De reniekaari is een kostbaar bezit. Tochi Ouden van dagen. Zo werd er nogmaals feest gevierd, Alom was alles weer versierd. Want alle eer werd Haar betoond, Die nu zo luist'rijk werd gekroond. Van Noord tot Zuid, van Oost tot West, Was Holland weer eens op z'n best. Wat zei de radio, de krant? 't Is waar „'t Was feest in Nederland Rijssen, September 1948. J. H. M. Bij het in dienst nemen van een arbeider of arbeidster (wij bedoelen hier personen, die nog niet eerder in dienstbetrekking zijn geweest) wordt hiervan aangifte gedaan bij de Raad van Arbeid. Hierna ontvangt de werkgever de z.g. rantekaart, waarop aan de voorzijde het adres van de arbeider en de vervaldag der kaart is vermeld. De bin nenzijde bevat ruimte voor 52 rentezegels. De werkgever is verplicht bij elke loonbe- taling een zegel van 30, 40, 50 of 60 cent per week, al naar de leeftijd van de arbeider te plak ken en wel Bij een leeftijd van Voor mannen Voor vrouwen 14 jaar en 15 jaar 30 ct. p. week 30 ct. p. week 16 t/m 17 40 ct. p. week 40 ct. p. week 18 t/m 20 50 ct. p. week 40 ct, p. week 21 en ouder 60 ct. p. week 50 ct. p. week Onder bepaalde voorwaarden kan aan de werkgevers, die tenminste 10 arbeiders geregeld in dienst hebben, vergunning worden verleend om blokzegels, dit zijn zegels geldig voor 4, 9 of 13 weken te plakken. Als de arbeider ziek is, worden er over de volle kalenderweek, dat hij uitkering krijgt zegels geplakt door de Ziekenkas, die hem het zieken geld uitbetaalt. Voor de arbeider dus geen schade, als hij wegens ziekte niet werkt. Voor het opzenden der rentekaart zorgt de werkgever. Wie geen werkgever heeft en wel in het bezit is van een rentekaart behoort op de vervaldag, die op de voorzijde der kaart staat, de kaart op te zenden aan de Raad van Arbeid. Het nalaten hiervan, hetgeen maar al te vaak gebeurt, geeft voor beide partijen veel narigheid. De Invaliditeitswet geeft recht op Ouderdomsrente, Invaliditeitsrente, Weduwen- rente en Wezenrente. Ouderdomsrente wordt verleend op aan vraag bij de Raad van Arbeid, wanneer men 65 jaar oud is geworden. Invaliditeitsrente wordt verleend, als de arbeider invalide is, waaronder wordt verstaan, dat hij buiten staat is om V3 van zijn gewone loon te verdienen. Bestaat deze toestand reeds een halfjaar, dan heeft hij recht op invaliditeits rente na het le halfjaar uitkering te hebben ge had uit de Afd. Kas, indien althans 150 zegels zijn geplakt. Iemand heeft geen recht op invaliditeitsrente binnen 52 weken na de aanvang van zijn inva liditeit, indien hij aanspraak heeft op Ziekengeld ingevolge de Ziektewet. Wed uwenrente wordt verleend aan de we duwe, indien haar man verzekerd is geweest. Zij wordt verleend, indien zij 60 jaar oud is of eerder als zij blijvend inval de is. Er moet tenminste 40 zegels geplakt zijn.; W ezenrente wordt verstrekt aan kinderen beneden 14 jaar, na het overlijden van de vader, als deze verzekerd was, of, indien deze niet ver zekerd was, wanneer de moeder een rentekaart heeft. Ook hier moeten minstens 40 zegels zijn geplakt. Indien men ziek is en er. gevaar voor blij vende invaliditeit dreigt, kan in bepaalde gevalle» geneeskundige behandeling of verpleging geschie den op kosten van de Raad van Arbeid. Deze doet dit echter alleen, indien er regel matig is geplakt. Operatiekosten worden niet ver goed, indien zij worden betaald ingevolge het Ziekenfondsenbesluit. Uit bovenstaande zien we waar het z.g. plakken goed voor is. Met aandrang wordt aangeraden, wanneer men niet meer in loondienst is, door te plakken. Als regel wordt door vrouwen na het huwe lijk niet meer geplakt, hetgeen zeer te betreuren is. Bij de berekening van de grondslag wordt immers het totale bedrag der zegels gedeeld door het aantal weken, dat de verzekering heeft ge duurd. Dus niet meer door het aantal weken, dat geplakt is. Hoe meer zegels, hoe hoger de rente. Zoals voor de oorlog gebruikelijk was en na de oorlog ondanks veel grotere moeilijkheden werd doorgezet, werd ook dit jaar wederom de Tocht voor Ouden van Dagen gehouden. Wij zagen bij de oudjes veel bekende gezich ten van vroeger uit de fabriek en het deed ons goed te zien, dat zfl nog in goede welstand ver keerden. De tocht was dit jaar georganiseerd naar de N.O. Polder, waar de laatste jaren veel over ge hoord en gelezen werd. Daar is inderdaad een werk uitgevoerd, waar wij Nederlanders trots op kunnen zijn. De indijking is reeds 6 jaar geleden tot stand gekomen, terwijl men thans bezig is deze onafzienbare vlakte, die tevens de voormalige eilanden Urk en Schokland insluit, in cultuur te brengen. Dit gebeurt met behulp van de modernste Amerikaanse machines en wordt op grootscheepse wijze aangepakt. Bedrijven met 30 a 40 bunder land zijn er regelde producten, die er verbouwd worden zijn hoofdzakelijk gerst, haver, rogge, bieten en aardappelen. Grote vlakten zijn ook met gras en klaver ingezaaid en er wordt gelegenheid

Het Anker | 1948 | | pagina 6