Biej 'i ofscheid van „Ballo Jans" leis over Juie i door de Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken toegelaten. De uitvoerings organen der Ziektewet, das de Raden van Arbeid en de Bedrijfsverenigingen, innen de nader te noemen premie bij de werkgevers. WIE ZIJN VERZEKERD Onder het Ziekenfondsbesluit vallen alle perso nen, verzekerd ingevolge de Ziektewet. Dit zijn, in grote trekken, alle arbeiders in dienst van ondernemingen, publiekrechtelijke lichamen, rechts persoonlijkheid bezittende verenigingen en stichtin gen, alsmede het huishoudelijk personeel voor zover het inwonend is of op ten minste 5 dagen per week in dienst van dezelfde werkgever pleegt werkzaam te zijn en verder inwonende kinderen van 21 jaar en ouder, werkzaam in het bedrijf hunner ouders. Van deze groepen zijn onder meer uitgezonderd zij, die een vast loon in geld van meer dan f 3750,— per jaar verdienen, zeelieden en zeevissers, ambtenaren in de zin der Ambtenarenwet 1929, mijnarbeiders en een groot deel van het personeel der Nederlandsche Spoor wegen, van tramwegmaatschappijen en van Schoolverenigingen. Daarentegen zijn sedert 16 Augustus 1943 de arbeidscontracten, in dienst van een publiek rechtelijk lichaam, met een loon van niet meer dan f 3750, voor zover zij niet onder de Ziektewet vallen, omdat voor hen een bijzondere regeling geldt, wel onder het Ziekenfondsenbesluit gebracht. Al de personen, die ingevolge de Ziektewet verzeKerd zijn of voor de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit als zodanig gelden, worden aangeduid als „rechtstreeks-verzekerden." Zonder dat hiervoor afzonderlijke premie is ver schuldigd, zijn mede verzekerd de personen, die met een rechtstreeks verzekerde in gezinsverband samenwonen en jegens wie de rechtstreeks ver zekerde wettelijk onderhoudsplichtig is (de echt genote en kinderen jonger dan 16 jaar, de ouders, grootouders en schoonouders), mits hij hun kost winner is, d.w.z. door zijn loon voor tenminste de helft in hun noodzakelijk levensonderhoud voorziet. In het volgend nummer hopen wij met dit on derwerp voort te gaan. M.V. Jan non lej dr 't bielken dale, 'j Hebt 't er netjes of'ebrach Vievenzestig joar köj halen, Non kriej rust' op n'oolen dag. Lange jaoren hej, as smeerder. Biej het groote rad 'estoan, Jammer, dej gin twee joar eerder, Hier noa 'n stoom hen warr'n egoan, Meer afijn ne goo segoare Kon d'r dis' keer toch nog of. Vuur oew woark in al dee joaren Har de firma niks as lof. Zooveer kenne wiej mekaander, 'j Zint nog kras, des leefebriej 'j Redt het net zoo good aj 'n aander, 'j Griept er wal's nen stuver biej.s Wiejleu wilt oew hier nog spuren Met oew opgeruumd gemood. Meer het mos ne kee' gebuuren En wat mèn iej Jans dej doet 'j Könt non woggen as ne henne, Komt dan of en too nog 's èwn, En dej veerders met oew Jenne, Nog ve'scheidn joar meugnt belèwn. de Smidskèls Ter nauwernood is er in de vijver van het Volkspark vis uitgezet, of er zijn al weer jongens die menen hier een geschikt plekje te hebben gevonden voor het beoefenen van de hengelsport. Natuurlijk is dit volkomen verkeerd. De vijver is verboden viswater. De uitgezette visjes moeten groeien tot het knapen worden van ettelijke ponden zwaar waar jong en oud z'n plezier aan heeft als ze gevoerd worden van de brug af. Tegen overtreders van het visverbod zal streng worden opgetredeneen proces-verbaal staat hen te wachten. Bij het gaan naar 't Park late men z'n visgerei dus thuis. IV De grootte van de met Jute bebouwde opper vlakte in Britsch Indië (India en Pakistan) be draagt om de drie millioen acres. Dit cijfer vari eert echter en is afhankelijk van de factoren die de uitzaai begunstigen of tegenhouden en voorts van de invloeden van de weersgesteldheid tijdens de groeiperioda. Ook kunnen de waterstanden van de grote rivieren een voorname factor zijn. Een acre is 40,5 A., ongeveer het vier tiende deel van een H.A. (bunder). De opbrengst per acre beweegt zich tussen de 3 a 4 balen. Een normale juteoogst kan dus omstreeks tien millioen balen opbrengen. Bij gunstige omstandigheden tijdens de uitzaai en goed weer tijdens de groeiperiode kan men niet alleen een grote oogst, doch ook een behoorlijke

Het Anker | 1948 | | pagina 2