Riessen vuur zo n zestig zeuwntig par Zijn babytuigjes tuig? FILM NIEUWS Volksuniversiteit afd. Rijssen start met het winterprogramma ïewilmke- en de benzinepoompe Driedaagse reis personeel Heka was groot succes Hervormde jeugd startte met het winterwerk Paardenmarkt belooft druk te worden Twente zangers naar Hellendoorn laai vierde zilveren jubileum als hoofdleidster Naam nieuw herv. centrum: Sion BEJAARDENSOOS Trappeldekentjes, maar. MONUMENTENWET WORDT VERKLAARD Marktverloting Ito-afdeling LTS hield een werkkamp BURGERLIJKE STAND Vrijdag 4 oktober 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina De oawnde begint a wier froai te lengn, en aw dan 't etn op hebt, en de vrouwe is achter in kükntjen an 't ofwasken. dan ma'k nog wa geane eawn zoo in n' tweedoonker, at de laam- pe nog neet an is. met de piepe in n' moond, zitn te prakkezeern oawer vrooger. Van als koomp oew dan wier in de gedachen, en zoo kwam ik vegangn wekke an 't deankn, det wiej eens ennege keern, noa Amsterdam hebt e'was met n' stoom op kossen van een van de heern. Woerumme of 't was, doar kan ik zoo neet opkomn, want 't is a zonnen zet e'leene. 't Is geen neet onmeugelijk det 't hef e'was, detter eene van de jonge heern trouwn, meneer Jan of meneer Harm, mear det dutter ook neet too. Toch blif ter oew aalt wat van in de ge dachen hang en aj dan doar zoo alleeneg zitt, dan koj oew nen hoop dinge nog wier vuur n' geest haaln. Det was oew wat in dee daage, vuural vuur de ooldren, heelemoal noa Amsterdam en det met 't spoer, wee had 't ooit earder met e'maakt, joa mear an e'dach. Daage, loa'w mear earlke wean, wekn van te vuurtn worder al oawer e'kuijerd oonder mekoar, want de meesen warn nooit vearder e'was as noa Almelo of Deamter en dan non zonnen >eane vot met n' trein. ,,Wat warn der nog neet heelemoale lakker met, want op zonne raejze kon oew van als oawer komn, mear aandern dachen der lüsser oawer en lachen der umme urn dee teuterieje, het wor oew enne buen en dan moej der ook gebroek van maakn en kwam iej der meteen eens nen dag oet. Toen at dan eindelijk zoo vear was, ge- luew ik nin detter eene um dee raedn in thoes bleef en smoarns a vroo stun 't heele spil biej 't station dan ook te woggen op n trein. De vrouwleu met 't beste pak an, de kniep- musse op en 't spoormeannken an n' oarm, de keals ook in de beste klear, wat met ne groote pette op woer at ze hoaste neet oonder hen konn kiek'n, want met bloote küppe zoo as ze rechtevoort met loopt zag iej toen nin. Toen n' trein der was kossen 't eerst nog wa müejte detter als in kwam, want iej be- griept wa. doar harn zi'k küppelkes e'vormt en dee woln biej mekoar zitn. Vuural de vrouw leu steuk det nog wa net. en duurloopnde wagons zoo as non, dee warn der nog nin. Het wam allemoale huks ampat vuur n man of achte met hüeltne baankn. 't Was good det ze allemoale froaj wat an harn, want aans har oew in 't lessen gat zear e'doane van 't zitn. Op 't lessen was 't dan zoo vear, en doar gongnt hen. Van de raejze zelf wee'k zoo presies als neet mear, mear wa toen aw in Amsterdam warn en op n' dierntuin an- gongn, det de leu doar oons um n' haverklap vreungn woer .aw van dan kwamn en wee aw wam. 't Gekste was detter hoaste gin eene wus woer at Riessen lea, loat stoan oojt van e'huerd har. Zoo har ook n' oold jüdken an n' küppelken e'vroagn wat vuur n' gezeelskop of ze warn en woer at ze van dan kwamn. ,,Wiej zeent allemoal van n' stoom oet Ries sen", har der eene zeg. „En wiej zeent van daage op raejze op küssen van de heern ,,Nou, nou", har 't jüdken wierumme zeg: ,',Dat zal je later moeten besuuren", en met een was 't vearder e'stapt. In n' 'dierntuin keeke wiej oons de oogn oet van al dee vrümde deers. Van nen hoop haw wal eens huern veteln en e'leazen mear non zaggen wiej ze met eegne oogn. Del t n' gegoegel en gelach was, van de vrouwleu smangs det koj wa begriepn. vuural toen ze biej de aepe warn, dee at mekoar net de vloon of vüngn. Joa eene was ter zoowat nog te passé komn toen te te dichte vuur de kouwe kwamn en n' aap ne greppe op de musse dee. 's Middaagns kreege wiej in n' dierntuin ook woarm etn. Det was oew n' gedoo, want 't is oew nog a wat aj zonne koppel an de toafel kriengnt. Dee keals dee at oons be- deenn mossen, monn zi'k 't gat oet n' hoakn loopn want nen Riessender in dee daage kon wat op, vuural at 't good smaakt en det deet. Alleene een dinge kossen meujte um an te komn, want doar kreej mear zon klarrken van, en det was nat, of zoo as ze non zengd sjuu. Geduureg koej dan ook heurn roop'n van: ,Hee kearl heej nog nat, minne eerpel zeent nog heele moale druege, ik mut mear nat hemn". Dee kelners harn det wa good onthüeln van det geroop um nat, want toen at ze der enne ge joarn later wier hen hebt e'was met stoom en ook in n' dierntuin wat etn zoln harn ze zeg oonder mekoar toen de Riessenders der an kwamn: ,,Daar komen ze aan, straks beginnen ze allemaal weer te schrewen van nat, en dan moet je de sjuu met okshoofden aandragen". Of dat non disse keer hef e'was of later det wee:k zoo net nin, moear wiej hebt ook op ne boot e'was, woer ook n' poar studeantn opwarn. Oonder de Riessenders warn ook Jan Wilm en Jans, en dee warn gezeangnt met nen tamelijken grootn neuze, zoo eene van woer aj van zengnt dej ne oaweral in kuent stekng. Dee studeantn dee det in de gaate harn, woln hüer doar de gek met anstekng en begonn te zingn van: .,0 wat een janus, janus van een neus is dat". Janwilm det nen stoarken goffert van nen keal was, en wa moarken det det op um en Jans geul, zear eers niks, mear begonne al lelker en lelker te kiekn, vuural toen dee gaste mear stiekum vedan deenn, en van achtern of an wier be- gunn. Op 't lessen kon hee 't neet mear harn, dee ne greppe. greep één van dee studeantn, met zo'n strikke veur 'n haals, veur in, dreejn um spil vaste vuur de strotte, pak um biej kop en koonte an en skreewn teegn Jans: „Zal men den smiesterd oawer boord goojn?" Zoo vear kwamt gelukkeg nin want de aan- dre Riessenders greepn too, en deenn ze van mekoar. 't Was in één keer gebeurt met 't ge- zing en dee studeantn maakn det ze vot kwamn vuural den gennege den at Jan Wilm te pakn har e'had, en nog mear n' poar kleane bülkes van zin strikske vuur n' haals har zitn, want 't grütste gedeelte har JanWilm um der of e'dreejd. Ook hew op één van dee stoom-reajzen noa Amsterdam doar eens nen film e'zeene, of zoo as ze toen neann, leawndege lichbeeln, wat at de meesen van oons nog nooit earder met harn e'maakt. Of 't ekspres is gebuurt, um det de heern wa wussen det de Riessen ders doar nog wa van hueln, en wa mooj zonn veenn, of det 't net toovalleg was, det wee'k nin, mear 't warn lichbeeln oawer 't streupn woerin ook in vuur kwam det nen strueper n' knien oet 't strik haaln en doarbiej trappeert wor duur nen jachopziener. Det de Riessenders 't mooi vuenn, en 't vuur n' strueper opnamn bleek wa, toen hee 't knien oet 't strik dee, en achter 't buis stopn, met op 't zelfde momeant toen n' jachopziener vlak biej um was, detter eene opsprung en skreewn: „Pas op doar koomp ter eene an met glemmege knuepe, woart oew". Toen n' strueper um smeern en 't veloop oethüngn met n' jachopziener achter um an en ze baejde duur 't water vleungn, woer- biej hee um zoo wat te pakn har, „leawn ze allemoale met, en kon nen ooln Riessender neet loatn um te skreewn van: „Loop dan toch suffert, iej kuent toch wa loopn, voort krigge oew nog", 't Heele spil zuchen van velechennisse, zoo harn ze in spanning e'zetn, toen at n' strueper in 't lessen toch nog vot kon komn, duurdet n' jachopzeener oawer n' kop skuet oawer nen wortel van nen boom, net toen te ne greppe wo doon. Det n' Riessens vromeanske neet begriepn kon det ze in Amsterdam gin Riessens konn vestoan, en ook de Riessenders neet keann, blik wa hieroet, det Ka van Oarnd Meyer toen atte eene van de vrouwleu was kwiet e'raakt an nen bosjager vrueg: „Bosjager hej Uelken van Stebies ook e'zeene. wiej zeent ne kwiet", woerop den keal niks aans wus te doon dan lachend de skoolders op te haaln en vot te wa dein. Tot zoovear dan minne prakkezoasies oawer de raejzen van de stoomgaste noa Amster dam. Tookn wekke vearder, Getjan. Het personeel van de Heka heeft prachtige herinneringen overgehouden aan de driedaag se buitenlandse reis, die men kreeg aangebo den wegens het 40-jarig zakenjubileum van de directeur de heer H. J. van Heek, die de reis samen met zijn echtgenote meemaakte, en uiteraard het middelpunt was van de belang stelling. Woensdag vertrok men per trein naar Keu len waar in de stations-restauratie een diner werd gebruikt waana verder werd gereisd naar Koblenz, waarna men per kabelbaan naar de jeugdherberg Ehrenbreitstein werd vervoerd. Donderdags een boottocht van Re- magen naar Düsseldorf. Miede omdat er mu ziek aan boord was, en omdat de heer Ver stappen een goede stemming wist te kweken werd deze bootreis een doorslaand succes. 's Avonds werd een gezellige bijeenkomst belegd in Düsseldorf waarna men niet al te laat de jeugdherberg weer opzocht. Vrijdags werd nog een kasteel bezichtigd en om ruim 3 uur de terugreis aanvaard. Om plm. 6 uur arriveerde men bijzonder voldaan en dankbaar in Rijssen. Maandagavond startte de hervormde jeugd van Rijssen met het winterwerk in gebouw Jeruël. De leiding van de avond berustte bij ds. Van Tuyl. Ds. E. M. Bakker leidde in zijn openingswoord met een korte toespraak het winterwerk in. Een aantal leden van het Rijs- sens Mannenkoor bracht enkele liederen ten gehore. De samenzang werd begeleid door een orkestje, samengesteld uit leerlingen van de Technische School. Op dinsdag 8 oktober a.s. hoopt de „bejaar- densoos" weer te beginnen. Niet alleen de vaste bezoekers en bezoeksters worden er ver wacht, ook andere bejaarden zijn hartelijk wel kom. Er is gelegenheid om wat te sjoelen, te dam men of een kaartje te leggen. U drinkt er een kopje koffie en er is een bibliotheekwaar- uit u een boek kunt lenen. Iedere dinsdagmiddag om half drie is de leeszaal van het Parkgebouw open en kunnen oudere mensen er terecht. Komt u ook eens kijken a.s. dinsdag? De Volksuniversiteit afd. Rijssen start op vrijdag 4 oktober met haar winterprogram ma. Het programma voor het seizoen '68-'69 omvat zes avonden met een dit ke.er zeer ge varieerde keus. Diverse sprekers zullen met kennis van zaken over verschillende onder werpen de V.U. de komende winter bezighou den. Daarnaast zal er bij voldoende belang stelling een cursus boetseren en een cursus Duits voor beginners worden gegeven. Spe ciaal met het oog op de Duitse televisie-pro gramma's verwacht het bestuur dat er voor de Duitse cursus veel belangstelling zal be staan. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit; Op vrijdag 4 oktober zal de heer R. Bosma aan de hand van een collectie kleurendia's vertellen over zijn ervaring; een vijfdaagse tocht door Nieuw Zeeland, het land van onze tegenvoeters. Op maandag 28 oktober zal een vertegen woordiger van een oliemaatschappij een drie tal kleurenfilms vertonen over Zuid-Amerika, o.a. Brazilië. Peru en Mexico. „Kaarsen maken, van ambacht tot industrie", is het onderwerp waarmee de heer J. Op stelten zijn gehoor op dinsdag 26 november zal trachten te boeien. Ter illustratie zal een kleurenfilm over de kaarsenindustrie worden vertoond. Op vrijdag 24 januari 1969 spreekt majoor W. van de Veer, in Rijssen geen onbekende meer, over Vietnam en Korea. Hij zal deze avond zijn visie geven op de situatie in het verre Oosten. Majoor van de Veer spreekt hierbij uit eigen ervaring door zijn verblijf als militair in Korea. „Volksverhalen en Volksliederen", verteld en gezongen door Liesbeth Veendorp op vrij dag 14 februari 1969. Mej. Veendorp werd gebo- RIJSSEN Door de Oudheidkamer wordt dinsdagavond in hotel Weitering een bijeen komst belegd. De heer D. Reestkamp, lid van de Oversticht Monumenten Commissie zal spreken over de monumentenwet en alles wat met de uitvoering van deze wet te maken heeft. De monumentenwet staat momenteel in Rijssen in het middelpunt van de belangstel ling, omdat velen het niet eens zijn met bepaal de door de raad in deze genomen beslissin gen. De bijeenkomst begint om acht uur. ren in het Groningse Haren, behaalde in New York het einddiploma van „The Ameri can Academy of Dramatic Arts" en studeer de muziek aan de „Julliard School of Music" in New York. De laatste contactavond wordt gehouden op vrijdag 7 maart 1969, wanneer de heer J. J. A. van Dijck uit Antwerpen zal spre ken over „Noorwegen, het land der Fjorden". Door zijn veelvuldig en langdurig verblijf in Noorwegen is de heer Van Dijck een ken ner van het land bij uitstek. Alle bijeenkomsten worden gehouden in de kantine van de LTS aan de Wierdensestraat en beginnen steeds om acht uur. Er is de laatste dagen nogal wat rumoer rond babytuigjes, veiligheidsgordels, trappel dekentjes, etc. Niet ten onrechte, want jaar lijks worden in ons land enkele tientallen verstikkingsgevallen genoteerd, ontstaan door deze hulpmiddelen. Merkwaardig genoeg zijn trappeldekentjes e.d. toch nog steeds erg populair bij vele moeders. Zij schaffen zich een „tuigje" aan met argumenten als: het kind woelt zich bloot en wordt dan koud het kan uit bed vallen; het kind klimt uit bed en gaat door het huis wandelen, waar van alles kan gebeu ren. De oplossing van het probleem „blootwoe- len koud liggen" wordt echter beter en veiliger opgelost met aangepaste, warme kle ding dan met vastbinden. Het uit bed vallen van baby of kleuter kan voorkomen worden door een bedje, dat hoog genoeg is en dat geen randen heeft, waar het kind op kan klimmen. Een kind, dat uit bed komt en op verken ning door het huis gaat, kan men toch beter een gewoon, laag bedje geven. Zo'n kind moet de goede gewoonte bijgebracht worden in bed te blijven tot moeder komt. Daarbij dient men echter tevens gevaarlijke situaties in de wo ning te voorkomen of op te heffen: hekje voor de trap, medicijnen, was- en reiningings mid delen, insectenspuitbussen, scherpe voorwer pen e.d, goed opbergen, onbereikbaar voor het kind. Gootsteenkastjes en hun inhoud zijn beruch te ongelukkenveroorzakers. Jewilmke har wier is wat niejs bie'j 'n lane: hee was al zinne vrieje tied in de ga rage te veen'n. Zin moo har dr neet vuile met sp, sloons kree'j neet zo gemakkelijk oet de kleare. Mear doar har Jewilmke ginnen bos kop an. Hee moch in de garage wat prutsen an nen oaln brommer; asse wier leup, moche um hooln. Zo harn ze gin las, dat Jewilmke eur vuur de veute leup en 't was umsgelieks hènig, zo'n knechje in de buurte. Dat gung good tot zoaterdagmirrig. Twee monteurs warn nog wat an 't knooi'n met een zjelfgekocht waangtje. Ze woln dat wat op- knap'n en dr zo nen cent biej verdeen'n. Je wilmke hulp de boet'n-kaante ofskoern. De beaide keals buur'n net de versnellingsbak wier op de plaatse, toen boet'n, biej de poompe ne auto steun te toetn. Benzine! Dat was miej wat. Ze kon'n 'n versnellings bak neet lüsloatn én ze mossen 'n klaantn hèlpen. ,,'t Is 'n mosterdpot", zea 'n eenn monteur. „Wat zalie békken, dat 't lange doert. t Is normaal al neet good, hoe'j 't ook doot, mear non zal de boot wal an wean. Of wee j «at? Jewilmke! Help ie is effen biej de poom pe. Dat ku'j toch wal?" Of Jewilmke dat kon! Hee was al biej de poompe. Ne grommerigen keal steun te keer te goan of 't neet wat gaauwer kon, asse toetn, heurn ze derck te komn en gin uur te wochen. 't Personeel was teengswoordig neet mear, wat 't vrooger was. Zo steune te mos- tem. „Inderdaad", dach Jewilmke, „nen ech'n mosterdpot". „Gooit ne mear vol", gromn 'n keal. Hee leup noar ne sigoarnweenkel, dén nes de ga rage steun, um ne deuze sigoarn te koopn. Jewilmke dreei'n 'n dop van 'n bezinetank en steuk de slange dr in. Hee kneep in n re volver en doar leup de benzine al duur de slange. Mooi leup de klokke roond en de cie- ferkes dreejn verdan. Huj! 'n Tank was vol. 'n Dop dr wier op en kloar was Kees. Doar ha'j de keal al wier. „Loat ze 't mear op- «krieuwn", grauwn ne En doar steuf e al kén. De beane giern 't oet. Jewilmke gung de garage wier binn. De monteurs ham nog al wat kommentaar ouwer 'n mosterdpot, dén altied zo kort-of was. Mear wat was dat? Ze keekn noar boetn en zaggen, dat de keal dr al wier was biej de poompe. Hee was peem- pelpears van 't drukn. Was de wage um goan stoan? „Ie mu'n ne drék maakn!" bruin de keal, „hee wil neet verder, en ik mur ouwer 'n ke- teer op ne vergaderige wean. Allo!" De monteurs harn dr neet vuile zin an, mear ie konn nen klaantn sléch loatn stoan, al was 't ook nóg zonnen iesegrim. Jewilmke steun vuuran, toen 'n een mon teur de motorkappe oplich'n. Hee zag, dat 'n monteur deepe met 'n neuze biej 'n car burateur sneuf, as nen hoond, dén weeld reuk. Toen keke noar de benzinepoompe met nen eigenaardigen blik. „Oet watvunne poompe he'j 'n tank vol 'egooid?!" vreug e, neet bepoald vrolijk. „Oet dissen!" wees Jewilm ke an. „Dommen ossen", skreeuwn 'n monteur, „Iej hebt dr dieseleülie in 'egooid, ezel en 't is nen benzinemotor!" De keal steun te stuitem op de kei'n. Men- sentied! Wat gung de keal te keer! Dat was gin grapje! Alle èulie mos dr oet worn 'ehaald, 'n carburateur mos skone 'emaakt worn en weet ik al neet mear, „Ie hebt allenig meat- 'ezeg, da'k ne vol mos gooin en néét, oet watvunne poompe! verdedigen Jewilmke zich nog, bedremmeld. De keal wür zó giftig, datte Jewilmke nen oplawaai wol geeuwn. Mear Jewilmke was dr rap biej. Hee greep de benzineslange en heul 'n revolver vuur zich. „A'j mie wat doot, spuit ik oe de tasken vol", skreeuwn e. Ze steun as kemphaan'n teengouwer me koar. De monteurs wussen de zake te sussen: „Ie noar hoes, en rap wat. En menear mut zich kalm hooln, aans make viej de wage neet, op zoaterdagmirrig". Zo küm dr neet van. 't Was vuurlopig de leste keer, dat Jewilmke an de poompe te passé küm Is er werkelijk geen andere oplossing dan een trappeldekentje, dan dienen moeders erop toe te zien, dat zo'n dekentje voorzien is van: een stevig, goed passend lijfje met mou wen; passende, dus niet te wijde hals en arms gaten; stevige banden aan de zijkant van het trappeldekentje; banden, die onder de matras aan de bo dem van het bed worden vastgemaakt. Moeders die twijfelen aan de situatie bij hen thuis of met andere problemen op dit gebied kampen, kunnen de wijkverpleegster in hun wijk opbellen of bezoeken. De wijkver pleegsters van de kruisverenigingen komen graag even ter plaatse kijken en advies ge ven. En door de daaraan verbonden Grote Markt- verloting en door de aan de normale veemarkt gekoppelde paarden- en ponymarkt wordt maandag 7 oktober een belangrijke dag voor Rijssen, als tenminste de weersomstandighe den geen al te nadelige invloed op deze ge beurtenissen zullen uitoefenen. Gelet op de vroegere ervaringen en op de aan vragen die nu reeds binnenkomen belooft er weer een goede aanvoer te zijn van paarden en pony's. Was tot voor enkele jaren gele den de paardesport slechts in de belangstelling van betrekkelijk weinigen, de laatste jaren is daarin ook in Twente en Salland verandering gekomen. Vooral onder de jeugd bevinden zich verwoede paardesportliefhebbers, het geen zich onlangs manifesteerde op de streekconcoursen in Borne, Markelo en Haaks bergen. Deze grote opgang van de paardesport ia natuurlijk van invloed op de markt, hetgeen reeds duidelijk werd op de laatste voorjaars- en vakantiemarkt in Rijssen. Er was niet al leen kwalitatief maar ook kwantitatief sprake van een grote vooruitgang. De handel was goed en vele paarden verwisselden van eige naar. Opmerkelijk was het ook dat en de runder en de varkensmarkt beduidend hogere aanvoe ren te zien gaven, zodat de marktcommissie en het bestuur van Marktwezen met vertrou wen de Grote Najaarsmarkt tegemoet zien. Het 16 leden tellende mannenkoor „De Twente Zangers dat enige jaren geleden werd opgericht en bestaat uit leden van h.et grots Rijssense Mannenkoor, zal o.l.v. van haar dirigent, de heer Gerard Hulsink dit jaar enige goodwill concerten verzorgen. Maandagavond gaat het koor, dat o.a. mu sicals op het repertoire heeft staan, een con cert verzorgen in het sanatorium te Hellen doorn. Voorts ligt het in de bedoeling om in de loop van de volgende maand de patiënten van het R.K. ziekenhuis St. Elisabeth te Al melo enige aangename „zang" uren te be zorgen. Tot slot staat er een optreden voor de RONO op het programma. In F.u Manchu's (Christopher Lee) „Tempel van Karna" zijn twaalf meisjes uit verschil lende landen opgesloten, allen nauw verwant aan vooraanstaande industriële of geleerden. Deze „tempel" aan de voet van het Atlas gebergte in Noord Afrika is ook het cen trum van Fu Manchu's duivelse plan, om de wereld te beheersen. Een ontzagwekkende technische apparatuur is ondergronds ge- De Londense politiecommissaris Nayland Smith (Douglas Wilmer) en zijn helper Merlin (Rupert Davies) komt langzamerhand achter deze waarheid, nadat een zekere Marie Lentz (Marie Versini) in Londen bijna ontvoerd werd: Haar vertoofde, Frans^Baumer (Heinz Drache), met wie zij aan 't wandelen was, heeft één der ontvoerders, een Brits-Indiër, bij de vechtpartij gedood. Nayland Smith reali seert ziich, dat deze ontvoeringspoging kan be horen tot de reeks internationale ontvoeringen van de laatste tijd. Ondanks zijn veiligheids maatregelen wordt Marie Lentz toch kort daarna uit een volle schouwburg ontvoerd door Fu Manchu's mannen, geleid door Lin Tang (Tsai Chin), zijn dochter. Marie Lentz' va der Otto (Joseph Furst) is een geleerde op technische gebied en Fu Manch heeft hem nodig voor zijn destructieve plannen. Zoals hij ook bij anderen deed o.a. bij de Franse ge- De hoofdleidster van Chr. Kleuterschool „Marijke", mej. J. J. Taal vierde dinsdag haar zilveren jubileum als kleuterleidster in Rijssen. Was het voor juffrouw Taal een ge denkwaardig dag voor de kinderen van de kleuterschool in de Vennekesgaarden was het natuurlijk ook feest en er waren vele voorbe reidingen getroffen om het voor de kleuters en voor de juffrouw een grote dag te doen wor den. Het was op 1 oktober 1943 dat juffrouw Taal benoemd werd als kleuterleidster van de Chr. Kleuterschool in de Oranjestraat als assistente van de bij vele Rijssenaren nog in de herinnering levende juffrouw Boon. De tot dan toe in Scheveningen wonende Jo Taal was door de gedwongen evacuatie samen met haar ouders en een zusje in Rijssen beland. Het is eerst wat moeilijk geweest, zoals voor alle evacué's om zich aan te passen aan de ge heel andere streek en de Rijssense mentali teit. Het is juffrouw Taal schijnbaar goed be vallen in Rijssen. Want ze bleef na de oorlog verbonden aan de kleuterschool aan de Oran jestraat, deels wegens haar werkkring, en deels ook omdat Rijssen haar wel beviel. Een moeilijke tijd brak voor haar aan. Door de ge ringe opleidingsmogelijkheden moest ze na de oorlog de verloren gegane tijd inhalen. Ze ging een opleiding volgen aan de TlVO-school in Enschede, een opgave, die niet zo gemakke lijk was. De verbindingen waren slecht en de laatste trein waarmee ze vanuit Enschede reisde reed niet verder dan Almelo. Ze moest dan maar weer zien thuis te komen. Dat luk te vaak door een lift, maar het gebeurde ook vaak. dat ze van Almelo naar Rijssen moest lopen. Ze heeft toch doorgezet en na haar A-akte haalde ze later ook haar B-akte zodat ze bevoegd was om hoofdleidster te worden. Daartoe werd zt benoemd toen de Chr. kleuterschool „Marijke"' in de Vennekes- aarden werd geopend. De eerste na-oorlogse jaren waren niet el- leen moeilijk vanwege de verbindingen maar ook vanwege de slechte salarissen, die destijds het kleuteronderwijs werden betaald. Ook op het gebied van de materiaalvoorziening was het vaak improviseren en behelpen. De leidsters haalden vroeger zelf het schoolgeld op om maar iets te noemen. Naar schatting heeft juffrouw Taal in de loop der jaren 1000 kinderen in de klas ge had. Veel kleuters, die vroeger onder haar lei ding waren gesteld, zijn nu de ouders van de kleuters, die nu dagelijks onder haar hoede of van haar collega's staan. Er is in het kleuteronderwijs enorm veel verbeterd. Er is veel meer geld voor mate riaal en voorziening beschikbaar, zodat het voor de leidsters veel gemakkelijker en pret tiger werken is. Ze heeft altijd graag in Rijs sen gewerkt en naast haar taak als leidster of hoofdleidster was juffrouw Taal ook in het verenigingsleven actief. Zo was zij vele jaren leidster van de meisjesvereniging Esther en van de meisjesveneniging Mirjam in Elzen. Ook had zij lange tijd zitting in de hervormde leugdraad en was secretaresse van de afdeling Twente Chr. Kleuteronderwijs. Tijdens de receptie die dinsdag werd gehou den, sprak de voorzitter van het bestuur de heer Bosma. Tevoren had de voorzitter ge opend met het gebed waarna hij psalm 103 als uitgangspunt gebruikte voor zijn dankwoord aan juffrouw Taal. Vervolgens nam de heer De Ridder, secretaris van het bestuur, het woord. Hij maakte de jubilaresse duidelijk dat het bestuur zijn dank graag materieel wil de onderstrepen. Hiertoe bood hij haar een fraai gouden horloge aan. Het damescomité, dat als adviserend orgaan voor het bestuur fungeert, was vertegenwoordigd in de persoon van mevrouw Smit. Zij liet haar dank en felicitatie aan de jubilaresse eveneens van een cadeau gepaard gaan. Mevrouw G. Ben- ning bood ook een cadeau aan, terwijl zuster Rosalinde van de katholieke kleuterschool de rij van sprekers en spreeksters afsloot. Na half drie werden alle ouders van de kinderen opgewacht. Maandag is ook de trekking van de beken de en traditionele Grote Marktverloting. Tot ver in de omgeving zijn de loten aan de man gebracht en men heeft goede hoop, dat de laatste loten (die ook hier het zwaarst wegen) maandag tijdens de markt worden geplaatst. Wel heeft het er lichtelijk de schijn van, dat de verkoop van de loten wat moeilijker is dan voorheen, hetgeen geweten wordt aan de concurrentie door landelijke loterijen, door de voetbaltoto en door de Duitse lotto. Toch zijn er aanwijzingen die optimisme rechtvaardi gen. De opbrengst van de marktverloting i» de kurk waarop vele activiteiten van de vereniging Marktwezen drijft. Daarom wordt met man en macht gewerkt om te bereiken dat het aantal toegestane loten verkocht wordt. De verloting is een duidelijke traditie van ve le Rijssenaren en van buurtgenoten, hoewel ook loten aan de man worden gebracht, in al le streken van het land en ook enkele ver kocht worden aan oud Rijssenaren, die in het buitenland wonen. Ook deze zijn gehecht aan de traditie en natuurlijk hoopt iedereen dat de vette koe zal worden gewonnen. Dat is n.l. de hoofdprijs van deze traditionale Rijssense Marktverloting. De ITO-afdeling van de Lagere Technische School te Rijssen hield de vorige week een experimenteel werkkamp in het vakantiecen trum 't Sikkeler in Ruurlo. Dit werkkamp onder leiding van de gymnastiekleraar de heer Pegels, de tekenleraar de heer Huisman en de leraren Algemeen Vormend Onder wijs de heren Fokker en de Ruiter moet in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Door de jongens is hard en plezierig ge werkt en het ITO team. waarvan de heer Fok ker didactisch leider is heeft belangrijke er varingen opgedaan, die werden besproken met de heer De Groot, pedagogisch medewerker aan de school, die intensief aan het werkkamp deelnam. 's Morgens om 7 uur was het reveille en door de ochtendgymnastiek werden leraren en leerlingen warm en wakker. Het volledig gevulde dag- en avondprogram ma stond in het teken van een competitie. De jongens sliepen in groepen van 6 in acht bungalows rond een kantine en ze waren ge durende het gehele kamp op elkaar aangewe zen. De prestaties, die door de groepen werd geleverd werden na elk programma-onderdeel aangegeven op een scorebord in de kantine. Het kamp is vooral voor leraren en leer lingen bijzonder geslaagd geweest om elkaar te leren kennen en waarderen, met de be doeling hierdoor een zekere basis te leggen voor de verdere algemeenvormende en tech nische opleiding. De ervaringen van de dag werden door het lerarenteam en de pedagogische medewerker verschillende keren besproken, tot laat in de avond, hetgeen ook een van de belangrijkste doeleinden van hei kamp is geweest. leerde Dr. Petrie (Howard Crawford) en diens dochter Michele (Carole Cray) ontvoerd hij eerst de dochter en dwiagt dan de vader voor hem te werken. Weigert deze, dan zal de doch ter gedood worden. Fu Manchu wil met krachtige electrische energie, op geniale wijze verkregen en omge zet in geluisgolven, van zijn hoofdkwartier uit allerlei strategische punten vernietigen, op dat hij de hele aarde zal kunnen beheersen. Om zijn kracht te tonen zorgt hij, dat het gro te schip „Windsor Castle" tot niets geredu ceerd wordt. Fu Manchu ontvoert Dr. Lentz, maar weet niet, dat hij niet de echte Lentz heeft, aange zien Franz Baumer zich vermond als Lentz gaarne heeft laten ontvoeren. In de „tem pel" wordt dit bedrog tenslotte ontdekt, maar voordat Franz ter dood gebracht kan wor den, ziet hij kans, geholpen door een tempel wachter, om te ontvluchten. Vele maanden geleden deed de kerkeraad en de kerkvoogdij van de Ned. hervormde ge meente van Rijssen een beroep op haar leden een naam in te sturen voor het nieuw te bou wen hervormd centrum in plan Zuid. Veel sug gesties kwamen binnen waaronder de naam Hervormd Centrum „Sion". Omdat zowel kerkeraad als kerkvoogdij deze naam zeer geschikt vonden, zal straks het centrum de naam Sion dragen. De architect heeft de opdracht gekregen met deze naam rekening te houden en de symbo len in de gevel aan die naam aan te pas sen. GEBOREN: Johanna dv D Roessink en H. Kreijkes, Hol- terstraatweg 150, 24 sep.; Hermina dv F Brinkman en H W Kreijkes, Dannenberg 65, 24 sep.; Rita dv D. Immink en W Timpers, Arend Baanstraat 29, 24 sep.; Aaltjen Angelina dv W Sanderman en G A Wolthuis, Morsweg 21, 26 sep.; Anna Gerita dv G J ter Harmsel en A Haast Haarstraat 23, 27 sep.; Maria Johanna dv G Siemerink en J G Rou- wendal Beatrixstraat 26, 29 sep.; Valère Marten Philippus zv P. Dommerholt en S. C. J. Moeyart, Zuiderstraat 16. 27 sept. Gerritdina dv J H Tijhuis en G M Harbers Wijnand Zeeuwstraat 22, 30 sep.; Grietjen dv M Nijzink en B J van de Maat Oranjestraat 27, 28 sep. ONDERTROUWD: Willem Nieuwenhuis, 22 jaar, Rijssen, Arend Baanstraat 57 en Jenneken Ooink op den Dijk 19 jaar, Rijssen, J. ter HorstJHzn. straat 28, 27 sep.; Robert Aart Peeters 22 jaar, Rijssen, Tromp straat 24 en Berendina Meijerink 19 jaar, Rijs sen. de Bleijdestraat 42, 27 sep.; Gerrit Drent 23 jaar, Vriezenveen, Hammer- weg 18 en Jannie Rozendom 21 jaar Rijssen, Markeloseweg 65. 27 sep.; Johannes Julius Maria Tinselboer 26 jaar Den Ham. Vroomshoop Noorderweg 89 en Johanna Wilhelmina Geuzendam 24 jaar, Rijssen, El- senerstraat 31a, 27 sep. GETROUWD: Johan Jansen, 26 jaar en Diki Immink, 25 jaar, Rijssen, Haarstraat 149, 24 sep.; Hendrik Willem van Moorselaar, 22 jaar en Gerritdina Baan, 20 jaar, Rijssen, Haarstraat 11, 24 sep.; Johan Oljans, 25 jaar en Janna Nijzink, 24 jaar, Rijssen, Boekweitstraat 16, 27 sep.; Gerrit Dollen 22 jaar en Gerritdina Harmina Tempert, 24 jaar, Rijssen, Ligtenbergerdijk 3127 sep. OVERLEDEN: Betje Brandenburg, 70 jaar wv P Krommen dijk, J ter HorstJHznstraat 22, 22 sep.; Christina Smeijers 72 jaar, wv G Seldam, Karei Doormanstraat 36, 25 sep.; Johanna Waanders 91 jaar wv. G ter Avest Karei Doormanstraat 36, 26 sep.; Rembrandt Michiel Benjamin Agaatsz. 71 jaar ev A. C. van der Kleij, Piet Heinetraat SS, 22 sep. te Almelo.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2