18 u het mooie weer zich heeft gemeld, gaan we ook weer denken aan zomer en zwemmen. Vooral hier in de buurt, waar we geen overdekte zwembaden heb ben, moeten we het immers van de zomer hebben. Toch zit er, evenals aan onze inheemse schaatssport een zwarte kant aan het zwemmen, en dat is niet de sport zelf, maar de onvoorzichtigheid en de bravour, waar mee zo vaak allerlei sport wordt bedreven en waardoor er helaas zo veel ongelukken gebeuren. In een overdekte of open zwem inrichting zullen we slechts zelden van een ongeluk horen, omdat men daar eenvoudig de kans niet krijgt roekeloos te zijn. Maar gaan we buiten de zweminrichting om in een kanaal of in zee zwemmen, dan hebben we ons aan enkele regels te houden, die we onszelf moeten opleggen. Laten we beginnen bij de zee De mannen, die aangesteld zijn om U terug om U te verfrissen. Waarom U dan te ver in zee te wagen En dan is er het zwemmen in een kanaal. We liggen heerlijk te bakken in de zon, eten onze boterham en nemen een duik van de kant af. FOUT. We gaan nooit met een volle maag in 't water. En we laten ons nooit plotseling afkoelen. 99 keer gaat 't goed en de 100e keer ondervindt U verve lende gevolgen daarvan. Duizeligheid enz. Ga, nadat de zon U doorstoofd heeft, eerst even onder de koude douche, wanneer b.v. in een zwembad bent, en zo niet, loo^r dan rustig het water in. En dan nog iets over het mooi bruinbran- den. We zijn geneigd om in de zomer direkt een mooie bruine teint te willen hebben en forceren dit door in een dag, hoe dan ook, van top tot teen op een koffieboon te willen lijken. Ik zei „lijken", want het draait meest al uit op een kreeftrood velletje, soms koorts, en minstens twee slapeloze pijnlijke nach- te roepen, wanneer U zich te ver in zee waagt, zijn er niet voor niets. Heus, zij we ten hoe verraderlijk de zee kan zijn en ook hoe dicht bij de kust de stroming reeds ge vaarlijk kan zijn. Laat het dus niet zo ver komen, dat ze U terug moeten roepen Er is echter ook nog het zgn. „vrije strand". Daar is geen toezicht en komt het dus op zelfdiscipline aan. Echt zwemmen in zee, daartoe is toch weinig' kans en het gaat er ten. Ook hier geldt„Kalm aan, dan breekt het lijntje niet". U voorkomt hiermee, dat enige kostbare vakantiedagen bedorven worden, want dat worden ze. U moet dan n.l. geheel uit de zon blijven met alle narig heid van dien. Ook al vet U de huid in met de beste olie dit voorko-nt nooit geheel verbranding. Na tuurlijk houdt olie de huid soepel en dat is een voorname factor, maar U kunt U er

Het Anker | 1956 | | pagina 18