Haak-In-Actie fr« Velen onzer hebben ongetwijfeld met belang stelling de wekelijkse uitzendingen van de „Haak- In" Actie gevolgd. Naarmate dit microfoonspel, met als hoogste verwachting de aankoopsom van één gram radium, uitgroeide tot een nationale mani festatie van eenheid, ontketende deze Haak-In Actie een ware wedloop in al de gelederen van ons Nederlandse volk, en eindigde met een glorierijke uitslag van ruim 2Vz millioen gulden. We hebben hier gezien een ontroerend bewijs van offervaardig heid. Ook ons bedrijf heeft goed gedaan, voor dit prachtige doel een steentje bij te dragen. Zoals we reeds eerder in de fabriek hebben bekend gemaakt, bedroeg de opbrengst van ons gezamenlijk uur over werk, aangevuld met een gelijk bedrag door de Directie, rond f 2540.Genoemd bedrag werd door ons aan 't Bestuur van Haak-In overgemaakt. We meenden, dat biermede ons aandeel in de Haak-In-Actie was afgelopen, doch enige dagen later ontvingen wij een schriftelijke uitnodiging voor enkele personen tot het bijwonen van de slot- avond van de „Haak-In". Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de betreffende personen zouden komen in oud-Rijssense klederdracht. Besloten werd om van deze uitnodiging gebruik te maken en zodoende werden van het Kantoor 2 personen en van de Kern 2 personen aangewezen, om ons bedrijf en onze plaats te vertegenwoordigen. Hoe de reis naar Amsterdam van deze 4 personen is verlopen, vernemen we uit de volgende samen spraak van iemand, die er iets meer van weet J ans: Zeg Goait, hej 't al eheurd? Doa mun der ook 'n poar van 't Ketoor en 'n poar van 'n stoom noar Hilversum, um det geld weg te breng'n vuur de Haak-in. Goait: Jè, det hek ook eheurd. Mer dee goat neet noar Hilversum. Doonderdangnoawnd is 't in Amsterdam. Ik hegriepe echter neet, woerumme det ze doar non hen mun in Riessense Kleêr. Woers det non wier good vuur? Jans: Begriep ie det nin? Ikke wa. Den Bode- graawn den hef doar ook wier wat met vuur. Oet alle strekke van ons laand komt ze doar 's oawns biej mekoar, Freezen, Zeeuwn, Volendannners, Limburgers en nog zovölle meer. Hee zeg, det e det dut, um te loaten zeen, det ons hele laand doar an met hef edoan. Meer ie zeut zeen, det doar wat aans achter stek. Ie könt er vaste van op an, desse op 'n film komt en den loat ze dan later oaweral dreejn. Goait: Det kon verdorie hes wêen, Jans. Ik kan 't direct gleuwn, want doar könt ze netuurlijk ook wier nen mooin klap geeld met verdeen'n. Het is nen gladjanus, den Bodegraawn. Mer ze hadn der miej neet henne kreegn in zonne ool- derwetse bokse, det kan 'k oe wal zegn. Onze Haak-In deputatie op de Dam. Jans: Miej ook neet, Goait, vuural neet, asse oew op 'n film zet. Mêr at den film hier koomp, dan wik ne toch zeen. Ik wol wal 's zeen, woer ze zik doar e'heuln hebt. Hej ze nog e'zeene, toen ze hier vot gungn? Goait: Joa, det was mooi. Ik ha net de late ploog. Ik steun doar toevallig in 'n Hoareine, biej de coöperatie te kiekn teegn kwart vuur twaalne. Det mos net zo ween, want aans stoa 'k dear nooit. Ineens zeek doar biej Woolters vuur de duure nen heeln hoop leu stoan. Jè, en toen 'k good kieke, stoat doar ook biej dee van 't ke toor en van 'n stoom. In 'n poar menuutn steun der wal honderd um hen. Ik zin der toew ook mer ewn bie goan stoan, want ik begreepe der niks van, wat dee doar deen. Jans: En leek eur dee kleer good, Goait? Gcait: Joa, det völ met; ene van dee vrouwleu har de Zeunse kleer an met ne tuulne musse op en 'n aander har daagnse kleer an met 'n kaapjen op en witgeskoerde tipkloompe an. Ik mur eelke zegn, det leek eur wa good. Mer woerumme mos den van 't ketoor non wier de Zeunse kleer an hemn? Jans: Wat zol det non? Iej vaalt oaweral op. Wee kent dee leu non in Amsterdam? Det kon miej non niks sclieln. Meer veteelt miej eens, wat had'n dee kerls an Goait? Goait: O grut joa. Det was nog wa mooi. Dee had'n elkes nen grootn koffer biej eur en doar had'n ze netuurlik de kleer in. Dee hebt ze hier neet an dörven te trekn. Jans: Non, ik had 't hier ook neet an etrökn. Goait: Woerumme neet? Wee kik oew hier non

Het Anker | 1951 | | pagina 5