20.000 MIJLEN OVER ZEE. MEDEDELINGEN VAN DE HUISHOUD SCHOOL. Pas werden nog op school joppers en kinder- mantels gemaakt uit oude mantels en jassen, vaak met vrolijke capuchons. Ook werden uit damesmantels rokken ge maakt, waarop apart een aardig kort jasje van nieuwe stof. Naaiwerk uit nieuwe stof noemen we niet, deze jurken, blouses en ondergoed worden vanzelfsprekend gemaakt. Op twee avondcursussen zijn een paar plaat sen over, voor meisjes, die graag willen leren naaien of het vroeger geleerde willen voort zetten. Kookcursus. Voor hen, die verleden jaar af vielen, is plaats op Dinsdag-avond, morgen of middag. Woensdag-avond, Donderdag-morgen, middag of avond. Je gaat dus door, waar je verleden jaar op hield en je bent hartelijk welkom. Zijn er verder ook liefhebsters voor een hand- werk-cursus van ongeveer 10 lessen Ook is er behoefte door velen aan een verstel- cursus. Deze duurt 10 lessen, dat is dus 2% maand. Gezellig! Deze is voor het verstellen van effen en geruit katoen, tricot enz. Wie houdt er nu niet van handwerken? Wie kan er niet verstellen? Deze maanden kun je er allicht een avond of morgen of middag voor vinden en kan je jezelf daarmee een plezier doen. De kosten bedragen 15 ct. per les van 2 uur. Het zijn dus verschillende cursussen. Spoedig opgeven bij de baas, bij mej. N. Vink of aan de Huishoudschool. Zeven menu's: 1. Zondag: Tomaten- of groentesoep. Karbo nade, spruitjes, aardappelen, sinaasappel. 2. Maandag: Zuurkoolstamppot, gebakken spek, griesmeelpap. Omdat in spek weinig of geen opbouwstof zit, namelijk eiwit, wat de bouwstenen voor ons lichaam moet leveren vlees, melk, kaas, tarwemeel, bonen, eieren) geven we iets toe, waar wel opbouwstof in zit, zoals in melk en karnemelk. We koken er pap van met b.v. griesmeel, rijst, gort. Spek bevat veel vet, wat ons met koud weer veel warmte levert. 3. Dinsdag: Bieten, aardappelen, runderlap, si naasappel. 4. Woensdag: Pannekoeken, yoghurt of appels. 5. DonderdagBruine bonen, spek, aardappelen met appelmoes. Nu geven de bruine bonen de opbouwstof. 6. Vrijdag: Gebakken vis, sla van bietjesappel en rauwe winterwortelen (goed fijn ge raspt). De opbouwstof geeft de vis. 7. Zaterdag: Bruine bonensoep met wat gehakt balletjes, ui en soepgroente. Drie in de pan of wentelteefjes toe. Nog even op de pap terugkomen. Degenen, die uit de ploeg komen, krijgen graag een bord pap, en ook wordt pap gegeven als warm ontbijt of na het middagmaal. Voor 't smaakje eens een dun schilletje citroen meekoken, of citroensap of vanille. Havermout, bloem, kindermeel, rijst, gort en griesmeel geven 'n voedselrijke pap, hierin zit weer eiwit, waarmee het lichaam opgebouwd wordt. Deze opbouwstoffen zitten niet in aard appelmeel, custard of maizena. Daarom zijn griesmeelpap, havermout en rijstebrij beter dan maizenavla en custardpap. De duur van ons verblijf te Sydney is nog niet bekend, er wordt gesproken over drie dagen, want er is veel te lossen. Men rekent naar Euro pese maatstaven en denkt aan Antwerpen, Rot terdam of Amsterdam, maar het worden 9 dagen en het humeur van de kapitein, dat toch al niet zo uitbundig was, wordt met de dag minder. Het is dan ook erg naar voor hem, want zo'n dag kost enorm veel geld. Neem alléén maar eens het salaris voor meer dan 400 leden van de bemanning de kost, maar ons is 't niet kwa lijk te nemen dat we 't heerlijk vinden, wanneer we dag aan dag horen dat we nog niet weg gaan. Niet dat we nu steeds vrij zijn, dat niet, want er moet altijd wacht aan boord zijn, maar één hele dag en enige halve dagen slepen we er toch uit, terwijl we de avonden ook bijna altijd vrijaf hebben. De eerste avond gaan we naar de bioscoop en ik herinner me als de dag van gisteren dat we „Trio" van Somerset Maugham hadden moe ten zien, maar eindelijk eens rustig zitten was voor ons teveel van 't goede, 't was niet mo gelijk wakker te blijven en aangezien we niemand overlast aandeden, hebben we rustig de film de film gelaten om ons over te geven aan een wel verdiende slaap in een tot rust nodende fauteuil en „Trio" hebben we later in Amsterdam weer gezien. De winkels in Sydney zijn geen openbaring voor ons. Je denkt: in zo'n grote stad zal 't er wel piekfijn uitzien, maar van smaakvol eta leren hebben ze geen kaas gegeten. Uitstallen is hun devies en zo kun je van 't bos de bomen niet meer zien, tenminste voor onze gevoelens. 7 (Vervolg)

Het Anker | 1955 | | pagina 7