DSCHOOi U/aar ure op de oiret praten 10 van deze noodtoestand dat wel snel tot een oplossing gebracht kan worden, mits wij als gehele Nederlandse volk hiervoor be grip tonen. Dit betreft het probleem van de vermindering van recreatie-mogelijkhe den door het wangedrag van vele landgeno ten, zowel jongeren als ouderen; wangedrag, niet in de eerste plaats door moedwillige op zet, doch veelal door onwetendheid en non chalance. Veel van ons spaarzame natuur schoon gaat jaarlijks verloren door vernie lingen en verontreiniging. Duizenden hec taren bos en heide gaan in vlammen op door het achteloos wegwerpen van nog bran dende sigaretteneindjes, smeulende lucifers en dergelijke. Het genieten van de rust en schoonheid is vaak niet mogelijk door het onnodige lawaai, geschreeuw, geknal van motoren en bromfietsen. Wij hebben het in eigen hand, dat de bord jes „verboden toegang", de prikkeldraadver sperringen en dergelijke, eerder af- dan toe nemen. Het enige, dat wij hiervoor te doen hebben, is ons te realiseren, dat wij ook bui ten ons huis verantwoordelijkheid dragen en juist dan moeten tonen, dat wij gemeen schapszin hebben. Wanneer wij ons voor nemen dit uit onze houding te laten spre ken wanneer wij onze kinderen aan het ver stand brengen, dat zij eerbied moeten heb ben voor de bezittingen en de verlangens van anderen, dan zijn wij er van overtuigd, dat in ieder geval dit probleem spoedig tot het verleden behoort. Recreatie is zonder vrijheid niet mogelijk. Ongepaste vrijheid van de enkeling bete kent beknotting van de vrijheid van vele anderen. Laten wij zorgen, dat wij voor onze kindB ren zo veel mogelijk ongeschonden natuum schoon als erfdeel nalaten. Zij hebben er recht op. We praten op de Huishoudschool van va kantie en vakantiekleding. Doch ook over aanstaande feestjes met alles wat daarbij hoort, dus ook de japonstoffen. Nu behoeft het helemaal niet alleen nylon te zijn, dat iemand er feestelijk doet uitzien, want er is stof, die hiervoor in de plaats is gekomen. Dat is de edelkatoen. De stof, die hiermee bedoeld wordt, heeft en stijve glanzende fi- nishbehandeling ondergaan en is kreukher- stellend. gemaakt. Het weefsel is gedrenkt in een oplossing- van grondstoffen voor kunstharsen. Als de oplossing er goed in zit, wordt het weefsel in een oven gebracht, waar de kunsthars bij hoge temperatuur gevormd wordt; men noemt dat bakken. Na afloop zit er dan een netwerk van kunst- hars in, dat in de vezels is gedrongen en ermee is vervlochten. Door die hars wordt een kreukel, maar ook een plooi weer bijna glad na het uithangen. Het is ook vuilafstotend, dus behoeft men het niet vaak te wassen. En vooral niet ze^ zeggen„Nu wil ik die jurk eens een goe de beurt geven", want dan beschadigen we de kunsthars en is het mooie er gauw af. Behandel zo'n jurkje met zachtheid. Was het in lauw water en wring het niet, want dan wordt de kunsthars beschadigd. Ge bruik geen chloor, want deze gaat een ver binding aan met kunsthars, en deze wordt hierdoor geel. Is het inderdaad erg nodig, gebruik dan een zelfwerkend bleekmiddel. Zo zult ge er lang plezier van hebben. G. V.

Het Anker | 1956 | | pagina 10