Stemmen uit Indië. Pakistan wordt het grootste deel der Jute verbouwd, ongeveer 70 °/o van de gehele opbrengst. In het Oosten en Noorden van Bengalen vindt men voornamelijk de „Capsularis soort, met de langwerpige en bijna cylindrische zandbolsters. In midden-Bengalen, in de omgeving van Cal cutta de grootste uitvoerhaven van ruwe Jute en ten Zuiden hiervan verbouwt men de „Olitorius" soort. Deze heeft korte kogelvormige zaadbollen, Overigens zijn in de loop der tijden do vroegere karakterverschillen dezer beide vezelsoorten lang zamerhand vervaagd. De bodemgesteldheid en het klimaat van de hierboven genoemde streken van Brits Indië alleen blijken geschikt te zijn voor de teelt dezer jute. In het Westen en Zuiden schijnt dit al niet meer te kunnen. Men verbouwt hier een meer harde en hennepachtige vezelsoort (Hibisces Cannabinus) welke naar de haven van uitvoer genoemd wordt, n.l. Bimlipatam-jute of kortweg Bimli, wel bekend bij de mannen in de Batchingkamer. Ook verbouwt men in deze streken de z.g. Meshta-jute, voor de oorlog hier bekend als strobalen. Het jutezaad, hetwelk veel overeenkomt met ons knol- en koolzaad wordt in Maart. April, Mei uitgezaaid, al naar gelang van bodem- en weersomstandigheden. De juteplant heeft een vochtig-warm klimaat nodig. Voorts een goed bewerkten en bemesten kleiachtigen bodem, terwijl bij aanhoudend droog weer voor een doelmatige bevloeiing moet worden gezorgd. De plant groeit snel. Bij een hoogte van ca. 30 c.m. moet er gedund en gewied worden. In ongeveer honderd dagen kan zij haren vollen wasdom bereiken. Normaal i3 de hoogte ongeveer 21/i tot 31/2 M. Er zijn echter stengels, die wel een lengte van meer dan 4 M. bereiken. Het oogsten kan geschieden zodra de plant in bloei komt. Men krijgt dan een mooie blanke vezel, die bij het roten gemakkelijk loslaat. De opbrengst is dan echter minder groot. Het meest wordt geoogst sis de plant goed en wel is uitge bloeid. Ook dan nog kan de vezel goed ge scheiden worden en bezit alle gewenste hoeda nigheden van kl *ur, zuiverheid en kracht, bij een juiste behandeling tijdens het roten en wassen. Ten slotte kan men ook wachten tot het zaad rijp is. De vezel is dan echter moeilijk van de stengel af te krijgen, is grof, heeft geen egale kleur en is onregelmatig in kracht. De opbrengst is dan echter het grootst. Het kan natuurlijk ook van de weersgesteld heid afhangen, of men vroeg of laat met het snijden der jutestengels kan beginnen, waardoor de oogstopbrengst in belangrijke mate beinvloed kan worden. Evenals het vlas hier te lande moet ook de jutestengel geroot worden. Hoe en waar dit gebeurt hoop ik een vol gende keer te vertellen. G. J. P. Mededelingen betreffende het Algemeen Ziekenfonds. Het is de bedoeling af en toe in ons blad enige inlichtingen te geven over de rechten en verplichtingen van leden van ons Ziekenfonds. Direct verzekerden zijn alle arbeiders en arbeidsters werkzaam bij ter Horst Co. N.V. Indirect verzekerden zijn de huisgenoten van gehuwde arbeiders, d.w.z. hun echtgenoten en de kinderen die de leeftijd van 16 jaar nog niet be reikt hebben. Aan iedere verzekerde is een lid maatschapskaart uitgereikt, waarop de naam van de direct verzekerde alsook de namen van de indirect verzekerden voorkomen. Van kinderen, die beneden 16 jaar in loondienst gaan, moet direct op de Sociale Afdeling kennis worden gegeven, teneinde een dubbele Ziekenfondsver zekering te voorkomen. De lidmaatschapskaart moet zorgvuldig bewaard worden en bij bezoek aan huisarts of tandarts vertoond worden. Bij zoek raken kost een duplicaat 25 cents. Bij overlijden, geboorte, huwelijk, adresverandering, vertrek naar- elders, enz. in 't gezin van de verzekerde, moet direct kennis gegeven worden op de Sociale Afdeling. Lidmaatschapskaart moet altijd meege bracht worden. Bij het eindigen der dienstbe trekking moet deze kaart ingeleverd worden. Hebben we nu op de meest voorkomende ver plichtingen gewezen, volgende keer zullen we enige rechten van de verzekerde behandelen. M. V. Zoals waarschijnlijk wel bekend is, werd enige tijd geleden op een avond van het kantoorpersoneel een collecte gehouden ten bate van jongens uit onze fabriek in Indië, die f 216,21 op bracht, welk bedrag door de directie met eenzelfde bedrag werd aangevuld. Bereids hebben nu alle jonge mannen, die daarvoor in aanmerking kwamen, een aardig pakje ontvangen, dat, blijkens ver schillende brieven, wel zeer in de smaak gevalle^ is. Niet alleen om het pakketje op zichzelf, ho~ het gezondene ook gewaardeerd werd, doch meer nog om het bewijs van medeleven, over landen en zeeën heen. Uit de verschillende brieven laten wij een klein uittreksel volgen Poerbolinggo, 14 Febr. Gisteren pakketje ontvang gen. Inhoud in zeer goeden staat, van sigaretten geprofiteerd. Fieel de inhoud juist wat ik zo goed kon gebruiken. Alles hier rustig. Zijn hier de langste tijd geweest. D. Poortman. Menado, 15 Maart. Voor het pakje, dat heden morgen in mijn bezit kwam zeg ik u allen har- telijk dank. Hoewel bijna 3 maand onderweg, alles in prima staat. Aan samenstelling en inhoud^ is te merken, dat ze ons in ons „Qole Riessen" niet vergeten We werken ineen werkplaats Technische Dienst, waar we het best naar onze zin hebben, G. Smit.

Het Anker | 1948 | | pagina 2