leis over Jute Interne Bedrijfsorganisatie II Belanghebbenden wijzen wij nog speciaal op onderstaande wenken. Een uitkering van de Nootwet Ouderdoms voorziening wordt alleen op aanvraag verstrekt. Wie meent, voor uitkering in aanmerking te komen, wende zich tot het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken voor nadere inlichtingen. Aanvragen moeten geschieden 1 maand vóór dat men de 65 jarige leeftijd heeft bereikt. We hopen hiermede de gang van zaken voldoende hebben toegelicht. L. ui Evenals bij ons de rogge en aardappelen z§n de hoofdgewassen van de Britsch Indische boer in de jutedistricten de Jute en de Rijst. In Augustus wordt met de Juteoogst begon nen en wanneer geleidelijk na het roten en de verdere behandelingen partijen jute gereedkomen, verschijnen de opkopers. Deze sturen de door hen opgekochte hoeveelheden naar de „jutebroker." Deze brokers zijn meest Hindoes uit de heersende klassen „Marwarris" geheten, welke op hun beurt de jute weer overzetten aan de Commissionnairs van de Bazars. Dit zijn grote markthallen waar de Jute weer verhandeld wordt. Van hier gaat de voor export bestemde jute naar de balen-perser, die in vele gevallen tevens exporteur en verscheper is. Deze zwaar geperste balen worden vanaf de „Pershuizen" die nabij en in Calcutta liggen, door lichters langszijde de zeeschepen aangevoerd en vanuit de Calcuttahavens begint de tocht naar de diverse landen over de gehele wereld. Slechts ongeveer een kwart van de juteoogst wordt geexporteerd. Ongeveer driekwart blijft in Calcutta voor eigen consumptie. Hier zijn grote Jute-industrieën gevestigd. Vanuit het binnenland wordt de jute in bundels, soms in min of meer geperste pakken naar de plaats van bestemming, hetzij pershuis of fabrieken vervoerd. Dit vervoer geschiedt per water of voertuig, meest nog op primitieve wijze. Bij aankomst in de pershuizen wordt de jute gesorteerd. Men heeft daar de z.g. standaardkwa liteiten voor verschillende groepen van merken zoals „Reds", Firsts, - Lightnings, Hearts, Tossa enz.|De jute wordt over deze groepen gesorteerd en uit deze assortimenten worden de bekende balen geperst. Deze hebben een gewicht van 400 Engelse ponden, ongeveer 180 kg. in de stan daardafmeting. Zoals reeds vermeld zijn er in Calcutta ook vele en grote jutespinnerijen en weverijen. Het is niet nodig, dat de jute voor deze fabrieken zwaar geperst wordt. De Calcuttafabrieken kopen dan ook meest losse jute of, wanneer voorraden opgeslagen worden, jute in minder zwaar geperste balen, welke ongeveer de helft van het gewicht der exportbalen hebben. Behalve dat het werkzaamheden in hun bedrijf bespaart, vermijden ze daardoor ook de onkosten van het persen. Dit zijn enige van de voordelen, die de Britsch-Indsche Juteindustrie door hare ligging bij de bron der grondstoffen heeft. Deze Jute-industrie is voor een deel in handen van Europeanen, doch voor een groot gedeelte ook het eigendom van inlanders. Naast fabrikant van alle mogelijke jute-artikelen exporteren deze huizen echter ook de ruwe jute, en treden op als handelaren en verschepers. Engeland, het continent, waaronder begrepen worden de landen van het Europeese vasteland en nog andere landen kopen hun jute gewoonlijk via de Londonse jutehandelaren op de Londense Jutemarkt. Ook kan men wel rechtstreeks bij de handelaren - exporteurs - in Calcutta kopen. Bij kopen op de Londense markt en op het z.g. London-Jute-Association Contract heeft men echter betere waarborgen, dat men de gekochte kwaliteit geleverd krijgt. Bij een geschil over kwaliteit kan men dit door arbitrage laten beslechten, hetgeen bij kopen buiten het Londense Jute-contract niet mogelijk is, of grote moeilijkheden oplevert. Als ds partijen jute hier aankomen worden deze gekeurd en voldoet de kwaliteit niet aan de eisen die men op basis van de standaardkwaliteiten redelijker wijze stellen mag, dan wordt er gear- bitreerd. Hiervoor moet van elke partij een zeker aantal balen naar Londen gestuurd worden, alwaar ze door de deskundigen van de jutevezel (z.g.n. arbiters) onderzocht worden. Koper en ver koper wijzen elk een arbiter aan, terwijl de London jute-association een scheidsrechter (Umpire) be noemd in geval de arbiters het niet eens kunnen worden. Arbiters moeten lid zijn van de London Jute-Association. De bureaux, die voorlichting geven bij keuze van personeel voor de een of andere functie, doen dit aan de hand van een nauwkeurig onder zoek, waaraan de verschillende gegadigden worden onderworpen. Dit onderzoek bestaat als regel uit een reeks z.g.n. teats, waardoor getracht wordt uit te vinden welke eigenschappen de proefper sonen bezitten, waaruit dan conclusies worden getrokken met betrekking tot hun meerdere of mindere geschiktheid voor de functie, waarvoor ze zijn getest.

Het Anker | 1948 | | pagina 3