Record 23 c>wn een aantal oude steden van Neder- land vindt men zogenaamde zakken- dragershuisjes. Hun uiterlijk doet al dadelijk vermoeden, dat die huisjes niet van de laatste 150 jaar dateren. En in derdaad werd het jongste gebouwd enige tijd voor het uitbreken van de Franse Revolutie in 1789. De intocht van de Fransen hier maakte een eind aan hun reden van be staan, want vrijwel onmiddellijk werden toen de gilden afgeschaft. De zakkendra- kershuisjes vormden n.l. het vergader- en ^estcentrum van het gilde der zakkendra gers, en ook tot op zekere hoogte het maga zijn er van. Dat deze mensen zich tot een afzonderlijk gilde hadden kunnen vereni gen, wijst er op, dat ze in het handels- en vervoersleven van die dagen een belang rijke plaats innamen. Het vak „zakkendrager" zegt de meesten van ons niet meer zo veel, maar wie b.v. wel eens goed heeft rondgekeken in grote zee havens, zal met alle respect terugdenken aan de prestaties van mannen, die met zwa re jutezakken sterke staaltjes uithalen en die toch dikwijls helemaal geen abnormaal krachtig voorkomen vertonen. Wie er met hen over spreekt begrijpt al gauw, dat het geheim schuilt in het met één handige be weging op de goede plaats van het lichaam brengen van de gevulde zak, die vaak 100 kg. inhoud bevat. Deze zak wordt dan op nek en schouders over een korte afstand vervoerd en daarna van het lichaam afge worpen. Al met al een karweitje, dat bui tenstaanders nu niet dadelijk een peule schilletje lijkt, vooral wanneer het geruime tijd moet worden volgehouden. Maar er is altijd baas boven baas. In ver schillende kranten stonden in de afgelo pen decembermaand opzienbarende dingen te lezen over het transport van jutezakken met een inhoud van 100 kg. over een afstand van niet minder dan 2 kilometer Deze krachttoer werd geleverd door een paar uit de kluiten gewassen Zuid-Limburgers uit Eijs, die er een wedloop van maakten door hun dalende en rijzende landschap. Wie er ten slotte als winnaar uit het strijdperk is getreden, weten we helaas niet te vertellen, want een week na de eerste lange afstands loop werd er al een tweede over een nog gro ter traject afgelegd. Daar kwamen weer een paar andere namen aan te pas en ook het gewicht van de inhoud was iets opgevoerd. In elk geval nemen we ons petje af voor alle volbrengers van deze tochten. Als bijzonderheid stond nog vermeld in de pers, dat halverwege de afstand de winnaar op één knie neerhurkte om even op verhaal te komen. Er kwam toen juist een jonge, en naar de berichten luidden, blozende schoonheid langs. Onze kampioen kon zich niet weerhouden haar een plaatsje aan te bieden op de volle jutezak met kunstmest. Hetgeen ze bedeesd afsloeg en daar zal onze kampioen later misschien wel blij om geweest zijn ook. Zo zien we weer eens, welke ongedachte mo gelijkheden er in jutezakken schuilen.

Het Anker | 1956 | | pagina 23