iPat Ï5 het loldatenleven 12 ding, waarbij veel aandacht wordt gewijd aan het bezighouden van kinderen ook als ze ziek zijn. Bovendien kan, door kinderen zelf te leren knutselen, een aardige vrije tijdsbesteding ontstaan zo ontzaggelijk belangrijk voor de hedendaagse jeugd. Op de tentoonstelling in juni heeft men kun nen zien, dat zelfs met vrij waardeloos ma teriaal al heel wat valt te bereiken. J. H. (Zijn er ook nog meisjes, die in plaats van op donderdag, dinsdagavond kunnen ko men voor deze cursus Leeftijd minstens 17 jaar). III. Cursus naaien. Op de cursus naaien voor getrouwde vrou wen kunnen heel goed oudere arbeidsters komen, om met naaien te beginnen, dins dagavond J. v. d. G. Ons klasje 14-jarige meisjes en lans te breken voor ons defensie apparaat betekent veelal het ontlokken c; £i van kritische opmerkingen aan mede burgers. Zo zijn wij in Nederland nu een maal; wij wegen de baten graag tegen de offers af. We laten niet na de activitei ten van onze Land-, Lucht- en Zeemacht vanuit een zeer kritische gezichtshoek te volgen. Geen wonder zult U zeggen, want onze strijdkrachten kosten ons land immers enige miljarden guldens per jaar, waarvoor wij allen, door middel van de belastingen, onze bijdrage leveren. En vooral wanneer het zoveel geld gaat kosten, dan zijn we buitengewoon benieuwd om te weten of dat geld nu wel op verantwoorde wijze wordt litgegeven. Hier rijst nu juist de grote moeilijkheid, want de rechtvaardiging van de grote of fers, die wij ons voor onze defensie moeten getroosten, kan pas blijken onder die om standigheden, die wij allen zo vurig hopen te kunnen vermijden, namelijk in een oor log. Iedere weldenkende Nederlander hoopt voor zich en de zijnen, dat de vrede nog lang bestendigd mag blijven. Onder vredesomstandigheden is het echter moeilijk de geoefendheid en de paraatheid van onze troepen op onomstotelijke wijze te bewijzen. Hoe de Nederlandse soldaat zich in oorlogstijd zal houden, blijft dus een ODen vraag, maar wel kunnen we de resul taten bij benadering schatten op grond van ervaringen die zijn opgedaan met troepen onder omstandigheden, waarbij men de oorlogstoestand veronderstelt. Deze experi menten worden ook tijdens herhalings-oefe- ningen, waarvoor alle met groot verlof zijn de militairen van tijd tot tijd in werkelijke dienst worden opgeroepen, genomen. Zo zijn wij enige weken geleden ook eens aan de beurt geweest om te tonen wat we er nog van wisten en om nieuwe dingen te leren. De betrokkenen verheugen zich dikwijls op het weerzien van oude vrienden, hetgeen niet zelden aanleiding geeft tot aanzien lijke feestvreugde Voor anderen valt het tijdelijk afscheid van gezin en bedrijf zeer moeilijk, omdat men thuis bezwaar-^ lijk gemist kan worden. Het wekt echter voldoening op te merken, dat uit deze veelheid van persoonlijke stem mingen een mentaliteit bij de troep resul teerde, die respekt afdwingt. Men was en thousiast; niettegenstaande vele persoon lijke moeilijkheden werd de zaak serieus aangepakt en werd er hard gewerkt. De „hap" redeneerdeals we nu toch in dienst zijn, laten we dan maken wat er van te maken is. De grote meerderheid van de mensen paste zich wonderbaarlijk snel aan bij de betrekkelijk primitieve omstandighe-

Het Anker | 1956 | | pagina 12