LUISTERAARS IPq jeichiedents stan. nylon (Slot) 23 Aan het verkregen produkt werd weldra de naam „nylon" gegeven, die inter nationaal werd overgenomen. Dit kunstprodukt vertoonde, naast de op gesomde goede hoedanigheden, ook verve lende eigenschappen, zodat vele technici en chemici met frisse moed de onderzoekingen voort moesten zetten. En dan, hoe kwam men aan voldoende grondstoffen Hier voor moesten geheel nieuwe, tot nu toe on bekende procédés worden ontwikkeld. Wel was het bekend, dat Duitsland beschikte over deze grondstoffen, doch Du Pont in Amerika wilde volkomen onafhankelijk zijn *n zelf de grondstoffen kunnen verschaf- Bn. Men leerde deze uiteindelijk maken uit steenkoolteer Verder moest men nylon verwerken in ruim ten geheel afgesloten van de lucht, omdat nylon in aanraking met de lucht tijdens het verwerken ongewenste eigenschappen ver toonde. Voorts was het nodig speciale pom pen te vervaardigen om deze nyloonstroop over te pompen. Speciale staalsoorten wa ren nodig om slechts met de nylonstroop als smering te kunnen draaien bij hoge temperaturen. Gaf dus reeds de produktie moeilijkheden, ook de uiteindelijk verkre gen nylondraad bezorgde de technici grijze haren. Het was bij voorbeeld onmogelijk met de nylondraad kousen te breien. Door de wrij ving met de machine werd namelijk de draad elektrisch geladen, vormde daardoor lussen en losse steken, met alle gevolgen van dien. Ook deze moeilijkheid werd ten koste van schatten geld overwonnen. Helaas, men was er nog lang niet. Had men eenmaal een stukje gebreid nylondoek ver kregen, dan wilde het niet vlak blijven liggen en krulde het aan de randen sterk om, zeer tot verdriet van de stiksters, die er een kous van moesten naaien. Ook was het heus niet zo eenvoudig om de kleurloze ny londraad te verven. De beste kleurstoffen verbleekten tien keer zo snel op nylon als b.v. op katoen. Ondanks al deze moeilijkheden werden de onderzoekingen met onverflauwd enthou siasme voortgezet. Men was op het goede spoor en de eindoverwinning was slechts een kwestie van doorzetten. En zie, in het begin van het jaar 1940 verlieten de eerste garens de Du Pont-fabrieken. Het totale on derzoek had toen bijna 30 miljoen dollar gekost. Daarmee was de zegetocht begonnen over de gehele wereld en in korte tijd was nylon in zijn verschillende vormen de lieve ling van het publiek geworden. Helaas, Carothers mocht de zegepraal niet meer beleven. Hij bezat een zwakke gezond heid en met hem ontviel aan de wereld één van de meest briliante en succesvolle che mici van de twintigste eeuw. G. W. k n het algemeen belang hebben wij ge- P meend, een enquête te moeten houden u- naar het beluisteren van de radio in R. Bij het ter perse gaan van dit nummer wa ren nog niet alle gegevens verwerkt. Enkele aardige belevenissen, die we tijdens onze tocht opdeden, willen we U toch alvast ver tellen. Op een der eerste te onderzoeken adressen opende een gedienstige de deur. Uit de woon kamer schalde een zekere Johnny Jordaan ons toe, dat er in de Jordaan ergens bloe men voor de ramen staan We werden in een zijkamer gelaten, waar even later de vrouw des huizes ons welkom heette. Ter wijl we op koffie met veel koekjes wer den onthaald, zetten we het doel van onze komst uiteen. „Wat beluistert U hoofdzake lijk in de radio?" Uit haar mond, die gere geld van koekjes, later ook van bonbons, werd voorzien, tekenden wij op: „Ja heren, 't klinkt misschien absurd, maar we hebben hier thuis een prachtig duur toestel staan, dat praktisch nooit gebruikt wordt. We heb ben er veel geld voor uitgegeven, want als we iets kopen, moet het goed zijn. Goedkoop is duurkoop, zeg ik altijd. Als het aanstaat, dan is het voor één of ander belangrijk con-

Het Anker | 1956 | | pagina 23