Een goede iijd. meer het kost ia de meeste gevall'n gèèld en doar blif nun hoop duur achterwèège. Doarumme zok will'n zegg'n goat ees met miej noar boet'n, de aatuur in. Det kost niks en ik weere vaste der iej doar gin 3piet uan zeut hebb'n. Iej weet 't toch allemoale det et um Riessen biezunder mooi is, vuural in 't vuurjoar en veerder in 't zommer ook wal. As de kieffen boaw'n de weide keukelt, en de gruto oew de pette zoowat van 'n kop skeert, dan kaa 't zoo mooi ween, doar leege langs de venkes. Iej nfunm dan 's moorns vroo wéén en det vaalt vuur nun hoop neet met, um dan ofskeid te nemm'n van 't berre, meer ik ve- telle oew, 't is de meuite weerd heur en iej zeuter vaste gin spiet van hebb'n. Meer doar is altied wat in de natuur te zééne en te heurn. Goat ees nun oaw'nd 't veeld in, as de zunne oonder is. 'n Geeteliak hef un lessen slag 'esloan, en geet met gesketter zinne sloapplaasse opzeuk'n, en dan wod 't er stille. Meer det zal neet lange doern. Want as 't oangemak, ik bedoele hier de nachvlinders en peerewörme vuur 'n droad komt, kömp ter ook nun vogel vuur 't lechte, as 't ten minste dan nog iets lech is. meer meestieds biej 'n skemmer al wal. Nun zonderling'n vogel is 't. Ik bedoole hier de naehzwaalve. Vrooger hebt ze der al gekke dinge van veteeld. De Romeinen betichen eur al, dat ze 's nachens de stalle binn'n vleug'n en doar de sikke oetzeug'n. Doarvan heffe ook 'n naam van geitenmelker, 't Is nun griezen vogel, ea hef ne mooie skutskluur,, precies as bas van ne danne. Iej zeet ne dan ook neet vaake, of iej munn dér wal boaw'n op loop'n dette vlak vuur oewe beene opvlög. Zoo 'k zèè, koompe 's oaw'nds as 't duuster is vleeg'n en zoche zinne kos. En dee veent e dan in de vlinders en kevers deet doar roond vleegt. Hee hef nun wied'n bek, met an de kaante vangheure, deet um doar biej helpet. Atte vuur 'a dag koomp, klapte in de vleugel, en bliffe mangs stoan in de loch, net as dit nen klemmet kan doan, en dan lötte geskreew heurn van kew- kiew-kew. Dan kan wêen dette zich zet in ne danne en dan begeente te reuteln, 'n geluud, net as van nua boomkikker, meer völle forser. Nee, um zoo iets te beskrieuw'n is meujlijk, doar mur iej zelf hen goan um te lustr'en en dan weer ik zeeker der iej gin berouw van zeut hebb'n. As iej oew gin kaans zeet, um den vogel te veen'n en iej wéét ne gèèrne heurn, zeg'ndet dan meer an de redactie. Ik wil met plezeer nun oaw'nd met oew met. Goat noar boet'n, ees noar de veugel Goat noar boet'n, het bos ees in, 't Zal oew vaste neet berouwen As alls slöp al in de beume De zunne al is vot egaan Dan is 't er stille, meer 'k wee zeeker De naehzwaalve, den heur iej slaon. Nen natuurleefhebber. C"f"0 O" a O C 7:;"? ry ;;ro C/TO c,"A"0 Ca-0'7"0 c"xro Hij was al vijfenzestig jaar, Hij had een klein pensioen Maar 't ergste was voor hem, dat hij Geen werk meer had te doen. Het enigst wat hem troosten kon Was nog zijn pruim tabak Alleen wanneer hij kauwen kon, Was hij op zijn gemak. Hij kocht voor 35 cent Zo nu en dan een pond Daar kwam hij dan, bij zuinig zijn, Een hele tijd mee rond. De oorlog kwam, niets bleef bestaan Ook de tabak verdween Nu was het met ons oudje mis, Geen uitkomst naar het scheen. Hij wist niet wat hij nu zou doen, Het leven werd hem zwaar Iej hebt' er zeeker noar 'n zin. Maat als de nood op 'f hoogste is,

Het Anker | 1949 | | pagina 4