Het was deze keer voor de 5e maal, dat onze wandelclub deelnam aan de traditionele Air- borne-Wandeltocht te Oosterbeek. Zaterdag 10 September, 's-middags half één vertrokken wij vanaf de huishoudschool om met de bus naar Oosterbeek te gaan. Via Deventer ging het naar Zutphen, Brummen, waar wij ook al eens gewandeld hadden, naar Arnhem en toen was het nog maar een paar kilometer tot ons einddoel, park „Harbenstein" te Oos terbeek. Dit park, gelegen achter hotel «k,Harbenstein". was in 1944 de verzamel plaats der luchtlandingstroepen van de eer ste Britse Luchtlandingsdivisie. Thans zag het park er heel wat vrediger uit, dan het toen moet zijn geweest, nu was het de start plaats van de 15.000 deelnemers aan deze 9e Airborne-Wandelmars. Om half drie startte onze groep, toen reeds voorafgegaan door duizenden andere wan delaars, w.o. militairen, politie, B.B. padvin ders, drumbands, muziekcorpsen en burger- groepen. Direct na de start vond er een de- filé plaats voor hotel ..Harbenstein" het voor malige hoofdkwartier van Generaal Urqu- hart, Generaal der Luchtlandingstroepen. Hier stonden 2 muziekcorpsen, die het défilé opluisterden met marsmuziek. Een werkelijk verdiend applaus klonk op toen onze groep keurig en de hoofden naar rechts gericht onder leiding van de heer Haase, langs dé- fileerde. Keurig, in één woord, lekker soepel «en losjes, in de juiste maat! Goed zo dames! Na het défilé werd eerst langs het kerkhof gewandeld, waar de gesneuvelde helden uit de heroïsche strijd van de Septemberdagen 1944 hun laatste rustplaats vonden; onder doodse stilte werd hier langs gewandeld. Ver volgens gingen we door de prachtige omge ving van Oosterbeek, langs de voormalige landingsplaatsen der Airbornes, grote stuk ken mooi heideveld, waarvan wij ons kunnen voorstellen, dat dit prachtige terreinen wa ren om te landen met parachute en zweef vliegtuig. Tegen zessen, toen wij 18 van de 25 te lopen kilometers er op hadden zitten, kwamen wij bij de rustplaats, waar onze autobus al klaar stond met aan boord de proviand en de thee. En nu vraag ik mij af zou er nog iets fijners zijn dan de heerlijke boterham met thee na zo'n wandeling in de mooiste omgeving, die men zich denken kan? Ik zou zeggen, dit moet U hebben meege maakt, daaromwees er bij, als wij er het volgende jaar weer op uit trekken- Na de rust was het nog maar een klein rukje tot het eindpunt. We kwamen nog langs de plaats, waar in 1944 onze gealliëerde vrien den de Rijn overstaken om terug te trekken. Hierna wandelden we door Heveadorp terug naar Oosterbeek. Het begon al te schemeren toen wij hier onder belangstelling van dui zenden kijkers langs de weg, terugkwamen. De uitroepen van „keurig", „prachtig" en „goed zo dames" bewezen wel, dat onze groep een prima indruk maakte. Dit bewees trouwens ook de uitslag, waar de S.V. „Ter Horst Co." als vierde geklasseerd werd uit meer dan 10 burgergroepen. Leider en groep hiervoor hulde. Om half negen waren we bij de bus en ging het huis toe. Onderweg hebben wij de sprookjesachtige verlichting van Arnhem en Zutphen nog gezien, terwijl we ook nog een consumptie hebben genoten tot besluit van deze prachtige wandelmid dag, waarin we zoveel gezien en genoten hebben. „Het dank je wel,, en „tot het vol gende jaar" van de meisjes, maar dan met een groep nog eens zo groot, was werkelijk gemeend. Ja, inderdaad, het was dit jaar weer prachtig en wij danken allen heel hartelijk, die ons dit mogelijk maakte. 5

Het Anker | 1955 | | pagina 5