Kanttekeningen bij een vetjaatdaq Op 30 april aanstaande zal onze Konin gin haar zevenenveertigste verjaardag vieren. Bij de vele gelukwensen, die onze Vorstin op die dag zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. Wij hopen, dat Zij met haar gezin deze heuglijke dag nog vele jaren zal mogen beleven. De 30ste april zal wederom een dag zijn waarop van vele gebouwen de nationale driekleur zal wapperen. In heel het land zal zich een vreugde manifesteren, die langza merhand traditioneel is geworden en waar in het Nederlandse volk zijn aanhankelijk heid betoont jegens het vorstenhuis en je gens onze Koningin in het bijzonder. Wij geloven te mogen zeggen, dat wij Ne derlanders^ ongeacht onze politieke of reli gieuze opvattingen, op deze dag één zijn in onze hulde, die wij Koningin Juliana betui gen. Vloeien deze gevoelens van aanhanke lijkheid bij velen reeds voort uit eerbied en achting voor de tradities, welke het Huis van Oranje in ons land heeft gevestigd, anderen zullen misschien meer geneigd zijn aan de persoonlijke kwaliteiten van on ze huidige vorstin hun sympathie te ont lenen. Wij geloven dan ook veilig te mo gen zeggen, dat Koninginnedag tegenwoor dig juist zo tot ons spreekt, omdat Konin gin Juliana door haar innemende persoon lijkheid erin geslaagd is alom grote be wondering af te dwingen. De tweeledige taak van regerend Staats hoofd en moeder van een gezin, welke zeker niet licht zal zijn, weet zij op charmante en tegelijkertijd serieuze wijze uit te oefenen. Beide zijden van deze taak schenkt zij gro te aandacht, zodat Haar land en volk nim mer vergeefs op Haar behoeven te wachten, terwijl toch ook het huiselijk leven zich op normale wijze voltrekt. Nog in het afgelo pen jaar hebben wij er getuige van mogen zijn, hoe Koningin Juliana en Prins Bern- hard in Suriname en de Antillen een wa re storm van aanhankelijkheidsbetuigin gen in ontvangst mochten nemen. Het ware moeilijk denkbaar dat deze ovaties van tevoren „ingestudeerd" zouden zijn; wij hebben trouwens op de film telkens weer duidelijk kunnen constateren, dat de hulde, welke de rijk geschakeerde bevol king van de West de vorstelijke bezoe kers bracht, bezield was van een op rechte spontaniteit, die werd ingegeven door de eenvoud en de serieuze belangstel ling, welke Koningin en Prins aan de dag legden. Enkele maanden later, toen Prinses Bea trix, wegens het bereiken van de 18-jarige leeftijd, haar voornaamste taak als Kroon prinses, namelijk die als lid van de R?^^ van State aanvaardde, mochten wij weaw om een tafereel beleven, dat menigeen met blijdschap en ontroering zal hebben vervuld. Uit de inleidende woorden, waarmee Konin gin Juliana tijdens de zitting van de Raad van State haar oudste dochter installeerde als lid van dit hoogste Staatscollege, trof ons de liefderijke zorg, waarmee Zij Prinses Beatrix heeft voorbereid op haar gewichtige taak. Waren het deze woorden, die velen met begrijpende sympathie hebben aangehoord, verblijdend was het daarop te horen hoe on ze Kroonprinses bij haar eerste schreden in het openbare leven al evenzeer diezelfde ei genschappen toonde, die Haar moeder zozeer bemind hebben gemaakt. Ook Prinses Bea trix zal op haar weg reeds veel van die gene genheid van vele Nederlanders mogen ont vangen, die wij voor Koningin Juliana koes teren. Wij hopen, dat het Haar op die wijze niet moeilijk zal vallen haar officiële func ties te verrichten. De 30e april zal ook dit jaar weer voor velen aanleiding zijn uiting te geven aan hun bewondering voor onze Koningin. La ten wij ons op die dag bewust zijn hoe f^^ tuinlijk ons land thans is in ons midden Koninklijk gezin te hebben, dat onvoorwaar delijk aanspraak mag maken op ieders wel gemeende sympathie. Lang leve Koningin Juliana

Het Anker | 1956 | | pagina 2