Nun Stoomgas en zinne leefebrieje. Familieberichten. Dankbetuigtng. Van Dam te Hengelo met 52V8 pt., enz. Nee, geen eerste deze keer, naar onze mening ook niet verdiend, maar het is en blijft nog maar steeds een prestatie om tweede te zijn öf zelfs te blijven behoren bij de kopgroep. De eerste hing te hoog, maar we houden hem in 't oog. V. Toek vuur de eerste moal 'n stukn in oonze Aanker plaassen schreef ik direct „schrieuwn vaalt neet met" en dek miej doar in neet vergist hebbe, mok de leste moal oondervind'n van onze redacteur. Ik mur oe veteln, dat den kèl als neet neèmp heur. Iej weet, ik goa de natüur nog wal es in, en dan toets ik nog \,al dinge deet in de natuur ge- gebuurt met de leu en eur doon oet oons dagelijks leeuwn, en det köj, vin ik, nog wal es met mekoar vergeliekn. Den wiezen Koning Salomo nöm een vuurbeeld an de mieren, en zo.is 't er zo völlè meer, meer ik geleuw et oonze re dacteur vuur vergelieking met de natuur neet te vind'n is. Meer ik dwelle ofik wol oe vetel'n van 't vangn en ofrichten'van valken. Valkens- waard, doar zöl iej aalemoal al wal es van 'eheurd hebb'n. meer woerum et dee plaasse Valkenswaard het, doar zój wal ginveerdere gedachten oawer 'emaakt hebb'n. Valkens waard, non det is de plaasse, den 't meeste met de Valkenvangst in oons laand të maakn hef 'ehad. Door woon'n de fam. Mollen, en jammer genog is doar, um precies te wèen 31 December 1935, misschien 'n ennigsen Valkenier den oons laand nog bezat, over- leen. Noar de beschrieuwinge dee 't er nog van is, hef Karei Mollen (zo te het'n) um de 400 valken 'evöng'n en of'erichet. Det zeg wat um van nun wild'n vogel, nun vogel te maak'n, den op 'n bepoald teken ('t is fluit n of roop'n) geet en wier terugge koomp. Dee kuns bezat de fam. Mollen oet Valkenswaard in de eeste plaasse. As in October en November 'n trek begint vuur de veugel, dan loat zich ook de Valken oet 't Noör'n ofzakk'n noar 't Zuud'n. Toen was 't zo, det de trekbane, zo es ze det neumpt, rech leup oawer Valkenswaard, Dear zeult de grote heideveeld'n, deet Valkens waard umring'n, neet vreumd an 'ewes hebb'n. Non, dan was 't det Karei Mollen daags te vind'n was in det heideveeld, woerte zinne hutte 'ebouwd ha en 'n dag duurbrach met niks ans es daags kiek'n in de loch, töt det ter nun valk in zich köm. Later kreége doar nun goo hulpe in van ne klappkstër. Det is nun vogel, den 't hier in 't vëëld odk nog wal te zeene is. 't Is ook nen roofvogel, dus een wakker dinge. Den klapekster weur non 'eplaatst, dette bie noaderend gevaar noar binn'n kon pluchen in 't hutjen;-dette biej an zin renken ha, en woerte in duur mos breng'n, Köm der een stipken an de loch, dan réageer'n de klapekster doar voort op, en'n Valkenier kon dan zeen an de wieze woerte zich heul, wat vuur nun vogel etter in antoch. was, Op nun veerderen ofstaand van de hutte van 'n vanger, was nun pK>al 'eplaatst, met doarop ne doeuwe an 'n töw, wat wier leup noar de hutte. van 'n vanger. Woarschouw'n non de klapekster detter wat in de loch was, dan weur de doewe in beweging ebrach en dan was 't ofwochen woert 'n havik hier op réageer'n. Scheutte non op de doewe in, dan weur de doewe met 'n havik, den dachen nun slag te sloan, oonder bereik van 't treknet'etreuk'n en 'n havik was nen gevöng'n vogel. Noar det um non ees 'n bek wur 'ekort en wat van de klauw'n was 'edoan, weur um de huif (of kapken) oawer 'nkop'etrök'n (det leste um kalm te blieuw'n en in nun zak- op 'ebörchen. g In 't hoesan 'ekömm'n, weure in nun duustere kamer 'eplaast, woert vuur um een aander leeuw'n zol beginn'n, woerk oe de volgende keer wal is wier van zal veteln.- Natuur leefhebber.' Geboren: 27-2-1950 Gerrit Willem zv R. v. d. Maat (Spoelerij) en A. Dannenberg. I-3-1950 Johanna' Hendrika dvj. Dannenberg (Spoelerij) er G. E. Lankamp. 13-3-1950 Hendrikus zv J. Rutterkamp (Spoe lerij) en H. Nijsink. 20-3-1950 Johannes zv J. Averesch (Weverij) en F. Scholten. 21-3-1950 Fredrik Jan zv F. J. Harbers (Batch. ■- kamer) en A. M. Koning, 25-3-1950 Johanna dv J. Kreijkes (Krasse.rij) en J, Slot. 30-3-1950 Willem zv A. J. Nieuwenhuis (Spoe lerij) en J. ter Harmse!. "j In dienst getreden: 27-2-1950 H. Nijland Naaierij 27-2-1950 H. Vos Centrale Werkplaats 1-3-1950 H. Ligtenberg Spinnerij 28-2-1950 G. Plas Spinnerij Vertrokken: .d II-2-1950 J. Seppenwoolde Kalanderij 4-3-1950 B. Vossebelt Naaierij 4-3-1950 J. Voortman Spinnerij 18-3-1950 H. Nijland Plaatswerkers Hierbij betuig, ik mijn hartelijke dank aan de Directie van ter Horst-GoiuNtvV; voor het

Het Anker | 1950 | | pagina 6