BediijfsKaderTraining. om elkaar wederkerig geluk te wensen. Dit jaar was er nog iets bijzonders aan deze bijeenkomst verbonden. Er waren twee dames, n.l. Mevrouw Bruins—ten Berge en Mevrouw Bruins—Dom- merholt benevens de Heer G. Muller, die de dienst van de N.V. verlieten de eersten wegens huwelijk, de laatste wegens het feit, dat hij met pensioen ging. Bij monde van de Heer J. J. ter Horst werden beide dames bedankt voor haar getrouwe plichtsvervulling en werd haar het beste toegewenst in haar verdere levensloop. Haar werden bloemen aangeboden. Bij de Heer Muller stond de Heer ter Horst langer stil. Daarvoor was ook alle reden. De Heer M. toch, die in 1906 in dienst trad, heeft langer dan 42 jaar de Firma met ijver en toewijding gediend. Door zijn aangename omgang heeft hij zich vele vrienden verworven, niet alleen onder z n collega s maar ook in de kring van afnemers, die meer in 't bijzonder zijn zorgen genoten. De Heer ter Horst bracht den Heer Muller hartelijk dank voor het vele, vruchtdragende werk, voor de Firma ver richt en zegde een cadeau toe. De Heer M. G. van Heel releveerde in het bijzonder het feit, dat de Heer Muller, of „Gijs zoals hij in sportkringen wordt genoemd, bij z'n komst in Rijssen, de voetbalsport hier heeft geïn troduceerd, terwijl hij later een actief aandeel heeft gehad in de oprichting van de gymnastiek vereniging D.O.S., het bestuur van welke Vereni ging nog onder zijn presidium staat. De Heer H, F. Roelofs sprak als collega en vriend. Hij dankte de Heer M. voor de aange name samenwerking gedurende een lange reeks van jaren en bood hem namens collega's een Engels rijwiel aan, daaraan de wens verbindende, dat een goede gezondheid hem in staat zou stellen daarvan nog vele jaren gebruik te maken. Ten slotte dankte de Heer M. voor de vele goede wensen en voor de cadeaux, onder opmer king, dat de prettige omstandigheden, waaronder hij had mogen werken, het hem gemakkelijk had den gemaakt zijn taak te vervullen. Zoals de meesten van ons \vel zullen weten, hebben de afdelingsbazen in het laatste gedeelte van 1948 een cursus gevolgd in B.K.T. Wat is nu eigenlijk B.K.T. en wat is de bedoeling er van Aan de hand van een voorbeeld zullen wij trachten dit duidelijk te maken. Toen in het begin van de laatste oorlog in Amerika de vredesproductie omgeschakeld moest worden in oorlogsproductie traden hierbij allerlei moeilijkheden naar v©ren. Men beschikte maar niet zo over geschoolde arbeidskrachten voor het bedienen der machines. Veel geschoolde arbeids krachten moesten in militaire dienst en deze open plaatsen moesten worden aangevuld door krachten, die nog helemaal opgeleid moesten worden. Ook was de kwestie van omscholing van arbeids krachten aan de orde van de dag. Van het grootste belang was natuurlijk dat de opleidingstijd zo kort mogelijk was. Dientengevolge zijn verschil lende werkgevers, bedrijfsleiders en bazen van de grote Amerikaanse fabrieken bij elkaar gekomen en hebben alle bedrijfsmoeilijkheden met elkaar besproken. In gezamenlijk overleg zijn toen be paalde richtlijnen uitgestippeld om de opleidings tijd zo kort mogelijk te maken. Het spreekt na tuurlijk vanzelf, dat deze richtlijnen voor elk bedrijf afzonderlijk beschouwd moesten worden, omdat de manier van opleiding aangepast moest worden bij de omstandigheden van elk bedrijf. Één van deze richtlijnen was de Werkinstructie, volgens een speciaal schema. Vroeger was het altijd de gewoonte geweest om een nieuwe leerling bij een volwaardige arbeidskracht te plaatsen, die volgens de baas het vak onder de knie had. Bij de methode van de B.K.T. wordt bepaald persoon van de afdeling belast met opleiding van het personeel in die afdeling. Alle handelingen, die verricht moeten worden, om tot een goed product te geraken, worden door de Instructeur met de bazen onder de loupe genomen. Zodra overeengekomen is, welke handelingen de beste zijn, wordt hiervan een werkinstructie ge maakt, die duidelijk en gemakkelijk moet zijn voor de op te leiden persoon. Op deze manier ontstaat er een uniformiteit in de opleiding. De nieuwe gang van zaken wordt aldus Nadat de te scholen kracht bij de Personeels-chef is inge schreven, komt hij terecht bij de Instructeur, die met hem praat over zijn a.s. werk en uitzoekt, wat hij er zoal van weet. Het werk wordt hem duidelijk gemaakt door demonstratie zodat alle critieke punten naar voren komen en waar hem dan ook op gewezen wordt. Daarna wordt hij op de proef gesteld door het werk zelf te doen en tevens de critieke punten op te noemen. Dit ge beurt net zofang totdat de Instructeur weet, de leerling het weet. Mochten zich naderhJ^ nog moeilijkheden voordoen, dan kan de leerling zich altijd bij de Instructeur vervoegen, die voor de volle 100 klaar staat om te helpen. Ook zal de' Instructeur in het begin steeds controleren of de handelingen goed verricht worden om daarna geleidelijk zijn controle te verminderen. Na. deze beschrijving hebben wij een globaal overzicht gekregen wat betreft de B.K.T» In ge noemde cursus kregen onze bazen onderricht in de richtlijnen van de B.K.T. Hetgeen geschiedde door het R:B.B. te Hengelo. De bedoeling is ssu over te gaan tot in- en doorvoering van Jd.K.T. in ons bedrijf voor zover dit mogelijk en nood zakelijk is. Begonnen zal worden met de volgende afdelingen

Het Anker | 1949 | | pagina 2