Jewilmke Nationale prijsvraag bejaardenstoel leverde vijf bekroningen op Leesplank vervangen door leermachine Bossen uit een fabriek Goed achterlicht ziet u wel! Veel belangstelling voor NS-vakantietochten B. en W.stelt afschaffing van huisslachting voor as technicus i P G. J. BRUINS WON Jubilerend bedrijf onthaalt personeel Parkeersters Don't miss... Moderne man kleedt zich met elan James Bond 4 om fin Filmclub gaat eigen filmwerk beoordelen Ver buist r.-k. kleuterschool Vierjarigen lezen en schrijven ..Heel goed" Leer-bioscoop Spieken als „hulpmiddel" Vrijdag 27 september 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina l ADVERTENTIE Jewilmke wol later as elektrisjijn de stoe- te verdeenn, doarumme gunge non noar 'n ambach, in de stad. Van-of de eerste lesse harn ze thoes gin leèwn en gin doer mear. Jewilmke demon- streern an iederene hoe 'n stop-ketak dr oet zag, woer a'j neet an mossen veuln, op wat vonne meneere ne stekker lüs kon en wat vukke soortn laampn dr wal neet warn. Hee gaf zin moo te pas en te onpas theorie lessen, woer zin moo steevaste an vaste knup'n, dat 't toch te geleard was en dat Je wilmke mear good zin beste mos doon en vuural vuurzichtig mos wean. An Dieks har Jewilmke neet vuile oarig- heaid. Dieks wus alns better. ,,Ie zünt 't vak wal nooit learn", saantern Dieks te pas en te onpas. En non was Dieks oet de stemmige. Zin'n bandrecorder gaf gin geluud lenger. Hee har dr zelf wal in 'ekèkn mear kon gin manke- mèntn veenn. Hee mos dr moarn mear is met noar de vakman. ,,Ie zünt 't vak wal nooit learn", wreek'n Jewilmke zich. ,,Ik tarte oe, da'j dr an komt", zea Dieks drei gend. Noa 't ètrt gung Dieks in 't downhok en Jewilmke noar de sloapkamer um te learn. Zinne gedachen warn nog biej 'n bandrecor der. As hee dat dinge is terechte kreeg? Dan steun Dieks vuur spot met zin: ,,Ie zünt 't vak wal nooit learn". Dan was Jewilmke zinnen reputatie 'evestigd! Vuurzichtig haaln hee 'n bandrecorder van Dieks zinne kamer en gung dr met noa de vlierige, woer hee zinne woarkplaatse har. Ziezo, effen met 'n schroewndreejer de kappe dr of en non is kiekn. Keal, keal, wat 'n gefriemel zat dr in! Niks as dreüdjes en lèmpkes en nog mear van zu'k gerei. Hee veuln vuurzichtig an 'n dreük'n, mear raak'n ook iets aanders en kreeg nen fleenkn op- leawaai. Van schrik leut e 'n skroewndreejer valn. Dèn vül tusken 'n poar dreüks, ne blauwe vlamme skeut dr oet en subiet was alns pikkeduuster. Dwars duur de stopn, kortslutige! Zin va stommeln beneên duur de kamer, noar de stopnkaste. Hee gooin nen stool umme VOOR VADER, MOEDER EN KIND en stroekeln oewer Jewilmke zin moo, dèn op de kneene vuur 't dreswaar zat, en zich neet dorf te verreurn, want ze har net de glazen op de riegel 'ezat en wus neet woer ze steunn. Dieks küm nog ginnen tel later 't hoes binn vleengn, want ook in 't doewnhok was de nach 'evüüln. Hee veuln al onroad en stor men regelrecht de trappe op. ,,As ik 't neet har 'edach!" schreeuwn hee. Meteen vleug hee met de pleètte teegn de schoeftrappe van de vlierige. Dat gaf zonnen slag, dat zin va van schrik de stoppe leut valn en ook de trappe opscheut um te kiekn, wat dr toch in vredesnaam an de hane was. Doar harre Je wilmke al in de klarn en hee gaf um nen bessen ziegert um de oorn. Jammer, want 't was Dieks, den nog immer plezeer har van de kluurn-tellevisie achter zinne oongn. Dat gaf 'n niej gejaank. Intusken har Jewilmke zich kans 'ezeen, um 't deksel wier op 'n recorder te from- meln en rap wasse dr met duur 't koekoeks- raam ontsnapt. Hee kèn 'n de weg; a'j oet 't raam hüngn, ko'j met de veute op de lün- nige van 't balcon komn, en dan was 't ne kleanigheaid um op 't muurke van 't koln- hok te komn en dan waj zo op de vaste groond. Hee stopn 'n recorder achter wat oald spul in de skure en küm ne zet later kalm de achterdure binn. Hee heul zich koold en ver baasd. Woer hee 'eztèn har?! Waljoa, doar ha'j 'n recorder vuur Dieks vort-ebrach en dan kree'j nog bèkkens too, mooi was dat... Hee kon zich nauwelijks inhooln, toen e 'n buul zag op 't heuwd van Dieks Dieks gromn wat en gung wier noar de down. 'n Aander moarn gung Jewilmke mear rap met 'n bandrecorder noar 'n alek- trisjein en doar was 't gaauw bekèkn: dr was allenig mear 'n klean dreük'n lüs. 't Kossen niks. ,,Ik begriepe allenig neet, hoe de kortsluti ge van gisternauwnd vandan küm, prakkezeern Dieks. ,,Doar zül ie wal nooit achter komn, ie zünt 't vak wal nooit learnzea Jewilmke. Doar har Dieks neet van terugge Maandagavond hield FILMCLUB RIJS SEN een druk bezochte filmavond in de kan tine van de OMEFA. Op deze eerste bijeenkomst na de vakantie maanden werden de door de leden in hun va kantie gemaakte films vertoond en besproken, waarmede de gehele avond was gevuld. De Filmclub zal zich in de toekomst nog meer gaan toeleggen op het ,,zelf werkzaam zijn" van de leden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om de leden zoveel mogelijk te betrekken bij de opstelling en uitvoering van het programma, aldus deelde de voorzitter, de heer Bruins, op deze avond mee. De filmclub zal er niet alleen zijn om op elke bijeenkomst in gezellige sfeer bijeen te zijn en ervaringen uit te wisselen, doch de doelstelling van het bestuur om de leden zoveel mogelijk van het filmen bij te brengen en te komen tot een be hoorlijk en verantwoord niveau, zal altijd voorop staan. Op de volgende bijeenkomst, 21 oktober a.s. zullen verschillende films door de leden wor- der doorgelicht", dat wil zeggen: vertoond, besproken en nog eens vertoond, waarbij door middel van stilstaand beeld en terugfilmen zal worden getracht duidelijk te maken op welke wijze de film tot stand is gekomen en wat nu juist de kunst" van het filmen is. In verband met de komende winter, waarbij het buiten slecht toeven is, zal op een bijeenkomst in no vember het maken van binnen-opnamen wor den besproken. Een nieuw verplicht onder werp zal op een der volgende bijeenkomsten worden bekend gemaakt. Hiermede heeft de filmclub Rijssen te kennen gegeven na het afgelopen va kantieseizoen met een goed gevuld program ma van start te willen gaan. Tijdens een vijfkamp, georganiseerd door en voor personeel van de Inspectie voor In voerrechten en Accijnzen te Almelo en de douane van Tubbergen en Co^vorden behaal de het Sportclublid G. J. Bruins een punten totaal van 2677 en veroverde daarmee de uit geloofde wisselbeker. Zijn prestaties op de ver schillende nummers waren: 100 mtr. in 12,5 sec., 1500 m. in 4.48.5. Verspringen 5.48 m. Hoogspringen 1.55 m. en kogelstoten 8.90 m. 28 september Ledenvergadering ERKV Ho tel Tijhuis. 28 september, Beatclub Scrible. The Flox uit Beverwijk. 7.30 uur St. Jozefgeb. 4 oktober Volksuniversiteit. De heer Bosma vertelt over een vijfdaagse tocht door Nieuw- Zeeland" 8 uur aula LTS. 7 oktober, Slotrit RMC 7.00 uur Veemarkt. 9 oktober. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, Lezing Mevr. Zaal-Siegers over Woord en Spel", 8 uur Parkgebouw. 12 oktober. Beatclub Scrible. The First Move uit Enschede 7.30 uur St. Jozefgeb. 12 oktober. Windhondenrennen om de grote Rijsserbergpr'js, 12.00 uur De Koerbelt. 14 oktober. Start Nationale Verkeersweek 10.00 uur Weitering. 18 oktober. Lezing met dia's Aquariumvereni ging Rasbora, Hotel Tijhuis. 21 oktober Filmclub Rijssen, Vertonen en be spreken div. bijzondere films. 8.00 uur kan tine Omefa. 25 oktober. ERKV. Voorlichtingsavond. De ze avond wordt verzorgd, door ,,De Witte Molen". Vrije toegang. Café Ter Harm- sel, Boomkamp, 7.30 uur. 26 oktober. Beatclub Scrible. Sensationele Groep uit Nijmegen 7.30 uur St. Jozefgeb. 28 oktober. Volksuniversiteit. Filmavond over Zuid-Amerika 8.00 uur aula LTS. 11 novembe Aldolem Bondscollectie 8.00 uur café Royal. 18 november. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing met kleurenfilms over wildparken in Afri ka. 8.00 uur Parkgebouw. 22 november. Lezing met dia's Aquariumver eniging Rasbora Hotel Tijhuis. 25 november Filmclub Rijssen, lezing en in structie over het maken van binnen-opna men. 8.00 uur kantine Omefa. 26 november. Volksuniversiteit, Kaarsen, van ambacht tot industrie 20.00 uur aula LTS. 29, 30 november Vogelshow Zanglust Café Ter Harmsel, Boomkamp. 5, 6 ,7 december. Tentoonstelling Eerste Rijs- sense Kanarievereniging, Café Ter Harm sel. Boomkamp. 13 december, Concert COV Hosanna m.m.v. O.Ph.O. en solisten Weihnachtsoratorium J. S. Bach o.l.v. dirigent W. Mesdag. Park gebouw 8 uur. 17 december Ned. ver. v. Huisvrouwen, Kerst- Als de raad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, zal het in Rijssen verboden zijn in het winterseizoen huisslachtingen te verrichten. Hiermede zal dan een einde komen aan een eeuwenlange traditie, die vooral in Twente veel opgang heeft gevonden, hoewel de laat- Het r.-k. Kerkbestuur heeft het gemeente bestuur verzocht om het schoolgebouw Enter straat 72 voor de r.-k. Kleuterschool beschik baar te stellen zodra dit gebouw vrijkomt wegens ingebruikneming van de in aanbouw zijnde nieuwe school voor gewoon lager on derwijs aan de Karei Doormanstraat en te vens om de nodige voorzieningen in het school gebouw aan de Enterstraat te doen aanbren gen teneinde dit gebouw volledig geschikt te maken voor het kleuteronderwijs. De reden van dit verzoek is dat het thans als kleuterschool in gebruik zijnde gebouw aan de Rozengaarde niet voor kleuteronder wijs bruikbaar is en hiervoor ook redelijker wijs niet bruikbaar te maken is. B. en W. stellen de raad voor de gevraag de medewerking te verlenen. avond m.m.v. Mevr. Aaf v. Gestel, Park gebouw 8 uur. 24 januari Volksuniversiteit. .Vietnam en Korea" door majoor W. van der Meer, 20.00 aula LTS. 14 februari Volksuniversiteit Liesbeth Veen- dorp vertelt volksverhalen. 20.00 aula LTS. 7 maart. Johan van Dijck uit Antwerpen met .Noorwegen, het land der Fjorden", 20.00, aula LTS. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling algemene Zaken, Kamer 7 boven, vóór 5 uur 's maan dags. ste tijd het aantal huisslachtingen steeds min der werd. In 1967 werden nog slechts 21 gevallen van huisslachting geregistreerd en thans stelt het college van B. en W. aan de raad voor het slachten voor huishoudelijk gebruik alleen toe te staan in daarvoor ingerichte slachterijen. Dit voorstel van B. en W. is ontstaan op advies van het hoofd van de vleeskeurings dienst, die het zowel uit hygiënische- als uit economische overwegingen gewenst acht de thans geldende uitzondering voor huisslachtin gen in te trekken. B. en W. kan de mening van het hoofd van de keuringsdienst in deze onderschrijven en is van mening, dat er nauwelijks sprake is van het duperen van enkele belanghebbenden. De directie van de Heka, met bedrijven t« Rijssen, Goor, Deventer en Hoogeveen laat haar personeelsleden op wel bijzondere wijza meeleven in het 40-jarig bestaan van de on derneming. Woensdagmorgen om half tien vertrekken de personeelsleden per trein naar Koblenz, waar in een jeugdherberg te Ehrenbreitstein zal worden overnacht. Er is een gevarieerd programma ontworpen, zodat de drie dagen, die de reis zal duren als het ware om zullen vliegen. Er zal een bootreis worden gemaakt, kastelen zullen worden bezichtigd, terwijl een rondrit door Keulen op het programma staat. De reis zal worden meegemaakt door de grondlegger van het bedrijf, de heer H. J. van Heek met zijn echtgenote, die eveneens in de jeugdherberg te Ehrenbreitstein zullen over nachten. sr - Op de nationale prijsvraag be jaardenstoel door de Vereniging Nederlands Fabrikant georganiseerd in samenwerking met de Centrale Bond van Meubelfabrikanten zijn niet minder dan 60 inzendingen bin nengekomen. Een mooi begin voor het wekken van meer belangstelling voor een zitmeubel voor ouderen. Twee jury's beoordeelden de inge zonden ontwerpen: een jury van des kundigen en een jury van bejaar den. Elke jury is een volle dag in tensief bezig geweest om tot een uit spraak te komen. Beide jury's kwa- m.en tot de conclusie dat ,,de" idea le stoel er nog niet bij was. Hele maal niet vreemd, in aanmerking genomen de beperkte tijd die men had om een model te ontwerpen en uit te voeren en gezien d,e moeilijk heid van de opdracht. De studie van het zitten van ouderen is in ons land n.l. pas kort op gang gekomen. DE KEUZE VAN DESKUNDIGEN. Gevraagd was het ontwerpen en vervaardigen van een voor de ge middelde bejaarde geschikte stoel, die fabrieksmatig, in serie, kan wor den gemaakt en een winkelprijs van f. 300,- niet te boven gaat. De des kundigen-jury, die de functionele, esthetische en technische kwalitei ten beoordeelde, besloot van het haar ter beschikking staande bedrag (f. 3000) een prijs van f. 2000 toe te kennen aan model Marlies", ont worpen door de heer G Gevtenbeek en uitgevoerd door het Bureau Gev tenbeek te Utrecht Dit ontwerp vol doet het beste aan de voorwaarden en houdt nog vele beloften in. Een prijs van f. 500 kende zij toe aan de fauteuil ..Amstelrust" onKvorncn door het design team van de Meu belindustrie Gelderland NV te Cu- lumborg en ook vervaard:rTd door dit bedriif en eveneens f 5nn aan he* model 65 ohus. ontwornen door de he«r Wouter Fens te Amsterdam en ver vaardigd door Gebr. Jonkers te Noordwolde. HOE DE BEJAARDEN DACHTEN. EROVER De bejaarden-jury, die tot taak had hoofdzakelijk het zitcomfort te be oordelen, bestond uit de dames Bar- tholina Verburgt (75 jaar) en Janna Baltaserina Pleylar (66 jaar), de he ren G. Th. Geurtsen (72 jaar), H. J. Pleylar (70 jaar): de heer C. J. Bak ker, direkteur Gemeentelijke Stich ting Huisvesting Bejaarden te Utrecht iBng.eerde als voorzitter. Zij hebben de gehele ochtend be steed om van de ene in de andere stoel te gaan zitten, waarbij al gauw bleek dat een ieder toch wel zijn favoriete stoel had of me.er dan één stoel kon aanwijzen die men wel thuis wilde hebben. Men was zich er daarnaast van bewust dat in het algemeen belang rekening moest wor den gehouden met de ruimte in par ticuliere huiz.sn en bejaarden-centra. Tenslotte werd een tiental stoelen apart gezet, waarna in de namiddag het beoordelen van voren af aan be gon. Opvallend was dat de uiteinde lijke beslissing eenstemmig werd ge nomen. Drie modellen zijn be kroond met elk f. 1000.-. Die zitten dus goed, al blijft er dan nog wel een kleinigheid te wensen over. Dit zijn: model Senior, een fau teuil ontworpen door de heer A. A. W. van Wulfften Palthe te Nijverdal en gemaakt door Ros Meubelen te Hengelo (O); model Amstelrust, ook bekroond door de jury van deskun digen, een fauteuil ontworpen door het design team van de Meubelin dustrie N.V. te Culemborg en uit gevoerd door dit bedrijf en model Meerwijk, een zifstoel, ontworpen door de heren A. Nieuwkoop en R. W. Salari te Beusichem en vervaar digd door Niesal N.V. te Beusichem. WAT MAAKTEN DE ANDERE DEELNEMERS ERVAN4 Elke deelnemer heeft zijn gedach ten laten gaan over de eisen waar aan een stoel voor ouderen moet vol doen. Sommigen hebben teveel in een stoel willen verwerken, waardoor een onlogisch resultaat ontstond; som migen ook brachten mechanieken aan die vaak ,,eng" werden gevonden; enkele stoelen voldeden wegens con ventionele vormgeving of te dure uit voering niet aan de gestelde eisen; terwijl enkele stoelen ontworpen wa ren voor minder-valide mensen, het geen niet de opdracht was. Tenslot te kwamen er ook stoelen voor die een gewilde, gekunstelde vorm geving toonden. Maar wat kan er ni.et groeien uit zo'n eerste confrontatie met dit on derwerp? Hoofdzaak is, dat ontwer pers en vormgevers aan een stoel voor ouderen zijn gaan denken. De eerste stoot tot een nieuw artikel een stoel voor ouderen is ge geven. Op de ingeslagen weg moet wor den voortgegaan, opdat de Neder landse bejaardenstoel bekendheid zal krijgen in binnen- en buitenland. Daar afwerking en constructie van het merendeel der ingezonden mo- en ideeën ruimschoots aanwezig zijn, behoeft dat zeker niet lang te duren. De eerste foto van 't nieuwe prinsje. De opname is gemaakt door zijn vader, prins Claus. Het gewicht van de tweede zoon van 't prinselijk paar bedraagt 3870 gram. Zijn lengte is 53 cm. Bij het verlaten van het ziekenhuis verklaarde prins Claus, dat zijn tweede zoon blauwe ogen heeft. Wanneer bovendien jonge ontwer pers meer gelegenheid tot inspraak krijgen nu kwamen zij di.e geen binding hebben met de meubelin dustrie in tijdnood zouden er wel eens verrassend goede stoelen uit kunnen voortkomen. DESKUNDIGEN-JURY: f. 2000), stoel met gebogen houten frame, een met stof beklede zitting en rug en los schuimrubber zitkus sen. MODEL 65 PLUS (bekroning 1' 500) stoel van pitriet op stalen frame met schuimrubber zitkussen met wollen bekleding. MODEL AMSTELRUST (bekroning f. 500), een fauteuil bestaande uit houten frame, soepele skai bekleding en schuimrubber zitting en rug. BEJAARDEN-JURY: MODEL MEERWIJK (bekroning f. 1000), een zitstoel op stalen frame met houten armleggers en skai be kleding van schuimrubberzitting en lage rug. MODEL AMSTELRUST (bekroning f. 1000), ook bekroond door de jury van deskundigen. MODEL SENIOR (bekroning f. 1000) een fauteuil op houten frame, waar van zitting en armleggers met stof zijn bekleed, voorzien van een ver stelbaar hoofdkussen. Een 4-jarige jongen heeft met be hulp van een door professor dr. Wer ner Correll geconstrueerde leerma chine binnen vijf maanden de kunst van het lezen en schrijven onder de knie gekregen. Correll is de directeur van het in stituut voor geprogrammeerd onder wijs van de universiteit van Giessen. De door hem geconstrueerde leerma- chines worden door de Duitse indus trie gebouwd. De leermachine met behulp waarvan de voornoemde jon gen zijn vaardigheid opdeed, heeft niet meer dan 2<0) DM gekost. Het apparaat lijkt spv^kend op een kan toormachine. Aanrhet lees-apparaat is een schrijfmachine gekoppeld. De leermachine draagt een vrij speelgoedachtig karakter. Hierdoor wordt de leer-motivatie van het kind bevorderd. Een tien meter lange pro- grammarol loopt langzaam en met onderbrekingen onder een groot kijk glas. De jeugdige leerling wordt ge confronteerd met tekeningen en woorden. Door middel van een bandopname apparaat krijgt hij woorden en klan ken te horen. Daarna krijgt hij via zijn koptelefoon de opdracht om de getoonde letter op de schrijfmachine op te zoeken. Om dit speurwerk vergemakkelijken worden alle an dere letters aan het begin van de cursus onmiddellijk na het doorgeven van de opdracht vastgezet Het kind kan dus geen fouten maken. Aan cF schrijfmachine is een vergroot-appa raat bevestigd, dat het schriftbeeld sterk vergroot. Hierdoor wordt het kind in staat gesteld om de overeen komst tussen de letter op de pro- grammarol en de letter van de schrijfmachine zonder moeilijkheden te herkennen Naarmate de cursus verder vordert, wordt het schrift beeld van de schrijfmachine steeds kleiner, totdat het uiteindelijk nor male grootte heeft bereikt. Aan de hele cursus komt geen le raar te pas. De machine geeft les en bevordert de leergierigheid van het kind op psychologisch zeer geraffi neerde wijze. Het kind leert spelen derwijs omgaan met de schrijfma chine en beheerst deze zelfs eerder dan handschrift. Als de vorderingen van het kind te wensen overlaten, schakelt de machine zichzelf over op een bijles-programma. Hij herhaalt de lessen en voegt er tegelijkertijd meer uitgebreide informatie aan to<°. Pas nadat de eerste leerfase met succes is doorlopen, gaat de machine over op de volgende stap. Als alles meteen lukt, zegt de machine: ,,Ja. zo is het heel goed." Het kind heeft behoefte aan lof. De machine is bovendien in staat om een kind met leermoeilijkheden te onderscheiden van het kleine in- tellectueeltje en slaat in het laatste Bomen van de lopende band, alle even groot en met een ideale vorm voor een rationele verderverwerking, behoren niet meer tot de wensdro men van de houtvesters op de hele wereld. Na jarenlange proeven slaag den experts van de ..Forstliche Ver- suchsanstalt" in Escherode (Duitse Bondsrepubliek) er thans in, jonge bomen in serie te „vervaardigen." In Escherode, een van de vier praktische onderzoekingscentra voor de teelt van bosgewassen, concen treerde men zich op de „vegetatie ve" vermeerdering van de planten, waarbij kleine takken van een boom in tegenstelling tot de „generatieve" teelt uit boomzaden gebruikt worden. Behandelt men deze stekjes voor het inplanten met bepaalde groeistoffen, dan slaan zij in de grond wortel en beginnen snel te groeien. De op deze manier gekweekte bo men hebben alle dezelfde vorm en leveren ook dezelfde prestaties van de „moederbomen". De voordelen van de „serieproduktie" liggen voor de hand: in de toekomst kan men hele bossen beplanten met slanke, van fijne takken voorziene bomen, die uitstekend geschikt zijn voor een verregaande genormaliseerde verde re verwerking. Bovendien kan de groeitijd aanzienlijk bekort worden. Tot nu toe hadden de proeven in Escherode echter alleen bij de la- rixen en sparren succes. Experimen ten met andere boomsoorten zijn nog niet afgesloten. Bijzondere betekenis heeft deze nieuwe methode voor het kweken van gelijksoortige, bomen van bijzon der kwaliteit reeds thans voor de aanleg van de phenologische tuinen van de Internationale Weerdienst. 73 van deze tuinen bestaan reeds in Europa en Amerika. Zij zullen, over de h,ele aardbol verdeeld, de reac ties van de planten op de desbetref fende klimatologische omstandighe den weergeven. Om de verkregen resultaten te kunnen vergelijken, moeten de ge bruikte planten zo mogelijk over de zelfde eigenschappen beschikken. Als leverancier van geschikte bomen voor bossen heeft het onderzoekings centrum in Escherode al een zeer goede naam verworven. geval automatisch alle informatie over, die niet noodzakelijk is. De programmarol van Correll's leermachine wordt met behulp van ponsgaten bestuurd. Deze rol omvat het visuele programma, terwijl de magnetofoon-cassette het auditieve programma vasthoudt. Een van de toegepaste variaties van Correll's machine werkt met geprojecteerde films. Het is dus een soort leer- bioscoop. De jeugdige leerlingen zijn er dol op. Elektronische koppelingen zijn in gebouwd bij wijze van relaisstation, maar de data worden niet elektro nisch verwerkt. Het principe van de leermachine is in feite puur mecha nisch. De perspectieven die deze leermachine opent, zijn waarlijk fas cinerend. Als het kind „echt" naar school gaat, kan men onmiddellijk beginnen met het doorgeven van ken nis en kan het onderwijs-programma meteen op vele manieren worden uitgebreid. Het reeds eerder genoemde jonge tje dat zo frappant snel leerde lezen en schrijven is in zeker opzicht nog een uitzondering. Vanaf het vijfde levensjaar kan deze leermethode echter stelselmatig worden toege past. In de deelstaat Hessen wordt op het ogenblik een schoolproef met Correll's machines gehouden. Het is duidelijk, dat de leermoge lijkheid van Correll's machine niet voortkomt uit het mechanische ka rakter van de methode. Het zwaarte punt van de hele opzet wordt door de programmering gevormd. Pro grammeren wil zeggen: een gesloten geheel herleiden tot een groot aantal kleine, op zichzelf staande onderde len. Het programma-principe is af komstig uit de computertechniek, die vermoedelijk de meest revolutionaire ontdekking van onze tijd genoemd mag worden. Het kan echter even eens op andere gebieden worden toe gepast. Men kent eveneens geprogram meerd onderwijs op niet-machinale basis. Ook hiermee houden Correll en de zijnen zich uitvoerig bezig. Geprogrammeerde leerboeken leve ren betere resultaten op dan de tra ditionele, niet-programmatisch sa mengestelde leerstof. In dit laatste (goedkopere) geval, bestaat er nau welijks mogelijkheid tot effectieve controle, aangezien het kind de op lossing van het vraagstuk kan vinden door de bladzijde om te slaan of domweg door van zijn buurman af te kijken. Ook bij onderwijs aan volwassenen blijkt het spieken een traditioneel „hulpmiddel". Geprogrammeerde leermethodes hebben over het alge meen zeer bevredigende resultaten bij het onderwijs aan volwassenen. Correll houdt regelmatig semina ries inzake het opleiden van leerlin gen, het scholen van verkopers en geprogrammeerde reclame. Vooral de handel en de industrie geven blijk van grote belangstelling voor zijn activiteiten. Tijdens deze seminaries kan men leren hoe een doelgericht programma moet worden opgesteld. De feitelijke uitwerking van een der gelijk programma voltrekt zich dan in de bedrijven zelf. Hierbij speelt de samenwerking van een deskundi ge, een pedagoog, een beroepspro grammeur en een psycholoog een doorslaggevende rol. De leermachine vervult ook een sleutel-functie bij het onderwijzen van vreemde talen, vooral bij de controle van de uit spraak. Ook in dit geval luidt de stelregel: de volgende stap wordt pas toegestaan, zodra de voorafgaan de met succes is afgehandeld. Saas-Fee. gelegen op 1798 m hoog te in het Zuidzwitserse kanton Wal lis, mag men niet met de auto inrij den. Tegenwoordig wordt men even voor het dorp ontvangen door een charmante hostess. Een radioverbin ding tussen haar en de parkeerwach ters van de drie grote parkeerterrei nen vereenvoudigt het zoeken naar een plaats voor de auto. De hostess overhandigt de gast een blauwe par keerbon, in de prijs waarvan Fr. 1,50 per dag tevens een ver zekering tegen beschadiging en dief stal van de auto ia inbegrepen. Met het doel het contact tussen buitenlandse toeristen en bewoners van Zürich te bevorderen een con tact dat overigens uitgaat boven het aanbieden en accepteren van gastro nomische dienstverleningen gaat het Verkeersbureau van genoemde stad nog steeds door met zijn actie „Don't miss the Swiss". Zonder voor afgaande aanmelding kan iedere bui tenlandse toerist in het inlichtingen bureau van de VVV Zürich, Bahnhof- platz 15, het adres krijgen van een familie in Zürich, welke hem graag thuis zou willen ontvangen. Van deze mogelijkheid tot internationale uit wisseling van gedachten gedurende de vakantie wordt vooral voor ge sprekken op het giebied van vak of beroep (bijvoorbeeld tussen artsen of leraren) gebruik gemaakt. De consumentenbond deelt mee, dat volgens het Instituut voor de Herenmode in Berlijn de moderne man zich met meer elan, fantasie en kleur kleedt dan vroeger. In een commentaar op het kleurenhandboek voor de voorjaars- en zomerheren 1969, zegt het instituut dat de mo- dene man blijk heeft gegeven van een voorkeur voor meer kleuren en frisse en jeugdige stoffen. Het con ventionele grijs verliest voortdurend aan aantrekkingskracht om plaats te maken voor de aantrekkelijke lichte kleuren van de voorjaars- en zomer- mode. De modekleuren van het sei zoen zijn frisse en levendige schake ringen van blauw, aangeduid als „strato", en beige, aangeduid als „terra". Volgens het instituut hebben de dessins een rustig karakter en ne men vooral beschaafde streepmotie- ven de belangrijke plaats in. Niet ge heel in overeenstemming met deze uitspraak is de verklaring, dat iets markantere kleurstrepen, geïnspi reerd op de breed gestreepte kos tuums van de dertiger jaren, zich thans wee bijzonder doen gelden. Kleuriger en levendiger zijn ook de sportkostuums. (CONSU). Het door de NS georganiseerde reis verkeer in Nederland en naar de om liggende landen heeft zich de afge lopen zomerperiode gunstig ontwik keld. Daarbij valt ongetwijfeld te consta teren, dat er vaker, verder en ge makkelijker wordt gereisd. De indruk bestaat ook dat bij velen het reizen in toenemende mate 'n „sight-seeing- karakter krijgt: men wil veel zien, men wil afwisseling. Aan te ne men is dat het grote auto- en brom- fietsbezit deze mobiliteit in de hand werkt, en dat voorts de verstedelij king en de meerdere vrije tijd deze ontwikkeling bevorderen. Dat er bij de NS druk wordt gereisd blijkt uit de gegevens betreffende de vakantierei zen Het aantal van hen die drie of meer van de reizen uit het program ma van in totaal negen reizen hebben gemaakt is zeker tien procent hoger dan in 1967. Bij de NS-vakantiedag- tochten is de gemiddelde afstand die per trein wordt afgelegd, ruim 60 ki lometer. Daarbij komt dan mees tal nog een tocht per bus of boot. Van het populaire achtdaagse algemene abonnement, sedert 1962 niet in prijs verhoogd zullen in '68 naar schatting 10.000 a 15.000 exemplaren meer ver kocht worden dan in 1967 (ruim 67.000). Een verwachte stijging dus van ca. 15 a 20 pet. Veel succes boek ten de 5-daagse reizen naar Brussel en de reis naar de Belgische Arden nen en naar het Sauerland. Ook de belangstelling voor Londen en voor Engeland in het algemeen nam dit jaar sterk toe. Practisch alle rei zen in Nederland boekten een voor uitgang. De sterkste toename verto nen echter de reizen naar Valkenburg Grote trekpleisters bij de NS-vakan- tiedagtochten waren Urk, Volendam. Marken, de metro in Rotterdam en de dierentuinen. Dank zij vooral de nieuwe wande lingen - de strandwandeling IJmuicien - Zandvoort en de wande ling Holten - Nijverdal steeg het aan tal deelnemers van de N.S. wandel dagtochten aanmerkelijk, met ruim 20 pet. De opvatting in ANWB-krin- gen dat wandelen in ons land weer populair wordt, vindt in de NS-cij- fers een bevestiging. Het nieuwe NS-minitrips-program- ma voor de komende maanden zal, vergeleken met dat van het vorige jaar, verschillen op de volgende vol gende punten: Nieuw zijn: - de 5 dagen Terschelling reis. - de 3 dagen Zandvoortreis. -De 8-daagse najaarsreizen naar Twente, Montferland, Zuid-Limburg, Sauerland en de Ardennen. -De Kerstarrangementen naar: Am sterdam, Twente, Montferland. Zuid- Limburg, Brabant en Londen. -De goedkopere Londenreizen. - De „fietsformule" van Ootmarsum - De NS-minicheque. Alle overige reizen uit het 1967 pro gramma zijn gehandhaafd. De fac toren die het zomertoerisme in eigen land en aangrenzende gebieden beïn vloeden spelen in belangrijke mate ook een rol bij het off-season-toeris- me. De verwachting van NS is daar om een verdere groei. Op een 3000 meter hoog gelegen Alp in het Zwitserse hooggebergte zal 007-geheimagent James Bond de ze herfst d,e gevaarlijkste opdracht van zijn avontuurlijke carrière uit voeren en, na dramatische achtervol ging over de witte skipisten in het Schilthorngebied en aanvallen met helikopters uiteindelijk tien char mante meisjes uit de gruwelkliniek van een geniale misdadiger bevrij den. Dat is het thema van Jan Fle mings bestseller-op-één-na ,,On Her Majesty's Secret Service", voor de spectaculaire verfilming waarvan het toeristengebied rond Mürren in het Berner Oberland is uitverkoren. Het wordt de grootste ooit in de Zwitser se Alpen opgenomen avondvullende kleurenfilm. Op 1 oktober a.s. wordt met het maken van de filmopnamen begon nen. maar dat betekent, dat men reeds lange tijd met de voorbereidin gen bezig is. Behalve de skipisten vanaf d,e Schilthorn, worden ook een bobbaan en een grote ijsbaan, ais- mede een landingplaats voor de heli kopter aangelegd, terwijl het nieuwe ronddraaiende restaurant op de Schilthorn tijdelijk veranderd wordt in de bovenbedoelde kliniek De re gie is in handen van de Engelsman Peter Hunt, een familielid van de eerste alpinist, die met Sherpa Ten sing de top van de Himalaja heeft bereikt. De filmequipe, die geduren de zes weken in Mürren zal verblij ven, bestaat uit 200 300 personen. Met Ursula Andress uit Bern zijn onderhandelingen gaande over een hoofdrol in de film en tenslotte wil len ook de Zwitserse militaire auto riteiten niet achterblijven: het in de film gebruikte vliegtuig wordt een Mirage-supersonische straaljager van de Zwitserse luchtmacht.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2