(fynt tlïtvoexïnj cln 5 bij nog niet laten. Voor degenen, die nog mochten twijfelen aan de echtheid van on ze bewering, dat het algemeen Nederlands zijn oorsprong vindt in het Rijssens, dient het volgende, dat hen wel geheel zal over tuigen. Slaan we de telefoongids van Am sterdam op, dan vinden we onder letter R de namen Van Riessen, Riesener, Riesen- feld en Van Riesen. In die van Den Haag en Rotterdam komen we ook de naam Van Riesen tegen. Daaraan voegen we nog toe, dat ook in Bergen op Zoom de naam Van Riessen heel bekend is (zie weer telefoon boek), en dat onze stadgenoten derhalve vroeger de grens van Vlaanderen ook wel overschreden zullen hebben. Dit zijn dan nog maar de lijnrechte bewijzen, die de te lefoongids ons in handen speelt, maar ook andere echt-Rijssense namen als „Baan", „Ten Hove", „Pas", komen we tegen in de naamlijsten van de westelijke provincies, ^^e namen hun taal mee naar het westen, Jn dit blad nog een uitvoerig kritisch ver slag te schrijven over de Peer Gynt-uit- voering van de muziekvereniging „Wil- helmina" zou geen doel meer hebben, aan gezien wij in diverse bladen daarover reeds verschillende verslagen hebben kunnen le zen. Allemaal waren de critici het daarover eens, dat „Wilhelmina" een meesterlijke uitvoering heeft gegeven. Wat een voor dracht, wat een stemming en wat een tech niek Wij kunnen het thans wel zeggen, maar ons muziekcorps „Wilhelmina", dat er op kan bogen de oudste vereniging van ons bedrijf te zijn, leed de laatste jaren heel erg aan ouderdomsverschijnselengeleidelijk werd het minder met het corps en de echte ^mbitie was bij verschillende leden gedeel- Blijk en bij sommige leden volkomen zoek. donder ook maar iets kwaads of iets ten nadele van de oude directeur, de heer Som- mer Sr., te zeggen, hij was met zijn meer dan 80 jaren niet meer in staat werkelijk die leiding aan het corps te geven, waaraan het toch zo'n grote behoefte had. Dit is met dit eerste concert onder de nieuwe directie van de heer Sommer Jr. dan ook wel terdege gebleken. De grote verbetering, welke er in het corps heeft plaats gehad, evenals hun beschaving en hun kleren. Mocht iemand nog eens zeggen „het lijkt wel een soort Duits" of „het lijkt wel of die mensen voortdurend ruzie maken", zoals de schrijver van „Het Riessens" (slot) vertelt, dan kunnen we rustig aannemen, dat de wieg van zo iemand of van zijn voorgeslacht niet op Nederlandse bodem heeft gestaan, want aangezien het Nederlands in feite zijn oorsprong vindt in het Riessens, kan ieder een deze taal verstaan. Iedere lezer zal wel begrijpen, dat we met dit stukje nog niet alle troeven hebben uitgespeeld. Er mocht nog eens een reactie komen J. W. R. Nu, daar komt dan de redactie-reactie Dit betoog klinkt als een klok en sluit als een bus. De taalkundige grond, waarop we meenden te staan en te kunnen bouwen, is onder onze voeten weggeslagen. Maar.... goede verstaanders zijn we ook kunnen wij in de eerste plaats toeschrijven aan de prestaties van de nieuwe dirigent. Hij heeft n.l. bewerkstelligd, dat de leden weer met liefde ter repetitie gaan en dit is een niet te onderschatten stimulans. Verder schijnt er ook een grote verande ring ten goede te komen in het leerlingen- vraagstuk. Zaten wij vroeger steeds te suk kelen met dit probleem, thans kunnen wij berichten, dat wij meer dan 20 leerlingen hebben, waarvan er enkele reeds zover ge vorderd zijn, dat ze al in het corps kunnen meespelen. En dat moeten we hebben De jeugd heeft de toekomst en wij willen onze jonge arbeiders bij deze dan ook nog eens gaarne opwekken om zich te laten inschrij ven als leerling van onze muziekvereniging. Al was de opkomst op het concert nog verre van denderend te noemen, toch was deze al veel beter dan vroeger en wij zijn er van overtuigd, dat dit bij een volgend concert nog veel beter zal zijn. Aan het einde van het concert mochten wij n.l. van verschil lende zijde horen, dat het jammer was, dat er van zo'n concert niet meer genoten had den. En prettig was het verder, dat men overtuigd bleek de volgende keer een volle zaal te zullen krijgen. Wij zullen het hopen E. J. B.

Het Anker | 1956 | | pagina 5