verdienen, natuur lijk, maar laat U niet wegkopen door ronse laars, die niet eens altijd betrouwbaar zijn. Het komt voor, dat iemand heilig overtuigd is onbillijk te zijn behandeld. Zou U dan weglopen U kunt toch Uw recht zoeken, als U het eerlijk meent. Er is toch een baas, er is toch een personeelschef, er is toch een Ondernemingsraad Bij onderzoek is gebleken, dat bij fabrieken met een hoog verloop soms de minder goe de omstandigheden daar tot zo iets aanlei ding geven. Zoals er niet-goed afgestemde fabrieken zijn, zo zijp er ook niet-goed afge stemde mensen. Er zijn er, die nergens wen nen, die bij de eerste de beste tegenvaller het bijltje er bij neergooien, die per jaar een baantje of vijf-zes verslijten. Zulke men sen trekken ten slotte aan het kortste eind, en zijn eigenlijk beklagenswaardig. Maak, dat U er niet willens en wetens toe gaat behoren, misschien door anderen mee gesleept. Laat U niet inlijven bij de ééndags vliegen. De hobbytentoonstelling, die met inzen dingen van ons personeel al weer twee jaar geleden met zoveel succes is ge houden, is., nog niet vergeten. De heer Web bink van het kantoor herinnert er aan in een voorstel, dat hij de redactie voorlegde. «Hij vraagt zich af, of iets soortgelijks niet nog eens op touw kan worden gezet. Hij meent van wel, en wil de kwaliteit der hob- byprodukten zoveel mogelijk opvoeren door aan het geheel een wedstrijdelement te ver lenen. Wij laten hem hierover zelf aan het woord „We hebben allemaal wel eens gehoord van modelbouw, d.w.z. het namaken op kleine schaal van een groot voorwerp. In ons land zijn verschillende verenigingen van model bouwers en nu willen wij als mensen van Ter Horst Co. N.V. heus niet ook een modelbouwvereniging oprichten, doch wel trachten gemeenschappelijk tot een presta tie te komen, waarop wij trots kunnen zijn. Wij stellen .ons namelijk voor met elkaar een modelbouwwedstrijd te organiseren. Een wedstrijd voor de Mannen en een wedstrijd voor de Vrouwen. Nu moet U niet denken, dat wij U een zeer moeilijke opgave voorschotelen. Het is heus wel te doen voor een ieder, die een beetje handig is en om kan gaan met een vijl, mes of beitel. Vanzelfsprekend zal het nodig zijn om heel nauwkeurig en netjes te werken, maar daarvoor is het ook een wedstrijd. Het beste en mooist afgewerkte voorwerp zou dan moeten worden beloond. Wij hadden ons voorgesteld om de mannen een houten voorwerp te laten knutselen. We zeggen nog maar niet wat we ons voor stellen, want anders is de spanning er af. Het is een voorwerp, dat we allen goed ken-

Het Anker | 1957 | | pagina 27