Wilhelmina weer paraat. HULP IN NOOD. Het was Donderdag 15 April een blijde dag voor onze Muziekvereniging „Wilhelmina". Het is ons n.l. allen bekend, dat deze vereniging door het bombardement en de brand van ons Hoofd kantoor op 29 September 1944 al haar instru menten had verloren. Op 29 Januari van dit jaar arriveerden echter nieuwe instrumenten en reeds op de verjaardag van onze Prinses Beatrix op 31 Januari d.a.v. kwam „Wilhelmina' al even op straat met een mars, om de bevolking hare nieuwe hoorns .te tonen. Donderdagavond kregen wij echter weer haar eerste optreden in het Parkge bouw onder leiding van de heer L. H. G. W. Sommer en bij de uitvoering der nummers hebben de verschillende leden blijk gegeven, dat ze het nog lang niet verleerd waren. De korte tijd van voorbereiding in aanmerking genomen, kunnen wij zeggen, dat het concert heel goed geslaagd is. De toonkwaliteit was prachtig, Dit eerste concert is voor „Wilhelmina' tot een onvergetelijke dag gemaakt. Nadat de Voorz., de Heer E. Paauwe de vele aanwezigen wedkom had geheten en nadat de eerste mars verklonken was, nam de Ere- Voorzitter der vereniging, de Heer M. G. van Heel het woord, die de vereniging gelukwenste met haar nieuwe instrumenten, die verder de moeilijkheden opsomde van het verkrijgen van deviezen vcor deze instrumenten en tenslotte de wens uitsprak, dat „Wilhelmina" nog vele jaren plezier van deze instrumenten mag hebben en dat de vereniging weer spoedig haar oude peil mag bereiken. De Heer W. Zeeuw, Burgemeester complimenteerde de vereniging namens het Ge meentebestuur en verder sprak hij als Ere-voorz. van V.V.V. en Marktwezen. Teneinde de rij van sprekers niet te lang te maken, was de Heer H. Vosman de tolk van de Voetbalvereen. R.V.. Excelsior, R.V. Sparta, R.K.S.V., de Gym- nastiekvereen. D.O.S. en V.E.K., de Toneelver. Kunst naar Kracht en T.O.P., Rijssens Mannen koor, T.O.V.A., Commissie van Toezicht „Wilhelmina", Rijssense Motorclub, Schietver- eniging „Tubantia", Wandelclub „W.I.O.L." en H.E.K.A., de Rijssense Pluimvee Vereen., „de Sportvereen. ter Horst 6 Co.", welke verenigingen alle hunne gelukwensen vergezeld lieten gaan van prachtige bloemstukken, terwijl verder de familie J. J. ter Horst bij haar felicitatie ook een mooie bloemenmand had gevoegd. De bloemen waren prachtig rondom en tussen het koor opgesteld en de Voorz. de Heer Paauwe kon geen woorden ge noeg vinden de verschillende sprekers en verenigin gen hartelijk te danken voor de beste wensen voor zijn koor. In 't bijzonder noemde hij nog de Heer Beverdam als lid van de Commissie van Toezicht, die zich met de Heer van Heel zoveel moeite had ge troost „Wilhelmina" weer op poten te zetten. Wegens sterfgeval onder de familie van één harer leden, moest de Toneelvereniging „Kunst naar Kracht" verstek laten gaan en in plaats daarvoor was er gezorgd voor een komische film, waar mede deze mooie avond werd besloten. Het kan niemand onbekend zijn, dat ons land tengevolge van de oorlog in een dermate moei lijke financieële en economische positie is geraakt, dat het haast ondoenlijk lijkt daarvoor een op lossing te vinden. De Minister van Financien, Prof. Mr. P. Lieftinck heeft thans in een radiorede gewezen op de uitkomst, die het plan-Marshall kan bieden. Aan een artikel hierover in „Economische Voorlichting' van 8 April ontlenen wij het volgende Zelfs bij de grootste inspanning onzer nati onale krachten zou het volstrekt onmogelijk zijn geweest zonder buitenlandse hulp de gevolgen van de jongste oorlog te boven te komen. Zou ons land uitsluitend op eigen middelen hebben moeten steunen, dan had een plan in werking moeten treden dat ons zou hebben te ruggevoerd naar het peil van 1942 en 1943, dat nauwelijks enig uitzicht op verbetering bood. Dank zij de bewonderenswaardig snelle be handeling van het Marshall-plan door de Ame rikaanse regering en Wetgevende vergaderingen kon een ramp van de eerste orde worden vermeden. Het Europese herstelplan is bedoeld als een stimulans, niet als een zitkussen,, zo verklaarde de Minister. Het is een kans, die ons en andere landen wordt geboden om binnen een betrekkelijk korte tijd een blijvende oplossing te vinden voor onze moeilijkheden. Om dit te bereiken moeten de Europese landen zich zowel gezamenlijk als af zonderlijk gezond en sterk maken. Reeds is in dit verband door Nederland, België en Luxemburg een voorbeeld gegeven van economische samen werking. Prof. Lieftinck hoopte, dat deze samen werking zich zal uitbreiden in een breder kader en ook elders navolging vinden. Met nadruk wees de Minister op het feit, dat een intensieve hervatting van het handels verkeer met de Duitse zones een levenskwestie is voor ons land. Alles wat wij uit deze zones invoeren moet nog steeds in dollars worden be taald, zodat het moeilijk te begrijpen en te ver dragen is, dat de deuren voor onze uitvoer over de Oostelijke grens nog niet wijder zijn openge steld. Mogelijkerwijs zal de Marshall-hulp er toe bijdragen aan de bezettingszones de koopkracht te verschaffen om ook van Nederland in een nabije toekomst een behoorlijk kwantum goede ren en diensten af te nemen. Noodzakelijk zal het zijn, dat wij ons ook intern gezond en sterk maken. Uit dien hoofde zal een verhoging der industrieële en landbouw productie met kracht moeten worden nagestreefd. Dit betekent, dat een zo groot mogelijk deel van de beschikbare betalingsmiddelen zal moeten worden gebruikt voor de wederopbouw, uitbrei ding en modernisering van het productie-apparaat. Met behulp van dit versterkte productie-apparaat zal een vergroting van de export bij voorkeur

Het Anker | 1948 | | pagina 3