De Matthaus-Passion og zeer korte tijd, dan is het Palm zondag, waarna de Stille Week ons voert naar Goede Vrijdag en climax het Paasfeest. Het is de tijd, waarin het lijkt alsof wij, méér nog dan met andere Christelijke feesten het ge val is, worden voorbereid. En het is niet al leen in de kerk dat de dominee hierover preekt, maar het is ook in de kerk dat het gehele Mattheus-Evangelie gezongen wordt, waardoor wij er op andere wijze eveneens mee in aanraking komen. Men beleeft dit gebeuren nog intensiever, mede door de mooie muziek en zang. Ieder persoon uit het Evangelie wordt uitgebeeld door een zanger of zangeres en het is de bedoeling van de componist Johann Sebas tian Bach geweest ook op deze wijze het Mattheus-Evangelie in de Paastijd aan de mensen te brengen. Wie was Johann Sebastian Bach J. S. Bach werd in 1685 in Eisenach geboren en stamde uit een zeer muzikale Thüringse familie. De vader ontdekte al spoedig bij zijn zoon een buitengewoon goed muzikaal gehoor en deed alles om dit bij hem aan te wakkeren. Op 10-jarige leeftijd verloor de kleine Johann Sebastian z'n ouders en nam z'n broer Johann Christoph de taak van het lesgeven over, die in goede handen was, want Johann Cristoph had zelf een zeer goede muzikale opleiding genoten. Op 19-jarige leeftijd kwam Bach in aanraking met de orgelcomponist, Buxtehude, wiens invloed op Bach's talent zeer groot is geweest. Het succes bleef niet uit. Te Weimar werd hij hoforganist en kamermusicus bij Hertog Wilhelm Ernst, later concertmeester, en toen hofkapelmeester te Cöthen, waar het zijn taak was voor kamermuziek te zorgen, zodat zijn kerkmuziek en orgelspel wat op de achtergrond raakten. In 1723 kwam de volle erkennning van zijn meesterschap: hij werd gevraagd voor de functie van cantor der Thomaskirche te Leipzig. Deze taak vervulde hij tot zijn dood toe en als zodanig heeft hij zeer veel voor de Protestantse kerkmuziek gedaan. Bach componeerde o.a. de „Matthaus"- en de „Johannes"-Passion, tweehonderd canta ten, het z.g. Weihnachts-oratorium, Kerst-, Paas- en Hemelvaartoratorium. Op latere leeftijd verminderde het gezichts vermogen van Bach totdat hij tenslotte na genoeg blind was. De 28e juli 1750 is hij te Leipzig in de leeftijd van 65 jaar gestorven. Het ontstaan van de Matthaus-Passion. In 1728 zette Bach zich tot het componeren van het lijdensverhaal van Christus, om het werk te doen uitvoeren in de Thomaskirche te Leipzig. De eerste uitvoering ervan vond plaats op 15 april 1729, maar toen was het werk nog niet geheel voltooid. De volledige Matthaus- Passion werd eerst in 1740, dus elf jaar la ter, uitgevoerd en wel in twee delen, in vooj^^ en namiddag van Goede Vrijdag. De Ma™ thaus-Passion mag nimmer als een tech nisch concert beschouwd worden, doch als een godsdienst-oefening. Opmerkelijk is het, dat ieder jaar opnieuw blijkt, dat het streven naar een volmaakte uitvoering hiervan weerklank vindt. De voorbereidende arbeid (om maar in ons land te blijven) van mannen als Johan Schoon- derbeek, Evert Cornells en Willem Mengel berg, is niet zonder resultaat gebleven. In het middelpunt staat wel altijd de uitvoe ring onder auspiciën van de Nederlandse Bachvereniging in de aloude Grote Kerk te Naarden. Van heinde en ver komen de hoorders en luisteren in de ochtend- en mid daguren naar deze lijdens- of Passiemuziek. Er is geen applaus of solistenverering en het woord „concert" is eveneens niet op z'n plaats. Het is een indrukwekkende Evan gelieverkondiging. De solisten die voor het merendeel aan het gezicht onttrokken zijn en achter het koorhek staan de koren, de dirigent, zij allen blijven on de achtergrond, het Lii^ densverhaal is hét middelnunt en zó heeJB Bach het gewild. Eens zei hij tegen iemanor die hem kwam complimenteren: „Niet ik, als Hij er maar door verheerliikt wordt" Dat is de drijfveer geweest, die hem drong tot het componeren van de Matthaus-Pas sion. Misschien is deze zeer korte uiteenzetting een stimulans om straks eens met extra, in teresse naar de Matthaus-Passion te luiste ren door de radio of in de een of andere kerk waar in onze streek verschillende uit voeringen worden gegeven.

Het Anker | 1956 | | pagina 8