Natuurlijk zijn er gunstige uitzonderingen, o.a. de warenhuizen van David Jones. Wanneer men in een winkel prettig wordt geholpen, dan is het dikwijls door een immigrant. We ontmoeten vaak typen, waarvan je direct kunt zien, dat ze van de Balkan komen. Een Australische ver koopster doet niet zo veel moeite iets te ver kopen er zijn natuurlijk heel vriendelijke meisjes bij, maar in 't algemeen verkoopt men alléén dat wat wordt gevraagd en men zegt bijna nooit: „We hebben wel dit voor U". Nee, je krijgt niet 't gevoel, dat de klant koning is. Een Pools meisje, dat met een oude Moeder en Vader is geëmigreerd, klaagt ons haar nood, dat ze het zo vreselijk vindt in Sydney en dat ze het zo moeilijk heeft. Haar collega's vangen haar altijd de vliegen af, enz. Toch is het heel moeilijk een objectief oordeel te kunnen vormen, en uiteindelijk zullen de mensen, die het wel en niet prettig hebben allebei wel wat gelijk heb ben. Maar voor de mensen, die het moeilijk hebben, blijft aanpassen geboden, ook al voelt men zich hier en daar nog een buitenstaander. Helpen kunnen we het Poolse meisje niet, we kunnen alleen maar luisteren en dat helpt ook al, dat ze haar hart eens uitstort. Wel nemen we ons voor, de emigration officer eens te pol sen, of hij iets voor haar doen kan, want we zijn juist uitgenodigd bij de heer en mevrouw F Het blijkt, dat het dit meisje moeilijk naar de zin te maken is, er is al veel aan haar ge dokterd. Een Koala beertje kan uitsluitend leven van Eucalyptusblad en aangezien deze bomen hier niet groeien, zullen we deze diertjes wel nooit aan deze kant van de aardbol zien. Onze gast vrouw en -heer wonen prachtig aan een baai en we genieten van het uitzicht op 't water, 's Avonds aan tafel gaat plotseling het electrisch licht uit en wat wij sinds de oorlog al niet meer kennen in Holland, is hier aan de orde. We zit ten plotseling in een verduistering of black-out, zoals dat daar heet. De capaciteit van 't elec trisch net is voor Sydney met groot genoeg om iedereen aan z'n trekken te laten komen en zo kan het gebeuren dat opeens een bepaald ge deelte van de stad aan de beurt is welk, dat weet men nooit van te voren. Iedereen is er echter op voorbereid en 't diner wordt bij scheepslantaarns voortgezet. Bij 't dessert bleek echter tot schrik van de gastvrouw, dat de ijskast het natuurlijk ook had opgegeven en ons ijsdessert verwaterd was. Ze komen de huis vrouwen van Sydney ook nog wel eens voor een probleem te staan. Ons bezoek aan de fam. F. begint met een gang naar de „Artis" van Sydney, een prach tige dierentuin, waar we alléén al de ogen uit kijken aan de Koala beertjes, precies speelgoed- beestjes met zwart leren neuzen. Bijna altijd zitten ze te dommelen en soms op zo'n dunne tak, dat je eigenlijk met spanning zit te wach ten wanneer ze nu eindelijk eens naar beneden zullen rollen met hun slaperig gezicht. Maar tegen etenstijd zijn ze klaar wakker, want er worden grote hoeveelheden fris groen voor ze aangevoerd. Een café-restaurant, zoals je hier ziet, kent men niet. Men rolt over de milk-bars, die dan zo van alles verkopen. Dit zijn meestal onge zellige gelegenheden, 't is net of je allemaal achter elkaar in lange rijen in de tram zit. Kom je toevallig ergens, waar het wat lunchroom achtig uitziet en je dus wat „sfeer" verwacht, dan dragen de dienstertjes bonte schortjes of zo, morsen rustig op de schoteltjes, serveren vaak zonder presenteerblaadje en geven nooit een schoon kopje wanneer je een tweede kopje koffie bestelt. Natuurlijk bevestigt ook hier de goede uitzondering de regel, maar er is niet zo heel veel stijl te bespeuren. In Holland gaf men mij allerlei pakketjes mee voor familieleden her en der en één van deze mensen komt mij een dag halen om mij de om geving te laten zien. Onze tocht gaat o.a. naar Wollongon, een plaatsje waar staalindustrie is en dat door heel veel Hollanders als woonplaats werd gekozen. We gaan eerst door het National Park, lelijk geschonden door de enorme bos branden, die er gewoed hebben. Onze tocht gaat verder langs de kust, die niet als hier strak - F De Koala beertjes aan de boom Hier klopt het zakenhart van Sydney

Het Anker | 1955 | | pagina 8