Waar komt dat woord vandaan 17 Vertrokken personeel: 3—3—1956 G. Peters (Naaierij) 10—3—1956 J. H. Bekkernens (Spinnerij) 17—31956 H. J. Nijenhuis (Smederij) 17—3—1956 H. Smit (Spoelerij) '24—3—1956 H. Schulenburg (Naaierij) 24—3—1956 G. H. Schulenburg (Krasserij) 24—3—1956 G. W. Witten (Spoelerij) 24—3—1956 H. Hofman (Naaierij) 24—3—1956 G. Nijland (Spinnerij) 31—3—1956 D. van Brussel (Smederij) 29—3—1956 H. J. Averesch (Weverij) (in militaire dienst) 74—1956 J. Koster (Naaierij) 10—4—1956 G. ten Veen (Naaierij) Gehuwd 9—3—1956 H. Dommerholt (Spoelerij) en D. J. Buursink. Overleden 24—2—1956 G. J. Rozendom (Gepensio neerd) 3—3—1956 W. Brinks (Gepensioneerd) JPHOENIX We zijn deze naam vast wel eens tegen ge komen in de krant. Nog niet zo lang geleden maakte de Phoenix Bierbrouwerij erg veel re- klame voor haar produkt. De gemeente Haarlem ging daarmee niet akkoord en liet de borden, die de brouwerij in een weiland had laten plaatsen, verwijderen. Maar de Phoenix plaatste toen borden op wagentjes rijdende reklame was niet verboden. Ook andere produkten worden wel onder het merk „Phoenix" in de handel gebracht. Zij allen maken gebruik van de naam van een mythologische vogel uit het oude Egyp te. Men beschouwde deze Phoenix (of Fe niks) als het zinnebeeld der eeuwige verjon ging. De overleveringen gewagen van een door de Egyptenaren vereerde vogel, die de vorm had van een arend. Hij had prachtig gekleurde veren, doch dat was niet het won derlijkste. Dat wonderlijke zat hem in het volgende: Telkens om de 500 jaar verbrand de "deze vogel zich in zijn eigen nest en rees verjongd uit de as omhoog. De over blijfselen van het oude lichaam bracht hij ^ïaar Heliopolis, waar de tempel van de Zon negod Ré stond. Wellicht kennen kippen- Tiefhebbers de Phoenixhoenders, een be staand ras sierhoenders met lange sikkel en zadelveren. Jammer is het dat deze hoen ders niet de gewoonte van hun grote naam genoot hebben overgenomen en niet b.v. elke 5 jaar verjongd uit hun nest opstijgen. Ook de Nederlandse Bank maakt nogal ge bruik van een Phoenix, als watermerk in bankbiljetten. Bekijkt U de biljetten van f 10— maar eens tegen'het licht. KERMIS Hoewel Rijssen de Kermis niet meer bin nen zijn poorten kent, zullen er toch maar weinigen zijn, die niet de aparte sfeer ken nen, die wordt veroorzaakt door de pof fertjes, de paling, de kaneelstokken en de gezellige drukte bij schommels, draaimo lens en gekleurde lichtjes. De naam van dit feest wijst ons al enigs zins in de richting. Toch zullen maar wei nigen zich realiseren, dat het oorspronke lijk een kerkelijk feest was. „Kerkemis" was in vroeger tijden een jaar lijks weerkerende kerkelijke plechtigheid, de verjaardag van de inwijding van het kerk gebouw. Uit de verre omtrek kwamen op die dag de mensen naar de kerk om de mis bij te wonen. Men bleef vanzelfsprekend die dag in de stad en het zou al heel vreemd geweest zijn als de reizende handel, de pop penkast, de straatmuzikant en de potten- maker hier geen brood in hadden gezien. Zij kwamen zo'n dag opluisteren en deden goede zaken. Langzamerhand kwam dit Kerkemisfeest de Kermis los te staan van de inwijding der kerk, maar de jaarlijkse trek naar de stad bleef bestaan. In de loop der tijden is het karakter van de kermis enigszins veranderd. De poffertjes kraam, de luchtschommel en de schiettent kunnen zich echter nog steeds in een leven dige belangstelling verheugen.

Het Anker | 1956 | | pagina 17