mmsssssmssssssmssssxM Voor de dames. BROEKJE Appelgelei. Peren jam Benodigdheden 3 kg. zure appelen (liefst goud- reinetten), sap en schil van 2 citroenen, s/i van het gewicht van het vocht der appelen na 't koken aan suiker, jampotjes, perkamentpapier, touw en etiketten. Was de appelen zorgvuldig af, snijdt ze in zessen. Zet ze op met de citroenschil, het sap en zoveel kokend water, tot ze juist onderstaan en laat ze koken, tot ze geheel zacht geworden zijn. Giet de massa dan in een schoongewassen doek en laat deze zonder roeren staan, tot al het vocht er volkomen uitgelopen is. Weeg het vocht of meet het (V2 liter 500 gram), zet het op met s/4 van zijn gewicht aan suiker en laat het inko ken, onder af en toe roeren, tot de gelei de vereiste dikte verkregen heeft. (Dit is na te gaan door een druppel er van in een kommetje met koud water te laten vallen. Deze druppel mag dan niet uitvloeien, maar moet in zijn geheel naar beneden zakken.) Neem er dan de schuim af. Voeg wat citroensap toe, vul er zo vlug mo gelijk de goed schoongemaakte potjes of flessen mee, sluit deze dadelijk met vochtig perkament papier of cellophaan af. Bevestig dit met een touwtje of elastiek. Neem 1 kg. peren, schil ze, snijdt ze in vieren en verwijder de klokhuizen. Zet ze met weinig water op en laat ze gaar koken. Roer een afge streken theelepeltje kaneel door s/i kg. suiker en roer dit door de peren. Laat alles met elkaar zacht tot jamdikte inkoken. Daarna de jam in potjes doen. voor kind van 3 tol 4 jaar Goedkoop, sierk en goed passend Er worden 72 steken opgezet. Hierop worden 6 pennen 1 recht 1 averecht ge breid. Daarna een gaatjestoer. Steeds 2 steken samenbreien, omslaan enz. Terug- gaande alle steken averecht breien. Daarop weer 6 pennen 1 recht 1 averecht. Nu begint men met een blokjesmotief 4 recht 4 averecht 4 pennen boven elkaar. Daarna de blokjes laten verspringen. U kunt ook kleinere of grotere blokjes breien. Dit naar eigen verkiezing. Als het werk 24 cm. lang is begint men voor de pijpjes af te schuinen. Aan het begin van iedere pen 2 steken samenbreien totdat er nog 32 steken over zijn. Nu nog 1 pen breien en afkanten. Een tweede lap precies het zelfde breien. Dan wordt de onderkant dichtgenaaid. Er worden langs de afge schuinde kant 80 a 82 steken opgenomen. Hierop 4 pennen 1 recht 1 averecht breien 4 en afkanten. Nu de zijkanten dichtnaaien. Een picotje om de pijpjes haken en een koordje of elastiek door de gaatjestoer rijgen. Men gebruikt voor dit broekje als materiaal, gekleurde of ook wel onge bleekte katoen. Ook kan het gebreid worden van jaegerwol, maar in dit geval moet er een reepje dunne katoen over de naad van het kruisje genaaid worden, omdat jaegerwol in enkele gevallen de huid irriteert.

Het Anker | 1949 | | pagina 6