RUDOLF EDUARD DE VAAL Makassar, 28-7-1949. Geachte Directie en Personeel. Hiermede bericht ik U de ontvangst van Uw schrijven van 9 Juli. Tot mijn genoegen verneem ik hieruit, dat de jongens uit de fabriek, die in Indië zijn, weer een geschenk zullen ontvangen. Hiervoor zeg ik de Directie hartelijk rlar.k. Ook allen, die er aan meewerken, dat ik „Het Anker regelmatig krijg toegestuurd, ben ik zeer erkente lijk. Ik ben met deze lectuur erg in mijn schik en ik lees het blad dan ook van de eerste tot de laatste regel door, zodat ik met alle dingen in en om de fabriek op de hoogte blijf. Zelf maak ik het uitstekend en geniet tot op heden een goede gezondheid, hetgeen hier wel het voornaamste is. Mijn werk bestaat uit het verstrekken van kleding en andere uitrustingen, m.a.w. ik ben fourier De toestand is hier vrij rustig, zodat we van andere dingen niet veel last hebben, behalve de wacht en nu en dan enige lichamelijke oefenin gen. Dit is echter een afwisseling. En zo leef ik hier in Makassar op Celebes. De tijd schiet al aardig op; het is nu al H/a jaar geleden, dat ik hier kwam. Ik ga nu eindigen met de hartelijke groeten aan Directie en personeel van Ter Horst Co. N.V. van een vriend in de tropen. G. Harbers, Sold. Ie klasse, Legernr. 271125065, Verb. Afd. O.I. N.G., Makassar. Makassar, 9-8-1949. Geachte Heren, Allereerst wil ik in antwoord op Uw schrijven d.d. 9 Juli langs deze weg de Directie hartelijk dank zeggen voor het mooie geschenk, dat ik van haar mocht ontvangen. Verder zal ik U iets vertellen van mijn leven hier in Indië. Ik ben nog altijd in Makassar, waar ik bij een magazijn voor levensmiddelen ben ingedeeld als chauffeur. Dit magazijn voorziet de gehele grote Oost van levensmiddelen. Wij werken hier met 24 militairen en 15 man burger-personeel. Verder zijn hier 100 koelies voor het laden en lossen der goederen en voor het werk in de Goedang (magazijn). Eerst moet ik 's morgens het personeel ophalen met de auto en overdag ben ik belast met het vervoeren van levensmiddelen van de haven naar de Goedang of omgekeerd. 's Zaterdagsmiddags zijn we meestal vrij en 's Zondags ook. Als er echter militaire schepen binnenkomen, moeten we doorwerken. Verder moeten we 1 X in de 10 dagen op wacht. Hier over valt dus niet te klagen. Met Chr. of Mo hammedaanse feestdagen gaan we meestal met ons onderdeel met een auto de binnenlanden van Zuid-Celebes in. Zo ook met Pinksteren j 1. We hebben toen een ritje gemaakt van 7C0 km. en dan ben je voor dit land nog maar een klein eindje wegge weest. De dorpen liggen hier 1 CO km. van elkaar. De natuur is buitengewoon mooi, vooral in de bergen. Het is om nooit weer te vergeten. Hiermede heb ik U een weinig meegedeeld, hoe wij hier in Indië leven. Ik wil dan nu deze brief besluiten met de hartelijke groeten aan allen en tot een spoedig weerziens. A. H. Smalbrugge. N.B. Nog wel bedankt voor het regelmatig toesturen van „Het Arker. Ik ben hier erg blij mee. Batavia, 12 Augustus 1949. Geachte Directie en Personeel. Vorige week ontving ik Uw b ief, waarvoor ik U ten zeerste dank. Ook het „Anker" ontvang ik regelmatig. Ik ben er erg blij mee, omdat ik zodoende met de gebeurtenissen in de fabriek op de hoogte blijf. Verder ben ik de Directe zeer erkentelijk voor het geschenk, dat zij voor ons heeft beschikbaar gesteld. Ik ben hier ingedeeld bij het Depot Vaar- tuigendienst en maak het nog zeer goed. Mo menteel werk ik hier in het magazijn. Voor die tijd heb ik gevaren, eerst op landingsvaartuigen en later nog enkele maanden op een Higgingsboot. Dit jaar hoop ik nog weer in Rijssen te komen en word hoogstwaarschijnlijk in November nog ingescheept. Hier in Batavia gaat het best. Wachtlopen doen wij hier nog ongeveer 1 X in de week, want de boten liggen bij de werf te Tandjong Priok. Hier in Batavia is het altijd rm^ en alles gaat hier dan ook weer z'n gewone gang. Veel nieuws is hier verder niet meer en ik wil de brief eindigen met de hartelijke groeten en tot een spoedig weerziens in Rijssen. A. H. Landeweerd Dienstpl. soldaat Legernr. 250721180 Depót Vaartuigendienst Batavia. Voor de deelneming door U betoond bij het overlijden van mijn geliefde Man en onze Vader, Behuwd- en Grootvader zeggen wij hartelijk dank. Uit aller naam G. de Vaal—Lammers Rijssen, Augustus 1949.

Het Anker | 1949 | | pagina 8