Op af betaling kopen U/lHielmina 13 werk en trouwe dienst aan Ter Horst Co. N.V. bewezen. De heer A. H. ter Horst bood hem het ge bruikelijke cadeau aan en wenste hem ver der nog een prettige diensttijd toe. 't Wordt steeds gekker met die afbetalingen. Men leurt ermee alsof er schatten mee te verdienen zijn voor de koper. Sla een radiogids eens op bijvoorbeeld. Er is niets meer wat men niet op afbetaling kan kopen, tot zelfs boeken toe. Een boek van f 10,mag zelfs in vier termijnen wor- Iden betaald. Alsof men nu net zit te sprin gen om juist dat boek. Wanneer men 4 x I 2.50 weglegt dan heeft men het ook bij el kaar, maar dan in vier maanden en kan men het zijn eigendom noemen. Er kunnen zich natuurlijk wel eens uitzonderingsge vallen voordoen, dat men plotseling voor moeilijkheden komt te staan, maar dan nog is 't een vervelende kwestie, want men steekt zich hoe dan ook in de schuld, terwijl het bedrag hoger is dan wanneer men contant betaalt en dan zijn er voor onze fabrieks- mensen altijd nog andere mogelijkheden. Hoe komt het toch, dat de afbetaling zo'n grote vlucht neemt Vroeger waren er maar weinig zaken die 't afbetalingssysteem voerden en men kwam er ook zelfs zon der kinderbijslag. Natuurlijk was het toen voor de huisvrouw veel meer „uitkijken en dagen tellen" en gelukkig is het nu in 't algemeen beter geworden, maar daarom is het onjuist om juist nu zo gemakkelijk te worden, dat men eerst koopt en dan betaalt. Er gaat een groot stuk verantwoordelijk heidsgevoel verloren en dat is niet zo best. Heus, het geeft veel meer voldoening om eerst te sparen en dan te kopen. Immers dan kan men pas 't gevoel hebben „in het bezit" van iets te zijn. Maar waarom doen ze het dan zoveel in Amerika Daar is het meer een nationale gewoonte geworden, niet zo zeer omdat men het geld om iets te kopen niet heeft, maar omdat men het wel heeft. Wanneer meneer Jansen inlichtingen wil in winnen omtrent meneer Pietersen, dan gaat hij in Amerika naar een afbetalingsmaga zijn en vraagt of de heer P. te vertrouwen is. Betaalt hij regelmatig alles af dan is hij „safe" en kan de heer Jansen rustig met de heer Pietersen financieel in zee gaan. Maar dat is Amerika en hier zijn we in Nederland en hier kopen we op afbetaling omdat we het geld niet hebben en daarom zou 't goed zijn om al die „gemakkelijke betalingscon dities", die al menige koper ongemak (niet op z'n Riessens, maar op z'n Nederlands) hebben bezorgd van te voren de kop in te drukken. Laat dus Uw devies luiden„Bezint eer ge begint" of wel „Spaart vóór ge koopt". Muziekvereniging Het is niet altijd even eenvoudig, een be stuursfunctie of iets dat daarmee te vergelijken is, in een vereniging zo te vervullen, dat alle leden er voldaan over zijn. Dat ondervond laatst weer eens een lid van de commissie van toezicht op onze muziekvereniging „Wilhelmina". Hij werd opgebeld door een bestuurslid van „Wilhel mina", wiens toon niet veel goeds voorspel de. Dat had onze commissaris van toezicht wel goed gehoord, want het bestuurslid bleek

Het Anker | 1956 | | pagina 13