1 1 hem. De stal was na deze behandeling in derdaad schoon. Heracles verrichtte daarna nog meer hel dendaden een paar daarvan kunnen we nog noemen. Hij doodde nog de Nemeïsche leeuw, ving de mensetende paarden van Diomedes en greep het Erymantische zwijn. In dit stukje worden deze daden niet alle maal uitvoerig beschreven; een goede bibli otheek heeft beslist wel één of meer boeken die hiervan uitvoeriger verhalen. De bedoeling is geweest duidelijk te maken waarom uitgezocht de naam Heracles wordt gekozen voor verenigingen die kracht en moed nodig hebben. KERFSTOK. Op een heel ander gebied dan het vorige komen we als we het over een kerfstok heb- «en. De uitdrukking „iets op zijn kerfstok ebben" stamt niet uit de Griekse mytho logie, eerder uit de antieke economie. Wat is of wat was eigenlijk een kerfstok Er is een tijd geweest, dat nog niet iedereen kon schrijven en lezen. Een tijd dat men niets „op de pof" kocht schijnt er nimmer te zijn geweest. Nu wil de geschiedenis, dat in de tijd dat nog niet iedereen kon lezen en schrijven en men dus (zie boven) wel „op de pof" kocht, de verkopers en de kopers zochten naar een middel om de achterstallige gelden te administreren. Men nam daarvoor een in de lengte in tweeën gespleten stok. Leverde de bakker nu bijvoorbeeld een brood af zonder dat hij daarvoor direct betaling ontving, dan legde men de twee delen van de stok tegen elkaar, maakte met een mes in één beweging een flinke kerf overdwars, dus in de beide de len tegelijk. De bakker hield de ene helft, de klant kreeg de andere terug. Zo hield die bakker dan van elke pofklant een kerfstok. Had men nu heel wat od zijn kerfstok dan kon het natuurlijk zijn, dat de bakker de leveranties staakte als hij niet verwachtte dat binnen afzienbare tijd de schuld betaald werd. De kerfstok wordt niet meer gebruikt, hij is vervangen door het debiteurenboek, de prettige betalingsregeling en de Volkscre- dietbank. De oorspronkelijke kerfstokken hebben hun rechtsgeldigheid echter nog niet verloren: Als koper en verkoper gewoon waren op deze manier de leveranties te bewijzen en mits de kerfstokken bij elkaar horen, heb ben tussen koper en verkoper dezelfde kracht als schriftelijk bewijs (Burg. Wetb. 1924). JAEGERWOL. Jaegerwol wordt in de huishouding vrij al gemeen gebruikt om daarvan te breien. Het is de grijsachtige ongebleekte wol waarvan zowel in fabrieken als thuis sokken, onder- kleding en soms ook wel pullovers gemaakt worden. Als we een winkel binnenstappen om een knotje jaegerwol te kopen, weten we in de meeste gevallen niet waarom dat woord jaeger er bij staat, we weten wel welke wol bedoeld wordt. Dr. Gustav Jaeger was omstreeks 1880 in Stuttgart geneesheer en daarbij een bijzon der geleerd en scherpzinnig natuurkundige. Volgens Dr. Jaeger was alleen de kleding die uit wol was vervaardigd gezond. Alle andere grondstoffen zoals vezels (linnen) waren onnatuurlijk en bovendien ongezond. Door zijn Dropaganda voor dit standpunt werd zijn naam wijd en zijd bekend en van zelfsprekend werd zijn naam aan de wol verbonden. Hij was voorstander van het ge bruik van de wol die we nu jaegerwol noe men. Als U met Jaegerwol zit te breien, denkt U misschien nog even aan de grote geleerde die zich zoveel moeite en kosten getroostte om ons van het grote nut van wollen kle ding te doordringen.

Het Anker | 1955 | | pagina 13