Nen Sioomgas en zinne leefebrieje. dat snipperdagenvacantie uiterlijk 2 dagen van tevoren bij de baas wordt aangevraagd. Wij raden daarom onze arbeiders aan hier mede zoveel mogelijk rekening te houden, aangezien bij moeilijkheden, ontstaan door een niet tijdige aanvrage, de baas het recht voorbehoudt de vacantie op dat tijdstip te weigeren. Spoedgevallen zullen apart worden bekeken. RB. Wacht niet met het opnemen van de snippervacantie tot achter in het jaar. Ook dit kan, wanneer dit meerdere arbeiders be treft, aanleiding geven tot storingen. En wat nummer twee doar schreef oaver de natuur. Den zeg, smoons vroo oet 't berre, det mut zo bes ween. Det zink wal met den kerl eens, dan smaakt het ett'n veule better. Meer hee zeg ook, in de natuur kuj all's vind'n. Meer det gleuw 'k tog voot nog neet. As ik ne stell'n wil hebn in de sckuppe, dan muk wal ne wehke fietsen en dan hek der nog ginne. Wier ne aander heft oaver visken. Nou wak daor van zegg'n wil, det is dug miej ne mooie leefebrieje, meer det doar ook nog groote leu an doet, dat snap ik neet. Ik hebbe ze wal eens z5en jaag'n op ne tuf hen visken, meer ikke vuur mej, ik gleuwe neet det zukke hen visken gaot. Meer zak der meer neet van zeggen. Wie zijn snipperdagen niet heeft kunnen op nemen in verband met ziekte of om redenen in Tiet belang van het bedrijf zal in overleg met de Soc. Afdeling hiervoor in de gelegenheid worden gesteld in de le maand van het volgend jaar. Wie dus nog snipperdagen te goed heeft raden wij aan met bovenstaande regeling rekening te houden. Sociale Afdeling Ik hebbe al 'n paor moal 'elezen in het ^fcAnker" van nen stoomgas en zinne leefebrieje. ^?3on, det is heel good ad leu oans leefebrieje vuur heb. Meer miej dug, dej van de leefebrieje zo ak doar 'n poar moal oaver elezen hebbe in 't blad ook al neet völle better wordt. Wat den hennkeerl doar bijvuurbeeld van skrif oaver zinne tentoonstellingshenn', ik kan miej wa vuursteln det den keerl doar drok met is en ook al wal det 't um geeld kost, want Zukke henn', doar hej meestied nog neet zo veule eijer van. Hee skrif zelf, dan kriej ook nog mangs een ei, meer hee zee neet woevölle otte der kreeg. Ik kwam ne keer biej zonn'n henn'nkeerl den wol miej de henn' ook loaten zeen. Toen zegge tegen miej„Zint moojn of neet Ik zegge „Joa Dieks, meer iej hebt er neet völle." Doar lupn der 'n stuk of veere. Doar gins, zegge toen, hek der ook nog zesse, doar oonder det leusken. Doar zatt'n de meuge in 'n zak. Ik zegge„Now now Dieks, ik meen aj doar tabak in hann'n." (Allemoale brodse henn'n). Non zak oew ook ees wat vertelln van minne leefebrieje. Aj der non ailemaole zoo an too wann'n, dan hann'n alle stoommenne wal 'n melkbeesjen en ik weet ook det er nog völle stoomgaste zint, dee daor vol van zitt'n. Meer n' een'n zeg „Ik kan neet melken" en n' aander zeg „Onze Dike het ter neet met op." Dan heffe, zegge aaltied, zonne rommel in de kökk'n. Meer wat non 't melken is, det kan tog alle man wa leern. Ik zegge meer zo, dee at 'n busken wotteln klaor kan maak'n, dee kan ook ne koo melken. Aanders kon'n 't dee domme boeren ook neet. En 't sprekwoord zeg toch De domste boern hebt de dikste eerap- peln. Non, ik wol meer zegg'n, aj non smiddags dikke èêpel hebt en ie kriegt saow'ns 'n paor telders pap, dan ziej al mooj op weg. En aj dan

Het Anker | 1949 | | pagina 3