leis over Ziektewet. hoeveelheid Jute van goede en betere kwaliteit verwachten, indien de insecten niet al te veel schade hebben aangericht. Deze schade bestaat hierin, dat een bepaald soort insect of kever in de jutestammen gaatjes vreet. Rond deze gaatjes, die door de groei langwerpig worden, ontstaan verdikte harde randen, die tijdens het roten niet van de jutevezel te verwijderen z^n en over de gehele lengte harde bastplekjes vormen. Deze bastplekjes zijn evenmin bij de bewerking in de batchingkamer op te lossen of zachter te krijgen, zodat deze bij het verdere spinproces vaak grote moeilijkheden en last veroorzaken. De draad breekt reeds op de spinmachine, wanneer deze basten door spinplaat of flyer worden tegengehouden. Gebeurt dit niet en gaat de bast met de draad mede, d.w.z. erin gesponnen dan krijgt men garen met harde uitstaande stokkerige gedeelten, die én in de spoelerij én verder in de weverij de pro ductie zeer nadelig kunnen beinvloeden. De Jutevezel wordt in diverse kwaliteiteiten in kde handel gebracht. Er is een ontelbaar aantal "merken. Elke baler en verscheper heeft zijn eigen serie merken, welke door hem op zijn door hem zelf of onder zijn toezicht geperste jute worden aangebracht. Men koopt in de regel een partij balen van een bepaald groepsmerk, zoals „Firsts", „Linghtnings", „Tossa" enz. Het is dan echter niet bekend wie de baler, dit is de perser van de balen is en onder welk merk de jute geleverd zal worden. Dit wordt pas bekend bij het inladen in de zeeboot en men krijgt dan advies van hetgeen er op een bepaald contract geleverd wordt. Men heeft goede, betrouwbare merken, doch het komt ook voor, dat jute van balers geleverd wordt, die het minder nauw nemen en men vindt dan jute van lagere kwaliteiten er doorheen ge mengd. Hiertegen kan slechts gearbitreerd worden. Komen deze arbitrages op een bepaald merk vaak voor, dan kunnen maatregelen tegen de betrokken ^baler genomen worden, doch de spinner zit in- Wcussen met de slechtere jute. Wanneer de oogsten over het geheel slecht ge weest zijn en we kunnen zeggen dat dit de laatste twee jaren het geval geweest is, dan is uit de aard der zaak de vezel over de gehele linie slechter. Ook de meer betrouwbare merken bevatten dan jute van slechte kwaliteit (doffe, dode wrongen) zonder kracht. Met veel overleg en door zorg vuldige sortering moet er dan van gemaakt worden, wat es van te maken is, opdat klachten zoveel mogelijk worden vermeden en de productie op peil blijft. Ten slotte zijn er ook andere factoren, die het verwerkingsproces van de jutevezel kunnen bein vloeden, o.a. de vochtigheidsgraad van de jute zelf en van de atmosfeer waaronder gewerkt wordt. Hierop hopen wij nog eens nader terug te komen. P- De ziektewet, zoals wij die nu kennen, is feitelijk met 1 Maart 1930 in werking getreden. De uitvoering der verzekering volgens dezfe wet berust bij le. De ziekenkassen van de Raden van Arbeid. 2e. Erkende Bedrijfsverenigingen. Het bestuur van zo'n erkende bedrijfsverzè- kering heeft het recht om voor de verzekering van een groep of groepen van arbeiders in dienst van een bepaalde onderneming, een afdelingskas te vormen. Hiertoe kan slechts overgegaan worden indien le. de betrokken onderneming een daartoe strekkend verzoek doet. 2e. de meerderheid van de arbeiders die de- leeftijd van -18 jaar hebben bereikt, en ten minste één jaar onafgebroken in dienst van de onderneming werkzaam zijn, zich bij stemming vóór de vorming van een Afde lingskas hebben verklaard. De afdelingskas heeft ten doel om met inachtne ming van in de statuten of het reglement der bedrijfsvereniging vastgestelde regelen, het risico van de bij de Ziektewet geregelde verzekering der Arbeiders 2elf te dragen. Het bestuur van een Afd. Kas wordt voor tenminste de helft gekozen uit en door de arbei ders, die bij de afdelingskas verzekerd en meer derjarig zijn. Aan het bestuur van de afdelingskas is het toekennen van ziekengeld opgedragen, alsook de controle van de verzekerden op het al of niet bestaan van ongeschiktheid tot werken, naar regelen door de bedrijfsvereniging te stellen. Verder is' dit bestuur belast met de inning van de premiën. Deze premie bedraagt momenteel voor de arbeiders 1 van het bruto loon, ter wijl de onderneming zelf een gelijk bedrag aan premie bijdraagt. Het ziekengeld bedraagt 80 van het dag loon van verzekerde Het wordt uitgekeerd over iederen dag, uitgezonderd Zondagen, gedurende 312 dagen. Voor de vaststelling van de dag waarop het ziekengeld ingaat, zijn door de de Bedrijfsvereni ging voor het Twentse Textielbedrijf en aanver wante Bedrijven, waarbij onze Afd. Kas is aan gesloten, de volgende regelen vastgesteld Voor een arbeider(ster) die ziek wordt op Maandagmorgen, gaat het ziekengeld in op Woensdagmiddag Maandagmiddag, gaat het ziekengeld in op Donderdagmorgen Dinsdagmorgen, gaat het ziekengeld in op Donderdagmiddag Dinsdagmiddag, gaat het ziekengeld in op Vrijdagmorgen Woensdagmorgen, gaat het ziekengeld in op Vrijdagmiddag Woensdagmiddag, gaat het ziekengeld in op Zaterdagmorgen

Het Anker | 1948 | | pagina 3