Appeln en pearn Wat is er te doen Zondagsdiensten In de pen Meer aanspraken geklommen 0p uitkeringen Naaldprinses DE POST GAAT NIET MET VAKANTIE Jeugdrondc Kort nieuws uit Rijssen f och tweede kracht voor clubhuiswerk? Aanbesteding bejaarden centrum METSELSUCCES J. TEN DAM V AN LTS IN RIJSSEN Film in Rijssen Roode Kruis op stap met gehandicapten Excelsior-hejen naar Borghorst Rijssen nu ook kabouters tad le PTT VwSdag 19 juni 1910 Pand verkocht voor ruim veertig mille akanlietoeslag Minimum uitkering Garantie Achterstallig loon i Belangrijke post Post nazenden De PTT doet meer Telegram II spreekt met de 13 Dsetes woer aw't de vurege keer <aasv^r hebt e'had, har, woer atte worm, ook nen grootn hof achter 't "boes met alle soortn vruehbeume, Troer atte 's joars nog wa 'n heel betje ofhaaln. Zoo 't't zoo vakke geet met leu dee at heel wat hebt, kwrne slach wat missen, en doarum- me prebeern de jongs oet de buur- %e at de appel en pearn riepe warn, urn der zelf huer possie van met te krieng. Duurdet ze deksels good wus- sen. det ze neet gelukkeg warn at Dieks huer in de haane kreeg, lapn ze '1 um 's oawns at 't duuster was. Wukke beume of ze hetnm mossen was vuur huer gin roadsel want det ham ze oawerdag a wa oet spikke- leerd Ze kwamm dan met 'n man of wat van achtera oawer de leanne duur 'n gat in de heage biej Dieks in 'n hof. Eene klum der in 'n boom, skudn 'n moal of wat good tot ter genog appeln of pearn warn e'vuln en de aandren gaddern ze op en .stopn ze achter 't boezeroen en in de tasken van 't buejs en de bokse. Harn ze der volgens huer genoeg dan maakn ze was de mieter det ze wier vot kwamm langs 'n zeiven weg at ze kumm warn. 's Aander smoarns at Dieks moar- ken atte ongeweanste gaste 'in 'n hof har e'had watte kon moarken an de blaan en de appeln en pearn dee oon- der de bueme leann. want in 'n duus ter vaalt neet met um als skoone op te gaddern dan was ter 'n heeln dag gin hoes met um te hooln. Hee zol ze dit en hee zol ze det, mear ja hee vegat dette ze eers in de haane mos herrm. en det harre zoo nog nin, want. atte eens een poar oawnde op vie loer lea, koej der op an, detter gin eene kwam. 't Was net of de muege 't konn roekn det ter neet pluus was, en tot mekoar zeann: Jongs vuur- zicht'ig wean, 't Is ter neer richteg". Was 't eens ne keer dette wat huern en der op of gung dan warn ze um nog teglad of en kreege der ginne in de vingers want dan vleug 'n eenn hier hen 'n aander doar hen zoo ga aw at ze venumm det hee boetn kwam. Ook harre a 'n moal of wat de geater in de heage dichte maakt met stakkeldroad, mear 't hulp niks want ze maakn dee zoo wier wat nues. 't Was um oet oew vel te springn", zoo atte skreewn. Non harre echter wat oet prakke- zeerd, det, at 't eawn wol en 'n betje met luep, dan kreege der vaste eene van de muege met in de vin gers. at ze der um wier biej zatn, en det zoon der 'n heeln oawnd op de loer hoown te zitn, vuural at 'n buurman det nues um woonn hean- tjen helpen wol. De gennege den at te dan in de haane kreeg, doar zolle dan wa zoo met of rekng, det um vuureers de lus um appels en pearn te staln vegung, en ook de aandren de skrik van 'in de bokse kreeng. Wat deere? Hee haaln 'n poar klun gels nettegoarn tuw en dee maakne met 'n eenneane vaste boawn in 'n top van de beume woer at 't mees op vezeene harn. Toen wuenne de klungels of en leajn de aandre eann noa thoes woer atte dee vaste maakn an ne belle den atte op ha" e'skarreld. Atter non froaj an eenne van de beume wur e'skod dan begun de belle biej um in thoes te beln en dan wus hee, detter enroad was. Non harre met zin'n buurman of e'sprukn dette den altewat huern zol woar- skouwn. Dan zol 'n een-n prebeern liezum achter In 'n hof te komm biej de heage, en at dan 'n aandren zon betje kon noagoaq dette der was, dan zol den noa boetn vleeng. Ze harn ze dan tusken huer in en dan mos Van 13 tot en met 18 juli zal de veertiende jeugdronde van Rijssen worden gehouden. De ronde wordt verreden in plan Zuid en gaat door de Wijnand Zeeuwstraat, Wilhelmina- straat, Teunis Lodderstraat en Jan Vermeerstraat. Start en finish zijn in de Vermeerstraat, 's Maandags start om kwart over zeven de groep tot en met 13 jaar. Van dinsdag tot en met vrijdag rijden ook de 14-15 jari gen. Deze groep start elke avond na de groep 13-jarigen en wel om tien minuten over half acht. Zaterdag avond 18 juli vindt in het .speeltuin gebouw Irene aan de Yennekesgaar- den de prijsuitreiking plaats. De heer J. de Rooij gekozen als gemeenteraadslid voor de SGP heeft besloten geen zititing te nemen in de (nieuwe) gemeenteraad. Thans is benoemd verklaard de heer J. ten Hove, die als no. 9 op de SGP kan didatenlijst stond genoteerd. De heer Ten Hove is onderwijzer aan de chr. lagere landbouw huishoudschool. Het college van B. en W. stelt de raad voor een commissie van 5 per sonen uit de gemeenteraad te be noemen om de Algemene Politiever ordening opnieuw op te zetten. Het college is van mening dat deze ver ordening die dateert van 1925 een moeilijk leesbaar stuk 'is geworden terwijl er bovendien nog zeer ver ouderde bepalingen in staan. De voor bereiding voor een nieuw verordening is thans zover gevorderd, dat behan deling door een commissie ad hoe kan plaatsvinden. Nadat de te be noemen commissie deze aangelegen heid grondig heeft bestudeerd kan de verordening a<an de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Het college van B. en W. stelt de raad voor aan de stichting ..Club huiswerk Rijssen" een subsidie be schikbaar te stellen voor het jaar 1970 om het aanstellen van een tweede beroepskracht mogelijk te maken. In februari adviseerde b. en w. aan de raad het verzoek aan de stichting niet in te willigen, maar er is nu een andere situatie ontslaan door 'n regeling van wege het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappe lijk werk w-aarin het jeugd- en jon gerenwerk onder artikel 14 van het Financiële Verhoudingsbesluit zal worden gebracht, hetgeen inhoudt dat de gemeente 80 pet. van de uitgaven op dit gebied terug ontvangt via de financiële verhouding, zodat de fi nanciële consequenties ten opzichte van volgende jaren sterk zijn vermin derd. De meerderheid van de leden van de sport en culturele commissie en van de financiële commissie uit de ge meenteraad gaat akkoord met het toekennen van subsidie over 19» 0 voor de tweede beroepskracht van de stichting club- en buurthuiswerk. De afdeling Rijssen van het Veilig Verkeer heeft enige tijd geleden een serie dia's laten maken van ver schillende oversteekplaatsen in Rijs- *en. Deze dia's zullen worden ge bruikt bij het opleiden van nieuwe jeugdbrigadiers. Ook de Maurits- «ehool heeft thans de beschikking over ♦en eigen jeugdbrigade, evenals de Vaarschool, Lage Es ea de ITells- fehool. 't gek go«an at ze der ginne van kreeng. 't Gung nen dag of wat good, detie niks venum zoo det 't leek of de gas te wussen detter wat ampast vuur huer te wochen stun, mear joa 'n veem oawnd noadet Dieks de belle in 't hoes har e'hung. was 't raak. Hee zat rusteg de kraante te leazen, en har der zi'k a met vetrouwd e' maakt det 't ook dissen oawnd wier good zol goan of door begun op eens de belle. Dieks op de beene, gooin de kraante an de kaante en dettèr vuuroet noa 'n buurman um den te woarskouwn. Luep meteen wier trugge. greep nen bol van ne latte den atte kloar har stoan, en det biej zi'k zelf der achteroet, um achter in 'nhof te komm. In de .iachtereghaejd plearne de achter- duure echter had achter zi'k dichte, det was zin oongelukke want non wurn de ongenuengde gaste e'woar- skoawd, dee at maakn det ze vot kwamm, behalve de gennege den at in 'n boom zat, en neet zoo gaaw der oet kon komm. Den wus neet aans te doon dan rusteg te bliewn zitn tusken de takke. tot de kust wier vaejleg was want hee wus wa det ze um toch neet konn zeen in 'n duus ter. Dieks har dit neet in de gaate want den stormen achter de aandren an zoonder te kiekn woer atte non pre- sies luep. Doarduur vieuge boawn op nen ooln emmer den atte m'iln in 'n hof har stoan um de ofgevukve appeln en pearn in op te gaddern. Duur det Stoa in de weg skeute laank oet oawer 'n kop. 'n Buurman, den at eawn har e'wochet zoo was of e' sprukn. kwam non ook noa boetn, vleug 'n hof in noa achtera. Doar zagge wat wemmeln en greep met een too, zoonder in de gaate te hemn dette Dieks biej de kladn har den at zi'k net op wol richen. Watter toen gebuurn kuej wa noagoan. Dieks in de meanege det 't een van de jongs was veanstern van zi'k of, en 'n buurman neet mis, huw nee' zu- neg wierumme. um dette dachen det hee ook nen vrumden vuur zi'k har. 't Doern heel eawn vuur at ze moar ken wee at ze vuur harn, mear toen was te laate en zaggen ze gin meanske mear want dee warn alle- moale a duur de heage vedweenn. ook de gennege den at nog in 'n boom harre zatn, en zinne kaans skoone har e'zeene oonderwiel at Dieks en 'n buurman met mekoar an 't hown warn. Dee baejn harn mekoar lelk tootakeld want 'n eenn har 'n lelk bloond ooge en 'n aander nen buul op 'n kop. gruter at 'n doewnaj. Woer at 't vearder is e'goane met de appeln en pearn van Dieks en of de belle nog wier deens hef e'doane, kan ik oew earlke neet veteln. woer geane a'k het ook wol, want ik weet 't nin. GETJAN. 2.3 juni. Stadsrondrit met bezoek aan kasteel „De Oostenhoff", Opga ve VVV 19.30 uur; 26 juni. Ledenvergadering clubh. Excelsior 8 uur; 27 juni. bezichtiging Oosterhoff 14.00-17.00 uur; 27 juni. Hengelwedstrijd ..Ons Vermaak" Schipbeek, Roudalerbrug 2.30 uur; 27 juni. Nationale ren. Windhon- denrenver. Sportpark; 29 juni. Hengelwedstrijd ,.Ons Vermaak" Schipbeek, Roudalenbrug 7 uur; 30 juni. Stadsrondrit met bezoek aan kasteel „De Oosterhoff", opga ve VVV 19.30 uur; 30 juni. Pei'soneelsver. Nijhuis. Voetbalwedstrijd Kamgaren; 7 juli. Stadsrondrit met bezoek aan kasteel „De Oosterhoff", Opga ve VVV, 19.30 uur; 10 juli. Oriënteringsrit EMC. 19 uur Veemarkt; 10 juli. Hengelwedstrijd voor de gepensioneerden van de Hengelsport ver. ..Ons Vermaak". 7 uur oude Zwembad; 11 juli. Hengelwedstrijd voor de jeugd t.m. 16 jaar; georganiseerd door de Hengelsportver. Ons Ver- 2.30 uur; 13 juli. L itvoering Noordermannen koor; 14 juli. Stadsrondrit met bezoek aan kasteel „De Oosterhoff", Opga ve VVV 18.30 uur; 15 aug, Nederl. kampioenschap Whippets, Sportpark: RIJSSEN B. en W. van Rijssen zullen in de raadsvergadering die op 22 juni wordt gehouden alsnog voor stellen het verzoek van de Stichting „Clubhuiswerk Rijssen" betreffende aanstelling van een tweede beroeps kracht in te willige;*. Dit houdt in, dat R. en W. ook akkoord gaan met de hiervoor benodigde subsidie. Zoals bekend had het college op 13 februari van dit jaar geadviseerd, het verzoek van de stichting niet in te willigen. Het ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft inmiddels meegedeeld, dat het jeugd- en jongerenwerk met ingang van 1 januari 1971 onder arti kel 14 van het Financiële Verhou dingsbesluit zal worden gebracht. Dit houdt in. dat vanaf genoemde datum de gemeente 80 procent van de uitgaven op dit gebied terugont vangt via de financiële verhouding, zodat de financiël consequenties ten opzichte van volgende jaren sterk zijn verminderd. Wel blijft een aantal de principiële bezwaren handhaven tegen de aan stelling van de tweede beroepskracht althans tegen het subsidiëren daar van. B. en W. stellen voorts voor ten be hoeve van het nieuwe schoolgebouw aan de Parkstraat een aangrenzend perceeltje aan de schoolvereniging over te gaan dragen. Dit in verband met de te plaatsen klim- en klauter- rekken. De overdrachtsprijs be draagt circa f 2.800. Over enkele weken zal de aanbeste ding van de bouw van het bejaarden centrum ,,Maranatha" plaats vinden. Architect H. Jorissen zal volgende week bestek en tekeningen naar de verschillende aannemers sturen. De aanbesteding is onderhands op uitno diging Het architectenbureau heeft nauwelijks een jaar nodig hehad om de zaken kant en klaar te krijgen. RIJSSEN Ned herv gemeente: Grote kerk: 9.30 uur Ds. W. van Tuyl (bed. H A.) 19 00 uur ds. W. van Tuyl (Dankzegging). Westerkerk: 9.30 uur ds. H. van Slooten van Nijkerk (bed. H A), 15.00 uur ds H. van Slooten (dankzegging). Sion: 10.00 uur ds. J. C. de Rie (Bed H. A), 17 00 uur ds. J. C. de Bie (dankzegging). Eltheto (zaterdag) 19 00 uur ds. J. C. de Bie. Geref. Gemeente: Noorderkerk: 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst, 19.00 uur ds A Bregman Zuiderkerk: 9.30 uur en 15.00 uur ds A. Bregman. 19 uur leesdienst Geref. kerk: Boomkamp 9.30 uur en 19.00 uur ds. J H Nawijn van Vars- seveld Geref Gemeente in Xed.: Eskerk, 10.00 uur en 17 00 uur ds. J. de Groot. Oud Geref. Gemeente: Bevervoorde 9.30 uur, 14.30 uur en 19.00 uur lees dienst. Oud Geref. Gem. in Ned.: Oranje kerk 9.30 en 19.00 uur ds. J. W Slager 15.00 uur leesdienst. R. K Kerk: (zaterdag) 19 u avond mis (zondag) 8.30 u H Mis, 10.30 u Hoogmis. 18 aug. Oriënteringsrit RMC, 19.00 uur Veemarkt; 29 aug. Ronde van Rijssen, 16.30 uur; 16 sept. Oriënteringsrit RMC, 19,00 uur Veemarkt. 26 sept. Jubileumconcert Chr. Gem Zangver. Notter m.m.v. het Urker Mannenkoor Halleluja", 7.30 uur Sclhildkerk 26 sept. Nationale ren Windhon- denrenver. Sportpark; 6 en 7 nov. Landelijke tentoonstel ling Ver. Eendracht, hoenders, ko nijnen en sierduiven, Parkgebouw; 12 en 13 nov. Uitvoering C.O.V. Hosanna, 8 uur Parkgebouw; T RIJSSEN Tijdens de jaarlijkse Nationale Metsel wed strijd tussen leerlingen van Technische Scholen, behaalde de leerling van de Techni. sche School te Rijssen. J. G. ten Dam een prachtig resultaat door op de tweede plaats te eindigen. Op de regionale voorwedstrijden, waaraan 96 scholen deelnamen, be haalden twee leerlingen van de LTS te Rijssen een eerste en tweede plaats, n.l. B. J. Krake en J. G. ten Dam. Twintig scholen, die in de regio nale voorwedstrijden het hoogste aantal punten behaalden, streden in RIJSSEN In het komende week einde wordt de medische dienst in Rijssen in groep A waargenomen door dokter J. M. de Jong, De Ruyterstr. 19, tel. 3000. Praktijkadres Boomkamp 2, tel. 2234. In groep B neemt waa. dokter L. Kunst, Wierdensestraat 77c, tel. 2204. De wee: einddiensten voor tandart sen in Rijssen, Holten, Wierden, En ter en Goor wordt wa .rgen nen door tandarts A. G. Hoekstra. Scherpen- zeelseweg 8 in Goor, tel. 05470-3355. Spreekuur voor spoedge' -llen op za terdag en zondag van 6 tot 7 uur 's avonds. Zondagsdienst Groene Kruis: Wijk- gebouw Koninginneweg 26, tel. 2878. In de Rijssense bioscoop draait zaterdag de film „Uw vrouw, het on bekende wezen", een van de beken de films van Oswalt Kolle, waarin met openheid, maar ook met tact de sexualiteit van de vrouw wordt behandeld. De toegang is voor 18-ja- rigen en ouderen. RUSSEN De afd. Rijssen va" het Ned. Roode Kruis heeft dinsdag middag een uitstapje georganiseerd voor gehandicapte dames en heren uit Rijssen. Door de voortreffelijke organisatie is de ongeveer 50 deelnemers een schitterende middag geboden, waar over men vol lof en dankbaarheid was. De reis werd meegemaakt door drie bestuursleden van de afdeling Rijssen van het. Roode Kruis, mevr Ter Horst-Lilie en de heren Oldekamp en V. d. Noort Dankzij de medewer king van een deel van de Roode Kruis colonne onder leiding van dok' ter Bijleveld kon de dames en, heren deskundige hulp worden geboden. Met drie bussen werd vertrokken via de Lemelerberg naar 't Noorder dierenpark te Emmen. Door de hel pers en helpsters van 't Roode Kruis werden verschillende deelnemers in rolstoelen door het wildpark geieid. Het eerste, tweede en derde elftal van Excelsior brengt zaterdag een zoek aan Borghorst in Duitsland. De Rood-Witte senioren spelen daar een wedstrijd tegen de eerste drie elf tallen van de F.C. Preussen. Volgend jaar in verband met het 40-jarig bestaan van Excelsior zul len de elftallen van de F.C. Preus sen een tegenbezoek aan Rijssen brengen. De AI, de BI en de Cl junioren, alsook de Dl pupillen zullen zater dag deelnemen aan het Jeugdvoet- baltoernooi in Lettele bij Bathmen. Utrecht om de nationale titel, met als inzet de ..zilveren troffel". Evenals het vorige jaar eindigde de LTS te Rijssen op de tweede plaats; Hierbij geven wij jullie met grote blijdschap kennis van de. tussen stin kende autoos, ruziemakende mensen, concurerende en agressieve lieden in deze rottende rijssense Maatschappij geboren paddestoel; ,.De Kabouter- stad Rijssen". De paddestoel voedt zich met de goede sappen; kennis, wijsheid, hu maniteit, sociale idealen, de bijbel, het nirwana, en het beste van de li berale tradities wat nog in geringe mate overgebleven is van de verstik kende en verziekte rijssense samen leving. Steeds meer paddestoelen zullen er verrijzen tot zij een wereldomvatten- de maatschappij zal vormen. ..De oranje Vrijstaat" De ..wapens" van deze paddestoelen zijn. liefde, ge weldloosheid. verdraagzaamheid en de radendemocratie Het richt zich tegen alle agressieve en dictatori ale trollen en instellingen en gebruiks voorwerpen van de trollen die een agressief en dictatoriaal karakter met zich meedragen: zie verkiezing, concurerende winkels snelle autoos. stinkende gassen, haatdragende ker ken, eigenzinnige mensen, egoïsten, en materialisten. Wij, kabouters, zijn niet gekomen om „schande" en „weg met de huidige maatschappij" te roepen, maar willen ons ideaal be reiken door een nieuwe nevenmaat schappij te vormen, b.v. dat we best zonder ons statussymbool, de auto, kunnen leven in deze maatschappij, of door de term democratie op zijn juiste waarde weten te handhaven en toe te passen, enz. Wij komen niet met gebalde vuisten, maar met in elkaar gestrengelde vin gers, de fluitende vogel, de vliegen de vlinder, het in de vrije ongeschon den natuur spelende kind, de heilige hond, en zingen onze liederen van de vrede bij het tokkelen van on ze gitaren en andere vredelievert- de instrumenten. Verschillende departementen worden nog opgericht, zoals b.v. departe ment tegen natuurverontreiniging- Regge-. van naastenliefde, voor ludie ke werken, enz. Verder worden liefdevolle acties voor bereid. Wij kabouters vragen; ..Bekeert jul lie en help ons". Luister naar onze klachten en idealen en keer jullie hoofd niet hoogmoedig af. Enkele onderdanen der kabouterstad. Herman Geerdink. Niek te Wierik en nog en medekabouter. RIJSSEN Gisteravond is door no taris Van Schooten het pand Enter- straat 91 voor f 40.800 verkocht aan de heer J. ter Keurst uit Rijssen. De woning en de grond (3.90 are) waren eigendom van mej. G. W. Bosch. Er is in ons land gelukkig weinig werkloosheid. Dit zal wel de reden zftn waarom er voor dat deel van onze sociale verzekering dat de fi nanciële gevolgen van werkloosheid opvangt de Werkloosheidswet veel minder belangstelling bestaat dan bijvoorbeeld voor de pensioenen van de AOW', 't Is zelfs nauwelijks opgevallen dat gedurende de laatste jaren enige regelingen aan de werk loosheidsverzekering zijn toegevoegd die voor degenen dip hun werk en daardoor hun loon verliezen, van veel belang kunnen zijn. De Werkloosheidswet verzekert de werknemers tegen geldelijke gevol gen van onvrijwillige werkloosheid. De uitkering bedraagt tachtig procent van het dagloon en wordt geduren de ten hoogste zesentwintig weken per uitkeringsjaar gegeven. Een en ander geldt voor werknemers bene den de vijfenzestig jaar. De wet wordt uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen. (Werknemers die „uitgetrokken" zijn, kunnen nog gedurende twee jaar een uitkering krjjgen van vijfenzeventig procent van de Wet Werkloosheidsvoorzie ning, die uitgevoerd wordt door de gemeenten). Bi.i de uitkeringen krachtens de Werkloosheidswet werd geen rekening gehouden met de vakantietoeslag, die in vrijwel alle bedrijven aan het per soneel wordt gegeven Wie geduren de enige tijd zonder werk was en werkloosheidsuitkering ontving, bouw de namelijk over die periode geen vakantietoeslag op, behalve wanneer men, zoals bijvoorbeeld werkloze bouwarbeiders, tijdens de werkloos heidsperiode vakantiebonnen kreeg. Sedert 30 juni 1969 is echter de vakantietoeslag, d'ie men als werkne mer kreeg, wel in de dagloonbereke ning voor de werkloosheidsuitkering begrepen. De toeslag bedraagt zes procent en wordt afzonderlijk uitbe taald aan het eind van de werkloos heidsperiode of op het tijdstip dat men tijdens de werkloosheidsperiode met vakantie gaat. In dat laatste ge val moet men de bedrijfsvereniging natuurlijk wel tijdig op de hoogte stellen van de vakantieplannen. o Het dagloon, waarover de uitke ring van tachtig procent berekend wordt, is als regel gebaseerd op het loon dat de werknemer in zijn be roep verdiende. Het dagloon kan ech ter nooit meer bedragen dan een be paald maximum-bedrag. Dit is thans f 92.60. Een minimum-bedrag voor het dag loon (en dus voor de uitkering) ken de de Werkloosheidswet niet. Daar in is eind 1969 een verandering ge komen. Toen is namelijk in de Werkloosheidswet ook een rege ling opgenomen voor een minimum dagloon. Dit bedraagt f 36.26. De uit kering is tachtig procent daarvan, dus ten minste f 29.01 per dag. Dit geldt voor kostwinners. Voor hen die in hun beroep min der verdienen, dan de minimum-uit kering van de werkloosheidswet, kiyam er ook een verbetering Zij krijgen bij werkloosheid recht op een uitkering die gelijk is aan het loon dat zij verdienden. Een voorbeeld: een kostwinner met een loon van f 20.- per dag kreeg vroeger, als'hij werkloos werd, een uitkering van tachtig procent daarvan, dus f 16,- per dag; nu krijgt hij een uitkering van f 20,- per dag. 't Komt voor dat een werkloze een nieuwe, voor hem geschikte betrek king vindt, waarbij het loon lager ligt dan wat hij voorhpen verdiende. Onbevredigend was het dat dit wanneer hij opnieuw werkloos werd, een ongunstige invloed had op het bedrag van zijn werkloosheidsuitke ring. Die werd dan namelijk afge stemd op het lagere loon. Sinds midden 1969 bestaat een re geling die garandeert dat bij „nieu we" werkloosheid de uitkering ge baseerd blijft op het eerder verdien de hogere loon. Deze regeling geldt voor degenen die binnen een half jaar na het eerste ontslag werk aanvaar den dat minder inkomsten oplevert. De garantie blijft gedurende twee- eneenhalf jaar na het eerste ontslag gelden voor de uitkering bij elke nieuwe werkloosheidsperiode in die tweeënhalf jaar. Sluiting van een bedrijf wil niet altijd zeggen, dat er geen geld meer is om de financiële verplichtingen te genover het personeel na te komen. Als de werkgever echter, bijvoor beeld bij een faillisement of sursean ce van betaling, niet bij machte is dit te doen, springt de bedrijfsver eniging in de bres. De Werkloos heidswet bevat sedert 1968 enige be palingen die het mogelijk maken dat de verplichtingen van de werkgever wat betreft de betaling van loon, va kantiegeld en vakantietoeslag aan de werknemers, door de bedrijfsver eniging worden overgenomen. De belangrijkste aanspraken van de werknemers in zo'n geval zijn: 1. betaling van het hun nog toeko mende loon over de laatste der tien weken; 2. betaling van het loon over de gel dende opzegtermijn, echter over ten hoogste zes weken; (voor werk nemers die ouder zijn dan vijf enveertig jaar kan deze termijn langer zijn: dit is afhankelijk van de duur van het dienstverband) band) 3. betaling van vakantiegeld en va kantietoeslag over ten hoogste 'n jaeir. Het kan voorkomen dat de werkge ver over langere perioden dan de hierboven genoemde het loon, vakan tiegeld of vakantietoeslag niet kan betalen. In da geval moet de werk nemer voor het meerdere zelf een vordering indienen bij zijn werkgever of diens curator. Door de uitbreiding van de aanspra ken kan de werkloosheidswet dege nen die er een beroep op moeten doen, meer zekerheid bieden dan tot nu toe mogelijk was. Dit spreekt nu nog niet zo sterk aan. maar in een periode van slechtere conjunctuur kan dit van grote betekenis zijn. én voor de betrokkenen én voor onze natio nale economie. Mevrouw lilonk-Fols uit Coevorden mag zich de Nederlandse „Naald prinses 1970" noemen. Bovendien mag zij op 18 juli a.s. ons land in Luzern vertegenwoordigen bij de ver kiezing van dc „Naaldprinses van Europa 1970". Zij zal daarby verge zeld worden door nog zeven dames: Mej. Gehuis uit Rotterdam, Mej. Jo sé Meijer uit Losser, Mej. Erna Ri- rihatuela uit Venlo. Mevr. Somers uit Heerlen. Mej. Koedam uit Vee- nendaal. Mej. Koopmans uit Njjver- dal en Mej. De Jong uit Joure. Deze acht mededingsters naar de Europese titel werden gekozen tij dens de nationale finale van de wed strijd „Wie wordt Naaldprinses van Europa" op zaterdag 13 juni jl in Amsterdam. Deze vormde het besluit van een serie van 24 regionale tmi- Het kelderraam, het kraantje in de Hadkamer, het waakvlammetje, u probeert aan alles te denken voor u met vakantie gaat. De poes is bij de buren. Die zorgen trouwens ook vOor de planten. Als ze de lidcactus maar niet te veel geven. Nou ja, we zullen wel zien. En wat ziet u als u weer thuis komt? De lidcactus, bloeit, het waak vlammetje is toch blijven branden en er ligt een stapel post en kranten van ongeveer anderhalve meter hoog op u te wachten, want de brie venbus hebben de buren gelukkig trouw leeg gemaakt, anders had er meteen de tweede dag al niets meer Hij gekund. Er zijn oproepen van officiële in stanties en brieven gekomen, waar door u afspraken hebt gemist en boe te hebt opgelopen Voor de poes zorgden de buren, maar ze hadden ook die paar brieven en die ene aan maning kunnen doorzenden: ze wis ten immers waar uwas! Als de bu ren met vakantie gaan, kunt u ze teurmodeshows, waarin door bijna 1000 dames met eigengemaakte kle ding werd deelgenomen. De deel neemsters varieerden in leeftijd van 14 tot 70 jaar. In elk van deze voorrondes, door in totaal ca. 1000 toeschouwers bijge woond. werden twee kandidates voor de landelijke finale aangewezen. Voor mevrouw Blonk was er een vliegvakantie naar Spanje, aangebo den door Trevira. De tweede prijs winnares, mej. Gebuis. kreeg een Singer vrije arm zig-zag-naaimachi- ne. Voor nummer 3. mej. Jose Meijer, was er een gouden armband van Optilon. Ook de andere finalisten ontvingen waardevolle prijzen. In Luzern staat op de Europese „Naaldprinses" een gloednieuwe Fiat 124 Special te wachten, een ge schenk van Neue Mode. het interna tionale modetijdschrift met actuele patronen op een raderblad. De Nederlandse finale vond plaats in het gebouw van Inkoopcombinatie ..Nederland" N.V. te Amsterdam, welke organisatie met mede-werking van zijn stoffen voerende leden tci- keniare de .Naaldprinses"-wedstriid in ons land organiseert Dit iaar voegden zich daar ook enige niet-le- den van ..Nederland" bij. De jury, bestaande uit een aantal mode-deskundigen, waaronder Mar jan Bos van B. en B. Styling en de bekende couturier Jan Kamphuis, was van oordeel dat het getoond" dit jaar van uitzonderlijk hoog ge halte was. In de pauze van deze eindstrijd za gen de honderden toeschouwers een korte demonstratie met de Carmen haarkrulse' zodat men kon vaststel len. dat ie/ re vrouw zich in tien minuten van een welverzorgd, char mant kapsel kan voorzien. Tevens werd de nieuwe collecte synthetische Carmen-pruikjes (voor elke dag een ander) getoond. Op de foto v.l.n.r.Naaldprinses mevrouw Blonk en de nummers 2 en 3. de dames Gebuis (Rotterdam) en Meijer (Losser). op uw beurt helpen. En maken ze een trektocht, spreek dan halverwe ge een post restante plaats af. U kunt ze helpen met uw ervaring. In het binnenland is nazending van brieven, briefkaarten en drukwerk gratis Het gewone huisadres wordt doorgehaald en 't tijdelijke vakantie adres komt er voor in de plaats. Voor nazending naar het buitenland is er soms een aanvulling van het port verschuldigd. Dat moet dan in post zegels bijgeplakt worden. Hoeveel? Als u 0017 belt, wat u niets kost, weet u het in een wip. De tarieven kunnen, ook in Europa, verschillen. Een brievenbus kan vol raken. Re gelmatig leeg maken en de post be waren is een geruststellende af spraak met de buren Maar ook op het postkantoor kan daarvoor ge zorgd worden. Uw post wordt dan niet besteld, maar op het postkantoor voor u bewaard. Het bewaartarief is f 2.- per maand of gedeelte daar van. Postbushouders hebben het ge makkelijk Hun post wordt immers altijd al voor ze bewaard! Ook de PTT kan uw post nazenden naar uw tijdelijk adres. U moet dan op he1 nostkan'oor ppti v-rvoek daar- toen indienen, minstens drie werkda gen voor u vertrekt. De PTT stuurt dan alle post voor alle gezinsleden met dezelfde familienaam naar uw tijdelijk adres door Zonder kosten Wen moet bij doorzending naar 't buitenland soms 't aanvullende port wo-den voldaan. 'telegrammen kunnen naar uw tij delijke adres worden nageseind of per post worden nagezonden. Als uw bu ien voor nazending van de post zor gen. kunnen zij aan de hand van de kennisgeving van aankomst die de ^eiegiiiüe. v ei neeit achtergeia- te, ook vragen hel telegram na te seinen o 1 pei post na te sturen. U kunt het ook zeil verzoeken vóór uw vertrek In beide .gevallen moet het verzoek worden opgegeven aan het kantoor in de plaats waaruit ook de post wordt besteld (in de meeste gevallen is dit het kantoor in uw woonplaats) Inwoners \m.sterdam 's-Oravon- hagt of Rotterdam kunnen zich na rung van te- eg-vi d- ->t Iv.ir 'i cgraaf- H< 1ntpnj. se verkeei is kosteloos: naar het bui tenland s een aanvullend recht ver- c- huldigd Ook uv, teletoon is een PTT-aan- «elegenheid. Zorg dat uw telefoonre kening op tijd betaald wordt. Het is een akelige gewaarwording om na een heerlijke tijd vol zon en plezier bij terugkomst te merken dat uw te- efoon buiten gebruik is gesteld om dat u niet op tiid hebt betaald Wie van tevoren met de telefoondienst gaat praten voor komt veel narigheid. Natuurlijk geldt dit alleen bij afwé zigheid die wat langer is dan tien, veertien dagen.

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 3