Enkele tips over het inrichten van een woning. troon op de stof. Ook hier weer 14 cm. in ac lengte bijknippen. De wijdte op deze hoogte weer bepalen volgens de heupwijdte. Hierop een platliggend kraagje als nr. 1 of een recht kraagje nr. 2 of een modern boordje nr. 3. G. Allo Jans, goai doar met op an. J. Joa Goaid, loaw der mer heênigjes an op anloopn. Hee hef toch nog neet efluit wa? G. Nee mêr 't is t' er wal umme te doon. Ik wol es eêwn kiekn doar biej n stoom noar det nieje spil, wat ze doar non eegenlek maakt. Weer iej't J. Nee, wat 't non precies wod weer ik ook neet, mêr doar koomp ook n badhoes in, det week wa. G 't Wod der aans wa netjes non doar in de buurte. 'n Niej ketoor met nen mooi'n hof, ne mooie stroate oawer de Watermölle en non dit niêe febriek wier. Doar knapt Ries- sen wa van op. 'J Mêr non muj doar is kiekn, det droad en dee iezerne pölkes doar vuur 't ketoor. Woerumme hebt ze dee riknge doar too're zat? Of zol de gemeente doar wat in wil'n pot'n G. Woer de gemeente? Des neet van de^ ge meente; det is nog van de firma. Leêz ie 'n Suffert dan neet. Doar zit ze mie] m n road a zwat 'n joar oawer te kliern urn det te krieg'n. J. Det begriep ik neet Goaid. Wil de firma det dan neet missen? G. Joawa, mêr det wiild ze non 's wier vuur nen appel en nen ei hem'n. Noar ke heui d hebbe hef de firma vuurn poar joar dee grond ekof vuur zeuvn gueln de meeter urn doar 't ketoor te bouwn. De gemeente wol toen geêne hebn det ze doar n stukn van leuten lign urn de stroate breeder te maak n, Het sprek toch vanzelf det de gemeente dan ook minstens zeeuvn gueln mut be- taaln. Mêr non geuw ik oew te roane wat ze ebeüne hebt. J, Det week neet Goaid, mêr ik weê wa det ze 't zelf wa pries weet aj grond van heur wilt koopn. G. No Jans, doar hebt ze nun gueln de meeter vuur ebeune en doar wil't de firma neet vuur missen. J. Doar hebt ze groot geliek an. Det deer ik ook neet. G Precies, mêr non hebt ze in 'n road e zeg „vasthooln", want de firma hef ter al ne muure umme zat en non keunt ze met det stuk'n groond toch noans hen", ^e reknt mêr zo: „De firma krig non ook ne mooie stroate vuur 't ketoor, dec mut heur ook iets weerd weên. J. Wat hef det non met de groond te maak'n? G. Och Jans, doar zit vaste meêr achter. As de gemeente zeuvn gueln betaalt, dan zit ze der in 't vervolg met 'n aander geval ook an. J. Woer anzitn. As de gemeente in zo'n geval de pries betsalt deet-e kost hef is niks meêr as billik en of det non de firma is of iej of ikke. G. Jè, ik gleuve det ze 't no wilt loat'n onteégn. J. Onteegn? Det kan wal weên Goaid, mêr det krig de gemeente an de bokse. Ne gueln vuur grond deejzelf vuur zeuvn gueln e kof hebt Dan laim't in elk geval heuger as op 'n gueln de meeter. G. No jè Jans, v/ie zeut mêr es ofwochen. In elk geval weej non woerumme den dree doar nog aaltied zit. J Mêr 't lik non noans noar. As ik de firma was pot'n ik doar 'n poar buskes in, a was 't alleene mêr urn 't gezichte op 't ketoor. J. Gunst, ik heb nooit aans e-weetn as det dee groond van de firma was. G Nee Jans, den tuin woer non 't ketoor op steet hef de firma vuur 'n poar joar e-kof. J. Non kan 'k et miej ook bes begriepn, det de firma det neet vuur 'n gueln wil mis sen, dan keunt ze 't nog better weggeeuwn. G Gut Jans, det is 't um ook net. In 't roads- verslag in 'n Suffert stuen toen ook m det meneer Auke zeê det ze dit mêr hogei op mon zeukn. Het gung hier non neet bepoalt um de centen mêr um de meneere woerop, en det dit in 't belang is van alle Riesender. J. 't Zal miej beniej'n. VAN DE WONING. Wanneer we bij een jong getrouwd stelletje op bezoek komen, dan is het een goede verrassing, als zij zich „nieuw" hebben ingericht, echter is het helemaal geen verrassing, als zij dat „oud hebben gedaan, dus net als de ouders of onderen „Hoe kan dat nu", zullen velen vragen, „wat je "nu koopt, is toch modern?" Was dat maar waar! In de meeste winkels staan namaak ouder wetse stoelen of namaak antiek Kijk maar: namaak „antieke" doeken, kloos tertafels enz. en om niet te spreken van „kloos- ter-lits-jumeaux" Waarom willen we net doen, of een klooster tafel bij ons past? Was die tijd van de Middeleeuwen zoveel

Het Anker | 1954 | | pagina 4