Hoe warm liet was en hoe ver. zij nodig hadden en U begrijpt wel, hoeveel werk er door deze meisjes wordt verzet. Wanneer zij per week wat wel eens voorkomt in twee of meer gezinnen werken, is het dan ook uit gesloten, dat deze meisjes de grote was doen, want in de meeste gevallen blijft deze juist voor het meisje liggen. Men dient er dus wel zoveel mogelijk rekening mee te houden, dat iemand anders de was komt doen of deze meeneemt. Het is dan ook aan onze beoordeling, waar dit wel gebeurt door onze meisjes; dit hangt af van de grootte van het gezin, enz. Vervolgens is er het probleem van de zieke huismoeders, die aan een kwaal lijden en waar soms jaren hulp nodig is. Dit zijn voor ons de moeilijke gevallen, waar wij zo veel mogelijk van tod tot tijd hulp trachten te geven, al was het maar dat één van de meisjes U door een rijste brijberg van naaiwerk heenhelpt, maar dit kun nen wij ook alleen waar de hulp van de familie niet mogelijk is. U begrijpt, wanneer wij in deze gezinnen altijd een meisje zouden geven, dat het niet lang zou duren, of wij zouden niet één meisje meer over hebben voor die gezinnen, waar slechts tijdelijk onze hulp ingeroepen wordt. Toch zou het kunnen gebeuren, dat er door omstandigeheden onze hulp nodig zou blij ken, laat dan het bovenstaande U niet afschrik ken om bij ons te komen, wij zullen zoveel wij kunnen U met raad en daad bijstaan. Wat de tijdsduur betreft en de onkosten; ge durende vier volle weken is de gezinshulp geheel gratis en na die tijd betaalt U iets bij. De duur van de hulp wordt door ons bepaald en hangt van allerlei omstandigheden af. De kosten, die de gezinshulp na vier weken voor U meebrengt kan bedragen de somma van 26 cent t.m. f 2.10 per dag. Dit hangt af van het loon en het aantal kinderen. De baby's, die geboren worden, bakken ons zo klein als ze zijn dikwijls een poets. In Maart b.v. hadden er zich vier aangekondigd, daar konden zij dus met z'n vieren 31 dagen over doen, maar terwijl wij met de handen in het haar zaten, kwamen er liefst vier gelukkige va ders bijna gelijktijdig met de blijde tijding en glunder gezicht. Bij de vierde vader ontglipte mij het woord „verschrikkelijk" inplaats van „hartelijk gefeliciteerd", maar gelukkig werd het mij vergeven omdat dit een reactie was op een vraag aan mijzelf: „Hoe moeten wij nu hel pen?" Maar met wat goede wil van beide kan ten komen we er altijd wel weer uit. En nu wij het toch over baby's hebben: ik had altijd gehoord, dat bij iedere geboorte in Twenthe krentenstoeten gepresenteerd worden aan de buren, die komen gelukwensen, maar ner gens nog merkte ik iets van deze traditie in Rij ssenmisschien is het een gebruik dat elders in Twenthe nog in ere gehouden wordt. Een gewoonte kan soms heel vervelend zijn en daar willen wij dan ook wel eens af, maar goede gewoonten die iets te maken hebben met de folklore van de streek, moeten we toch wel in ere houden, omdat het een bepaalde sfeer weer geeft, zoals b.v. in het Westen alleen beschuit met muisjes gegeten wordt bij ae geboorte van een baby. Van welke rang of stand men ook is, er komt geen gebakje aan te pas. Dit alles heeft bovendien nog een practische kant, die de portemonnaie van de huisvrouw ten goede komt, want wanneer ik zo in het rond kijk, kost de geboorte van een baby hier heel veel geld aan gebakjes, advocaat, bowl of drank. De Riessense gastvrijheid en aanloop nu wel kennende, geloof ik dat het voor vele gezinnen een te zware uitgave wordt, wanneer men op deze voet van tractatie verder gaat. Zo iets wordt bovendien nog wel eens meer uitgebreid, omdat een ander weer eens met iets anders komt. Zou het daarom niet goed zijn, wanneer wij hier op de fabriek er mee beginnen de kren- tenwegge bij een geboorte weer in ere te her stellen en in volle glorie weer op tafel te bren gen? Het is maar een vraag. N. VINK. 1 Mei, de dag waar wij al weken over gespro ken hadden, is dan toch aangebroken. De wek ker gaat om vijf uur en er is geen ontkomen aan. Met ijzeren zelfdiscipline moeten we onszelf aanpakken om op te staan, vooral na de Konin ginnedag, toen het toch al wat later werd dan gewoonlijk. Maar gelukkig, het weer is prach tig, de vogels zingen hun hoogste lied en de zon, die als een grote oranje-bol ons van achter de fabrieksschoorsteen toeschijnt, belooft alles goeds. Precies om zes uur het tijdstip van vertrek missen wij nog één medereizigster, maar we strijken de hand over het hart en gaan even langs haar huis, waar alles nog in diepe rust is. Met zachte hand wordt ze wakker gemaakt en in een wip is ze klaar en om precies 10 minuten over 6 rijden we weg. Ons humeur staat deze morgen overigens op zo'n hoog peil, dat wij dit door niets en niemand in de war laten brengen.^ De chauffeurs zijn meesters in hun vak, dat™ merken wij al gauw, want in de verte loopt een koe, die in haar jeugdige overmoed misschien pas uit de stal gekomen denkt, dat de ge hele wereld plus de autoweg bovendien, van haar is. Eers maakt zij een schijnbeweging in de rich ting van de wei, maar plotseling probeert ze een harthandige ontmoeting met onze autobus te forceren. Onze chauffeur weet dit gelukkig af te wenden en met een niet begrijpende blik kijkt het beest ons over de motorkap aan. Het scheelde maar een haartje! Met een verlicht hart rijden we verder en een goedwillende fiet ser leidde het dier weer in goede banen. Het tweede kunststukje is het omzeilen van een andere autobus, waarvan de bestuurder evenals de koe denkt dat de hele wereld voor hem is, zelfs de linkerbocht. Na een lelijk slip pertje over het trottoir gaan we opgelucht ver- 4

Het Anker | 1954 | | pagina 4