Hoe bezoeken wij onze zieken? 4juit koud* ckool 11 Wanneer wij ziek zijn en niemand zou eens om een hoekje komen kijken hoe het met ons gaat, dan is er iets mis met ons. We voelen ons dan niet pret tig. Maar we kunnen ook te veel van het goede krijgen, b.v. na een bevalling of als we pas uit het ziekenhuis komen. De eerste paar dagen na de bevalling zijn juist zo uitermate geschikt om slaap in te halen, die men tekort kwam, maar teveel mensen komen meestal de rust verstoren. Wanneer alleen de allernaaste familie even komt feli citeren en de baby bewonderen, is het al druk genoeg. fo ook als men uit 't ziekenhuis komt. Te- enwoordig gaat men wegens overstel pende drukte in de ziekenhuizen al heel snel naar huis, maar men is dan nog geen knip voor de neus waard. Natuurlijk wordt er belangstelling getoond bij thuiskomst, maar heus, het zet de zieke achteruit wan neer dit theepartijen gaan worden. De hulp in de huishouding wordt overbelast en het geroezemoes in huis is niet bevorderlijk voor de patiënt(e). Ook de mensen die niet bedlegerig zijn, doch wegens ziekte of zwakte 's middags naar bed moeten, kampen vaak met het euvel van te weinig rust te krijgen. Er komt zo vaak 's avonds koffievisite, de patiënte kan voor haar fatsoen niet vroeg naar bed gaan én als de visite weg is, moeten alle kopjes nog afgewassen worden. Dergelijke dagen helpen iemand die zwak is beslist niet vooruit. Heus, U kunt best belangstelling tonen door even binnen te wippen en weer weg te gaan, of eens even iets uit de hand te nemen, zo als de kopjes wassen en zo. Mensen, die zelf goed ziek geweest zijn weten, hoe rust goed doet en een klein bloemetje even aan de deur door een belangstellende bezorgd, zal een patiënt beslist niet het gevoel geven vergeten te worden en ze zal U er dankbaar voor zijn als U later op visite komt wan neer ze weer gezond en sterk voor gastvrouw kan spelen. I. Hutspot (zonder vlees) Met klapstuk kunnen we de hutspot altijd lekker krijgen, maar zonder vlees is het een kunst. We koken dan veel wortelen, uien en aard appelen in één pan gaar en stampen daar na fijn. Voor de smaak roeren we er dan een fijngesnipperde ui door, die heel licht- A)ruin is gebakken (gefruit). Om te maken, ^dat de hutspot even voedzaam is als met vlees, roeren we er nog apart gekookte groe ne erwten of witte bonen door. Voorts wat vet of margarine of rest jus Stevig, voedzaam, smakelijk J. v. d. G. II Gezondheidszorg. Nog altijd is het voorkomen van ziekten beter dan het genezen De tijd zal komen waarin meer en meer ernstige ziekten zul len verdwijnen. Aan de bestrijding van kan ker, tuberculose en reuma worden veel geld en zorgen besteed. Voorlopig echter hebben we nog de zorg voor de vele patiën ten, die niet allen in een ziekenhuis kunnen worden opgenomen. Immers daar heerst doorlopend gebrek aan ruimte. Verder echter levert ons de wetenschap nu allerlei nieuwe medicijnen, waardoor het mogelijk wordt sommige ernstige zieken thuis te verplegen. Gebeurt dit goed Met veel liefde, zeker. Maar ook doelmatig Iedere vrouw, ook de toekomstige huis vrouw, moet toch eigenlijk op de hoogte zijn van de meest elementaire ziekenverzorging, opdat het onze zieken aan niets zal ontbre ken. In bijzonder ernstige gevallen zal de hulp van de wijkzuster nodig zijn, maar is het ook dan niet belangrijk, dat ieder de verdere zorg op zich kan nemen Het is verheugend, dat op onze huishoud school het bovenstaande is aangevoeld en het initiatief is genomen tot het geven van enig onderricht in het verplegen van een zieke thuis. Verder kunnen dan de leerlingen een cur sus volgen in kinderverzorging en opvoe-

Het Anker | 1956 | | pagina 11