Nen Sioomgas en zinne leefebrieje. F amilieberichien. zo'n mooi succes had behaald. Hierna volgden nog toespraken namens 14 verenigingen, die hun gelukwensen van prachtige bloemen vergezeld de den gaan. De Voorzitter van Wilhelmina, de heer E. Paauwe, zegde alle sprekers dank voor hun goede wensen en memoreerda zeer in het bijzonder de morele steun, die de Vereniging steeds van haar Beschermheer, de heer M. G. van Heel, had on dervonden. De besturen der verschillende vereni gingen werden uitgenodigd om in de koffiekamer van het Parkgebouw bij elkaar te komen, waar nog enige ogenblikken onder gezellige kout wer den doorgebracht. Ook van deze plaats wensen wij Wilhelmina en haar eminente Directeur de heer L. G. W. Sommer, van harte geluk met haar mooie succes. Hallo Henkerl, doar zink dan wa. Och, och, wat maak iej miej wat te doone. Non muk van aormood wal an 't schriewn, meer um- det 't oawer 't visken geet, doo'k et wal geerne. Non, det visken is ne sport. Aj doar met beteuwelt zint, dan ziej der met be- teuwelt. Aj dan visken wilt, dan muj nen langen stok hemn (net zonn'n as Kettelbats hef) en ne liene der an, zoo dunne aj meer kriegn keunt, ja, zo dunne as 'n hoar. Dan hej kaans dej der de meesen vangt. Vrooger toew maakn ze de lientjes van peere- Koar; doar haj indertied het Oole Maskop en meester Brokkink en de Oole Slijper, dee konn'n det zo good. Aj dan ne keer nun moorn vroo hen visken goat, dan muj natuurlek 's oaw'ns van te vuurtn al als kloar maakn. Iej stekt piérn en maakt een stukn deeg en dan zet iej 'n wekker op 2 uur of half 3, meer vuural neet later en dan goaj noar berre. 't Word ginn langn nach en van sloapn koomp neet völle want iej legnt oew neet röstig en iej begint ter al van te dreumniej zeet oew zoo al zitn an 't water, och en dan hej nog e geel neet esloapn, dan löp 'n wekker al of. Dan goaj stilkes opstaon um de aandern neet wakker te maakn, gaaw 'n poar snie stoette egetn, en dan op 't fietsken. Alle leu sloapt nog; alls is ewn röstig, meer aj zoo'n half uurk'n efietst hebt dan begint de veu- gel al te fluitn, och, och, det is zoo mooi. Aj dan an 't kanaal komt of an 'n Iessel (want doar goawe ook wal 's henneet zo vaake, want det is te veer, 2 uur fietsen der hen en dan nog wier umme; det geet oew in de beene zitt'n), dan dooj de liene an 'n stok, 'n stukn deeg an 'n hoakn en iej legnt in, meer dan hej eers nog evoord ook, ne kneppe brood of 'n betjen eeppels. En dan vang iej aait nog neet wat. Dan zit iej meer te kiekn op 'n dobber, en dan ineens zeej 'n steutje, 'n dobber geet plat ligg'n en iej sloat an, zie zoo, doar hej der eene. Meer iej munn' neet meen'n. det et nen eehen visker geet um nun hoop vis, dan vergis iej oew, want al vaanke vandage niks en moarn niks en oawermoarn wier niks, dan geette der 'n volgen de dag èwn zoo vroolek noar too, atte 't meer woggen kan. En aj dan 's oawns noar 't hoes goat, en de leu oew teegn komt, dan geet 't: „Hej nog wat evöngn?" of Woln ze nog bietn En dan wotter aaltied gin woarheid ezeg. Iej hand't ook nog oawer dee oole keerls. Det wik oew wal vertelo, as de Regge good was, dan zag iej der gin eene van op 'n Scheeld stoan te streunkebroan, dan zatt'n ze te visken an de Regge, det zoej is zeen. Non schei ik der oet, meer één dink wik toch nog zegn: At ter nog wat zeent, deet van 'n lekker visken |hoolt, zo as den henkerl van 'n eiken, dan zok zegg'n: sloett oew biej oons an, want dan kriej nog wals een visken vuur 'n board waj zelf evöngn hebt. Tot ne volgende keer. Misskien heuij dan nog wals van ne visker, dent 'n kuukjen vöng in plaase van nen vis. H. v. B. Geboren: 20-7-49 Jannes zv A. J. van de Willige (Kras- serij) en A. Jansen. 25-7-49 Gerrit Willem zv G. H. Harbers (Bui- tenploeg) en C. Koning. 1-8-49 Jenneken Gerritdina dv H. Nieuwenhuis (Timmerkamer) en J. G. Beunk. 31-7-49 Maria dv A. J. Bruins (Kantoor) en J. Dommerholt. 1-8-49 Jannie dv W. Harbers (Weverij) en C. B. Baan. 10-8-49 Willem Hendrik zv W. H. Paalman (Plaatsw,) en H. Meijerink. In dienst getreden: 1-8-49 H. J. Vossebelt Spoelerij Boomkamp 1-8-49 A. Seppenwoolde 1-8-49 J. Kreijkes Spinnerij 15-8-49 J. Poortman 15-8-49 J. W. v/d Berg Spoelerij Vertrokken personeel: 16-7-49 G. Nijland Spinnerij Boomkamp 30-7-49 J. Voortman Naaierij 30-7-49 M. Klein Ligtenberg 6-8-49 G. Nijkamp 13-8-49 A. Pijffers 17-8-49 G. Jansen Spinnerij Beek

Het Anker | 1949 | | pagina 3