JEWILMKE n Haan van de buurn Geeft college niet om stedelijke schoonheid? eminent Aankoop van boerderij of werkster! Phenix Enschede - Excelsior: 5-2 Glaasje op? Laat u rijden! MENSINK appels en stoofperen Program Sportclub Excelsior I naar Go Ahead Kampen Doe Ip u ntenregen bij de Mors-Groene jager G. A. Huisman AFWEZIG Financiering Hypotheken Voor schoonmaken van Eerste Rijssense Schoonmaakbedrijf Slokker Assurantiekantoor J. A. VOORTMAN N.V. Ie KAPSTER en LEERLING-KAPSTER Net MEISJE ORGELS W. RAKKERT Alie verzekeringen Vrijdag 30 augustus 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina I H el belangrijk Geluk gehad Oiidheidkame r KORFBALBESTUUR OP VOLLE STERKTE ELECTRONISCHE DOOR HARRY WONINK Nieuw hardboard |Fa. Rijssense Gebouwen sloperij UNIEK IN TWENTE Uctïöettfê. MAISON KIEVEN KNIP- EN NAAILESSEN M. Zandvoort tuingereed schappen Fa. Rijssense Gebouwen sloperij SIMCA 1301 1501 Garage SCHUPPERT Jewilmke steun in 'n hof met 'n buks van zin breur Djeks. Hee moch dr wal neet met, maer Dteks was noar 't woark en zin moo was in kamer- Jewilmke maakn al mooie vorde ring n, hee reekn al geregeld 't mildn van de roze. Ho effen, doar küm zin moo an um de waske bmn te haaln. Jewilmke dee sproonk achter de dahlia s. Hee mos dr nog wal effen bhewn, want de buurvrouwe kum ook noar oetn en maakn efkes 'n preutje met Jéwil- ke zm moo. De buurvrouwe vertlèn, dèt dr moarn volk kum, nen oonderduker oet 'n oorlog, met zinnen vrouwe zoln nen dag blieuwn. Zee, kiek, en non wol de buurman venauwd 'n haan slachn t Deer steun doodstille zin vonnis an te heurn nor met 'n kop in 'n nekke. t Is wal zeune van 't mooie deer, mear ja, hee is oons te heilig, ie künt neet met. fetsoen in t hok komn, want dan pikte dr op lüs. En zo mutte mear in de panne As ik oe was, kokn ik dr soep van. zea Je- wilmkes moo. Jewilmke keek met verdreet noar t oarme deer, dèt venauwnd 'n kop en de vearn zol missen. En 'n buurman deer zo iets niks te vuurzichtig, met 'n kop dr of en dan loatn fladdem tot 't beesjen dood was. Gin pretjen! Op dat mement gungn dr dree stroaljagers met 'n heidens kabaal duur de loch. De buurvrou we kon dr gin woord tusken kriengn, en dat wol wat zengn. Jewilmke wür tegelieke lastig 'evüln duur ne gedachte én duur de doad. Hee steuk 'n loop van n buks duur de blaan van de dahlia's, kneep 't oge dichte en treuk of. Plots. Miln in de roze: 'n haan keek efkes of dr iets neet kJopn, dee toen nen sproonk en lea toen dood stille neus 'n voorbak, op de zied. De henn keekn verbiesterd too. De buurvrouwe zag ne sneuweln mear heurn niks, duur dee stroaljagers. ,,Tookseldmiej Wat züwwe non hèmn?! Vaalt miej den haan zo dood dale! Wat zol um skealn? Dèn doo'k neet in de soep, vuur gin goold! Hee kan wal wat oonder de leên hebn!" Jewilmke zin moo snapn dr ook niks van. En Jewilmke kreeg 't; benauwd. Wolle mie doar in alle stilte 'n haan oet de tied helpen zoonder mes en blood zoonder gefladder en geschreeuw mear non küm de buurvrouwe met zin geteut! ..Ik geleuwe, da k ne mear derèk oonder de groond stoppe, prakkezeern de buurvrouwe, ,,aans wil Hendrik um vanauwnd toch nog in n pot stopn. En ik lusse dr neet wat van. Loa'k derèk de batse haaln." Jewilmke zin moo gung heuwdskuddend noar binn en de buurvrouwe küm dr an met de skup- pe. Heanig küm Jewilmke tevuurskien, zoon der buks, en hee heurn 't hele verhaal van de buurvrouwe an. Hee dorf neet te zengn, dat hee de eksekutie har voltrükn. Zinne goo bedoe- lige zoln toch verkeerd oetpakn. En dan wus zin moo 't van 'n buks. ,.Zal ik ne efkes begreeuwn? Dt 's gin woark vuur vrouwleu." ,,Aj dèt weent, geane". zea de buurvrouwe, dèn 't hoes ingung. Jewilmke steuk de groond 'n betje umme en smokkeln 'n haan achter de Dahlia's. Doar konne Skil- dersbearnd nog blie met maakn. Hee zal ne venauwnd wal votbrengn, in 't duuster, en biej Bearnd vuur de dure lengn met 'n breefke dr bie: ,,Van een onbekende vriend." Mear zo ver küm 't neet. Toen de buurman thoesküm, gunge gleunig te keer. .,Wat 'n ge kwaak! Wat kon zon deer non mekeern? 't Wat um - fiétüürlik op 't hatte 'eslaangn duur de stroaljagers. Gin geteut, hee zol ne wal rap opgreeuwn en dan 'n pot dr met in. Dee vrouw leu aait met eur kemoossies!" De buurman greèuw zal 'n keteer. mear veun niks. Toen e nen halven meter in de groond zat, gunge toch efkes Jewilmke dr bij haaln En toen küm 't hoge woord dr wal oet. en 'n haan küm van achter de dahlia's. De buur man mos lachen. ,,As Dieks dr mear neet achter koomp", zuchen Jewilmke benauwd. ,,Doar kreeit gin- nen haan noa, dat belouw ik oe" zea de buur man. 'n Volgende dag smuln de buurn met de oonderdukersfemilie van 'n haan. Allene de buurvrouwe har 'n stukke spek op 'n telder... C n n o rn/inoJöJ/i/ii i/v% l? r. r, 1, x i ^lechts drie raadsleden in Rijssen hebben veertien dagen ge leden hun waardering uitgesproken voor stedelijk schoon. Alle andere raadsleden willen mooie en typische huizen en gebouwen niet onder een beschermende maatregel hebben, zodat ze nog niet met de ogen zullen knipperen als fraaie monumenten waarvan Rijssen er niet zo heel veer telt zullen worden afgebroken. Dat vinden wij een trieste zaak. Door het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschap pelijk Werk werd een ontwerp-lijst van beschermde monu menten samengesteld waarvan er naar de mening van het college van burgemeester en wethouders 5 gehandhaafd dienden te blijven terwijl over 7 beschermde monumenten aan de minister zou worden verzocht deze van de lijst af te voeren. Niets werd door B, en W. gezegd over de betekenis van deze monumenten, of de samenstellers al of niet een luist inzicht hebben gehad. Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken dat dit college van B. en W. geen steek om stedelijke schoonheid, ons als een erfenis uit het verleden in de schoot geworpen, geeft. Dat is natuurlijk jammer. Een latere generatie die daar wel meer begrip voor op zou brengen «ou de historische fout die door de stadsbestuurders van Rijssen is gemaakt ais „n.ergeefiijk beschou wen. Vast staat dat de samenstellers deskundigen rijn geweest Er is dus nog hoop dat de visie van de Rjjaaense raad niet 7,. maar daar het ministerie zal worden overgenomen. Wat door de raad is aange nomen is uitsluitend en alleen het voorstel om de minister te ver zoeken om 6 monumenten van de ontwerplijst af te voeren. Of dat zo maar zal gebeuren kan in gemorde worden betwijfeld. Het is dus nog met zover, en wij wachten met belangstelling d. ontwikkelingen af. Toch vragen wij ons met de heer de Ridder af of B. en W met de-e zaak heeft „geworsteld". Men heeft er zich onzes inziens al te gemak kelijk vanaf gemaakt door te zeggen: afvoeren. Dat men geen enkel begrip heeft voor de waarde en de betekenis van een monument is duide ijk te concluderen uit het feit dat men een fraaie boerderij aan hel Veerpad, die nu eens niet in de sanering valt toch wil afvoeren. e" zlJn <WU citeren uit het raadsstuk) „van oordeel dat hier moeilijk gesproken kan worden van een monument, dat beschermd moet worden. Het is meer een oude boerderij, die weinig of niet *f- wi]kt van andere oude boerderijen en wij stellen u dun ook voor om de minister te verzoeken ook dit pand van de lijst af te voeren". Hier kan moeilijk gesproken worden van een monument zo is de mening van B. en W. Hier matigt men zich een oordeel aan over een aangelegenheid waar de heren geen verstand van hebben. Deskundi gen van het ministerie hebben de fraaie oude boerderij wel als belang rijk object erkend, als object ook dat waard is om beschermd te wor- dem Wellicht denkt het college (dat deden enkele raadsleden in de raadsvergadering eveneens) dat een monument een statig kasteel, een barokke kerk of welk „monumentaal" gebouw dan ook moet zijn De Vlaag moet nu worden beantwoord wat nu eigenlijk een monument is. Een monument is een overblijfsel van vroegere kunst, nijverheid of wetenschap, dat is ons het is al heel lang geleden duidelijk ge leerd en met deze definitie hadden wij eerlijk gezegd niet. zoveel moeite. Een overblijfsel van vroeger (bouw)nijverheid. En of B. en W nu wel of niet van oordeel zijn dat hier moeilijk gesproken kan worden van een monument is niet van zo'n groot belang. En of de oude boer derij nu wel of niet afwijkt van andere oude boerderijen is ai evenmin van belang, want die andere oude boerderijen zijn er niet in Rijssen althans niet in die zuiverheid en schoonheid als de boerderij op het Veerpad. Zou het nu teveel zijn als in de hele stad Rijssen één fraaie boerderij voor het nageslacht beschermd moest worden? De stadsbe stuurders van Rijssen kunnen hierop met al hun moderniseringsdrift toch geen bevesigend «ntwoorcf geven. En dan die andere gebouwen. Ze staan vaak of komen in de verre toekomst misschien te staan in het saneringsplan. Ja, dat is een moeilijke aangelegenheid. Begin nen wij met het pandje Bouwstraat 49. een alleraardigst huisje, een typisch geveltje, een monument waarvan liefhebbers watertanden. De vraag is nu wat moet met zo'n pandje gebeuren, als het werkelijk in het saneringsplan valt en die saneringsplannen niet aan dit monument kunnen worden aangepast. Dat is n.l. ook nog een mogelijkheid om deze woning te beschermen. Maar als het werkelijk een sta-in-de-weg is of wordt, dan had B. en W. c.q. de raad alles moeten doen om deze aantrekkelijke woning voor het nageslacht te bewaren. Men had deze woning moeten herbouwen b.v. op de Weijerd. Met de fraaie stadsboerderij de Manzes heeft men enkele jaren geleden ook ondoordacht gehandeld. De bijl erin. Als men enkele van dit soort huizen, die in de verre toekomst van onschatbare waarde zouden zijn, zou doen herbouwen op een aan vaardbare plaats, dan zou dit van grote betekenis zijn. De heer Wolterink zegt in de raad: Wie monumenten wil zien kan naar het openluchtmuseum gaan. Deze opmerking kunnen w|j niet au «erieux nemen. Als men in Deventer, Zutphen of Kampen om maar enkele plaatsen te noemen altijd zo had gereageerd en maar in het wilde weg met de moker in het rond had gezwaaid zouden deze steden «iet so'u grote aantrekkingskracht hebben als nu. Dit soort opmerkingen kan alleen maar worden gemaakt door iemand die niet ernstig over deze materie heeft nagedacht. Afbreken is zo gemakkelijk. Met hel pand Haarstraat 7, het v.m. kantoor van de rijksontvanger heeft B. en W. geluk gehad, zo zal men dat althans zien. Ook dit pand kwam op de beschermingslijst voor. maar B. en W. had al een bouwvergunning en een sloopvergunning afgegeven. Dat is wel heel goed gespeeld. Als het is afgebroken, wat zullen ze ons dan nog ma ken, Met de stadsboerderij de Manzes had men dezelfde ervaring op gedaan. Voor de bijl ermeer. Het is ernstig te betreuren dat al zal de minister van CRM het verzoek van de Rijssense raad misschien niet geheel inwilligen dat twaalf van de vijftien raadsleden geen enkel belang hebben bij het behoud van het Rijssense stadsschoon. Als de heer Paauwe zegt. dat hij het een aanfluiting vindt, dat het pand van Jan Heedt. aan de Rozengaarde als beschermd monument is aangewezen, spreekt hij evenals zijn collega Wolterink over een zaak waarvan hij dit op zijn zachtst gezegd geen studie heeft gemaakt. Dit pand is inderdaad een overblijfsel van vroegere bouwnijverheid. In dit pand ziet men, hoe men vroeger een woon- en winkelhuis bouw de en er zit een zekere bouwstijl en indeling is, die niet anders dan bij zonder kan worden genoemd. Over het pand Haarstraat 4 (ter Harmsel) en Grotestraat 7, het oude politiebureau hoeft weinig te worden gezegd. Iedereen ziet toch dat hier duidelijk sprake is van een monument dat waard is om be waard te blijven. Tot slot nog dit. De heer Jansen zei in het raadsverslag dat hij het moeilijk vond dat de raad over zaken als deze. moest beslissen. Toevallig kunnen in de raad mensen zitten, die weinig of geen ver stand van dit soort zaken hebben. Wij moeten meer overleg plegen met de bevolking. Hoe zou de Rijssense bevolking hierover denken" Hoe reageert de Oudheidkamer. Maar B. en W. heeft in zaken als deze geen behoefte om meningen te vragen. Men wist wel dat de Oudheidkamer een vlammend protest had laten horen. En als je het dan met zo'n visie niet eens bent dan vraag je niets. Dat is natuurlijk ook een weg. Overigens heeft de Oudheidkamer zich in deze zaak helemaal niet geroerd. Weth. Scholman had dat wel verwacht. ,,Ze wisten wat er aan de hand was". Dat is dan een heel slechte beurt van de oudheid kamer. Met een variant op een bepaalde reclamekreet: Zo slerht. slechter kan het niet. Zaterdag begint voor de afdeling Twenthe (zaterdagvoetbal) het rad der competitie weer te draaien. Sportclub Rijssen 3, dat in de nieuw gevormde eerste klasse is ingedeeld, begint met een uitwedstrijd tegen Drienerlo 1. (T. H.) Sportclub 2 ontvangt om half drie SVZW 2. Sportclub 4 gaat naar Eversberg 2. Sportclub 5 is te gast bij DOS 3 en Sportclub 6 is gastheer van Sportclub 7. Opstelling: (Zaterdag tegen Drienerlo 1) Doel: Smit; achter: Lohuis. Ligtenberg, Ter Harmsel en Ruiterkamp; midden: Vin cent en Kamphuis; voor: Alkema, Rutter- kamp, Van Brussel ew Potgieter. Het is Phenix uit Enschede zaterdagmiddag niet gelukt verder te komen dan een 5-2 over winning op Excelsior, dat ook in deze wed strijd weer niet bleek te beschikken over een schotvaardige voorhoede die weet wat doel punten maken is. Dit kwam vooral tot uit drukking in de tweede helft toen Excelsior zich een grote veldmeerderheid had weten te veroveren. Door deze uitslag is de Enschede»* eerste klasser Vosta winnaar geworden van het door Excelsior uitgeschreven nederlaag-toernooi. De Enschedeërs wisten Excelsior vorige week een 6-1 nederlaag toe te brengen en kwamen daardoor in het bezit van de waarde bonnen ter waarde van f 250, Excelsior II deed het beter en won in de voor haar uitgeschreven nederlaag-wedstrij den verdiend met 2-1 van de tweede editie van Phenix. Doordat Vosta II de enige vereniging was, die de Excelsior-reserves wist te kloppen, kreeg dit elftal in dit toernooi de prijs van f 100,aan waardebonnen toegewezen. Excelsior 3 trok met tien man naar Vrie- zenveen voor een vriendschappelijke wed strijd tegen DETO II. Ondanks deze minder heid speelden de rood-witten een goede wed strijd en wonnen met 5-0. Het veteranen-elftal van Excelsior, dat dit jaar voor het eerst aan de competitie zal deel nemen als Excelsior 5. speelde een oefenwed strijd tegen het zaterdag-elftal van GFC-Goor en wist een 5-1 overwinning te behalen. De junioren en pupillen van Excelsior, die zich vorige week in de finales geplaatst had den in het jeugdtoernooi, uitgeschreven door Hector Goor. behaalden hier zaterdag een fraai succes door beslag te leggen op drie eer ste prijzen, een derde prijs en een vierde prijs, els volgt verdeeld: Excelsior A 1 eerste prijs: Excelsior B I eer ste prijs; Excelsior C I eerste prijs; Excel sior C 2 vierde prijs en de pupillen een derde prijs. Voorwaar een goede prestatie van de rood witte jeugd en haar leiders. Zaterdag begint voer verschillende Excel- sior-elftallen de nieuwe competitie. Excelsior I gaat naar Kampen en ontmoet daar Go- Ahead, dat tijden» het vorig seizoen een vooraanstaande rol in haar afdeling speelde. Wat gaat Excelsior doen? In de oefenwedstrij den heeft het elftal geen al te beste indruk gemaakt, al ging het in de laatste wedstrijd vooral in de tweede helft al beter. Misschien weet de voorhoede nu het net tè vinden nu het om de punten gaat en wordt het een ver rassing. al zou een gelijkspel al een goed re sultaat zijn. Excelsior 2 en 3, die in dezelfde afdeling zijn geplaatst, komen tegen elkaar binnen de lijnen. Ditzelfde geldt voor het vierde en zes de elftal, die ook elkaar ontmoeten. Excelsior 5 gaat naar Wierden en ontmoet daar SVZW 3. Het negende elftal, dat voor het eerst aan de competitie deelneemt, brengt een bezoek in Nijverdal aan de zesde editie van DES. terwijl de jongens van het zevende elftal naar Enter gaan en Enter Vooruit 6 als tegenstander zullen hebben. Onder voorzitterschap van de heer R. G van Egten hield de korfbalvereniging van Sportclub Rijssen vrijdagavond haar jaarlijk se ledenvergadering. Uit het verslag van de secretaris bleek dat het ledental nog steeds I stijgt en momenteel ruim 60 bedraagt. De I kas sloot met een batig saldo. Het bestuur dat een tijd lang uit 6 leden was samengesteld is thans weer tot 7 leden uitgebreid en is dus weer voltallig. De korf- I balvereniging nam in het afgelopen seizoen met drie twaalftallen deel aan de competitie en behaalde, gezien de korte tijd die zij nog maar bestaat, geen ongunstige resultaten. Be- I sloten werd op 6 oktober een feestavond te organiseren in het clubhuis op de Koerbelt. MERK MET WERELDREPUTATIE KJ PIANO - ORGEL - EN MUZIEKHANDEL Almelo Ootmarsumsestr 32, Tel 3219 Deventer Kleine Overstr. 45. Tel 14815 FLUP het wilde konijn Flup het wilde konijn had in korte tijd zijn moeder, Hilly, verloren en Kortoor was in de laatste winter door een verwilderde kater ge grepen. Hij was nu alleen. Maar ook groot ge noeg, om zich te redden. Niettemin dacht hij nog vaak aan Kortoor terug. Hij herinnerde zich de raadgevingen nog goed, die het oude konijn hem zo vaak had gegeven. Op een nacht in maart, toen de laatste sneeuw was weggesmolten, kreeg Flup met een las tige vijand te maken. Niet de steenmarter, die de omgeving nog steeds onveilig maakte. Nee, het was Flits de hermelijn, die hem te na kwam. Het roofdiertje stak nog geheel in het wit. Zijn pelsje was nog niet aan verkleuren toe. Dat zou pas midden-april het geval zijn. Dan verwisselde hij zijn blanke huis voor een mooi roodbruin pakje. Zolang hij nog in het wit gekleed ging, zou het hem niet meevallen de maag gevuld te krijgen. In de sneeuw was dat 'n fraaie schutkleur geweest. De ratten, die hij toen besloop, ontdekten hem niet tijdig genoeg, om nog te vluchten en ook de mussen, die in de heg sliepen, ontdekten hem niet eerder, voor hij met een fikse sprong een van de tjielpers van zijn slaaptak greep. Maar nu was zijn witte pels voor ieder oplet tend wezen reeds van ver zichtbaar.Die nacht toen de uilen opgewonden hun liefdesroep rond- schreeuwden, verscheen Flits aan de ingang van zijn hol. Dat lag tussen de wortelkronkels van een eik. Als een wit lintje gleed hij door het onderhout, trippelde langs de slootoever. vergeefs hopend daar een woelrat te kunnen verrassen. Wat later huppelde hij door het ak kermaalshout, waar zich dikwijls muizen op hielden. Maar, of ze zagen hem bijtijds aan komen en vluchtten, of ze voerden deze nacht een ondergronds bestaan. Niet één liet er zich zien en nergens klonk het fijne triptrap van hun pootjes op het dorre blad. Zelfs onder de hazelaars, waar de bosmuizen vaak naar ach tergebleven nootjes zochten, was niets te be leven. Bij de sleedoornheg. dacht Flits, zou hij zich maar niet wagen. Die rumoerige vogels wa len immers waakzaam; zeker zouden ze zijn sneeuwitte huid door het donkere hout zien schemeren en heel de buurt alarmeren met hun schorre stem. Wacht eens, wat hing om die driestammige els met zijn groene klimopstrengen nog vers de lucht van 'n eekhoorntje. Flits ging recht- opstaan en snoof lang de lucht in. Toen ont dekte hij een meter of 3 van de grond, tussen de stammen, 'n vage, kogelronde vorm. Voor zichtig hees hij zich tangs de klimopstrengen naar boven. Kalmpjes maar, geen geluid ma ken, Misschien sliep er een eekhoorntje in dat bolvormige nest. Zo'n diertje is uiterst schuw en rap. Indien het aan de haal ging. was het, althans voor een hermelijn, niet meer te ach terhalen. De witte schim gleed soepel hoger. Hij kon het nest nu beter bekijken. Het was van gele pijpestrootjes en takjes gemaakt. Flits hees zich voor de donkere ingang. Duidelijk hoor de hij de ademhaling van het eekhoorntje. Fel wierp het rovertje zich naar binnenen vond een leeg nest met een opening in de bo dem. De eekhoorn had kennelijk nog een nood uitgang. Beagerend met de snelheid eigen aan dieren van bos en veld, had hij zich op het laatste ogenblik veilig kunnen stellen. Flits hoorde hoog boven zich het verontwaardig de „Woet-woet-woet" van de roodbruine sprin ger. In de toppen van de elzen bungelde de eekhoorn. In een magnifieke zweefduik stak hij over naar de kronen van de eiken. Spoe dig was hij buiten het bereik van Flits gehoor en reukvermogen. De hermelijn zette de nachtelijke jachttocht voort. Midden in de weiden zag hij, hoe de kleine wezel, die 's winters wel zijn roodbrui ne pakje aanhoudt, jacht maakte op veldmui zen. Voortdurend stoop het diertje door de ho len van de veldmuizen, die vlak onder het gras doorliepen. Nu en dan stak hij zijn spit se kopje in de buitenlucht om te kijken, of liever te ruiken of alles daar nog veilig was, Flits volgde een slootoever. Opeens rook hij wat. Rattenlucht. Daar schoot iets door het water, sputterde door de modderbrei en ver dween in het hol, in de oever. Een groot hol, waarin het lenige lijfje van de hermelijn wel paRte. Eén woelrat was een begerenswaar dige buit. Maar wat waren er opeens veel zij gangen en overal rook het naar ratten. Even wachtte Flits. Hij hield z.ijn kop voor de lin kergang, de oortjes uitgespreid... geen geluid! De rechtèrgang: een dof gerommel, dat snel zwakker werd. Door die pijp vluchtte de woelrat. Razendsnel gleed Flits door de don kere gang. Voor zich hoorde hij een plons. Ook de hermelijn bereikte even later de uit gang van het rattenverblijf. Hij sprong par does in de brede sloot. En enkele meters voor hem zwom de rat. En daar kolkte het water. Een vreselijke plons brak het wateroppervlak in duizend druppels. Even verscheen een gro te vissestaart boven de waterspiegel. Dan niets meer... Torp, de snoek had gegrepen. De waterrat was dood. Sinds het ijs was ver dwenen, was de grote roofvis uit de winter- verdoving ontwaakt en hongeriger dan ooit, tiraniseerde hij de waterwereld. Iedere bewe ging, die hij in het water zag. trok zijn aan dacht. Dan viel hij san. sloeg zichzelf met zijn grote staart met een klap naar voren. Vaak werden vissen het slachtoffer van zijn vraatzucht. Nu had dé woelrat het moeten ontgelden. Verontwaardigd over de inmenging van het watermonster, klauterde de hermelijn tegen de oever, schudde de waterdruppels van zijn druipende witte pels en was tenslotte nog blij dat de geschubde rover niet hem, maar de rat tussen de afschuwelijke kaken had ver pletterd. Flits sloop door het dorre riet en ontdekte dat zijn pels tussen de gele waterkantbegroeiïng nog niet zo in het oog viel. Misschien was er hier wel een prooi té vangen. Het begon ook tijd te worden. De nacht had de langste tijd al wel geduurd. Indiên er niet snel wat veran derde. zou hij straks met éen lege maag zijn dagverblijf moeten opzoeken. Dan zou zelfs de zachte voering van vogelveertjes, waar in hij placht te slapen, hem niét warm kun nen houden. Ook tussen het riet, was deze nacht niets te beleven. Het werd al licht in het oosten en nog had Flits geen warm vlees tussen z'n scherpe tandjes geklemd. In dè dennenrand zon gen de merels al. Tussen de zilverige berken zong een roodborst. Buiten, in het veld, werd het nu gevaarlijk. Boeren ging naar het tand en brachten honden mee. Logge herdershon den of felle bastaard*. Di» konden het een her melijn danig lastig maken. Flits moest terug naar het warme nest tenslotte liever een lege maag, dan de kans te lopen de kostbare pels te verliezen. Flits sloop door het dorre riet, stak de weiden over en volgde het rijwielpad een eindje. Toen, eindelijk, leek hem Diana, de godin van de jacht toe te lachen. Want daar kwam over 't fietspad een wild konijn tje recht op hem af. Het was Flup. Hij was op weg naar zijn hol. Hij had zijn buikje vol gegeten aan de overal weer opschietende krui den. En omdat het gras nat was, volgde Flup het fietspad, zodat hij droog in zijn hol zou kunnen komen. Want om onder de grond met een natte pels de dag te moeten verslapen, dat leek hem weinig aantrekkelijk. En toen schrok hij. Want daar voor hem was wat té doen. Daar sprong een wit diertje telkens wel een meter hoog, tolde in het rond, greep naar zijn staart. Nieuwgierig keek Flup naar dat vreemde gedoe. Indien Kortoor nog leefde en bij hem was geweest, zou hij zeker gezegd heb ben: „Maak dat je wegkomt, Flup, zo speelt een hermelijn, wanneer hij een prooi wil bè- springen. Zo probeert het roofdiertje de wil de bewoners van bos en veld te doen gelo ven, dat hij slechts wat speelt en geen behoef- te heeft aan voedsel. Maar voor Flup had dat speelse gedoe iets onschuldigs. Een dier, dat zo stoeit is toch niet op een prooi uit. Een rover sluipt door 't gras, maakt zich klein, kruipt weg, in een hinder laag en valt plotseling aan. Dat deed deze her melijn niet. Maar haast onmerkbaar nader de Flits het wilde konijn. Straks zou hij om hem heen dansen en onverwacht een greep doen naar de keel van Flup. Toen snerpte van achter de boomstruiken langs het fietspad een vibrerend sjierpen. Een in nood verkerende mistellijster. Even beraadde Flits zich. Een lijster in nood, is een gemakkelijke prooi. Een levend konijn moet men nog altijd zien te krij gen, ook al zat Flup dan nog zo stil naar het spelende rovertje te kijken. De hermelijn wei felde. Hij snoof de lucht in, maar de wind kwam uit 'n ongunstige richting. Nerveus be wogen Flits' oren, toen opnieuw de angstkreet der lijster klonk. Langzaam sloop de herme lijn naar de braamstruik. En toen was alles vuur. Een geel, flitsend licht en rollende donder, en de hermelijn schreeuwde en sprong naar de bosrand. En weer bliksemde de braambos en weer knalde het. De hagel ruiste door het hout. In de sprong tuimelde de witte rover over de kop. (wordt vervolgd). Enkele jaren geleden beschikte de zwem vereniging de Groene Jager in Den Ham over enkele poloteams die een redelijk woordje meespraken in de competitie. Toen men ech ter. thans ruim een jaar geleden zonder trainer kwam te zitten, doordat deze naar elders vertrok, helekende dit het einde van de polo. Het bestuur van de Groene Jager dat een en ander uiteraard zeer betreurde heeft echter in mej. Grootenhuis een groot anima tor gevonden. Om de poloclub echter nieuw leven in te blazen organiseert deze, waar mogelijk, vriendschappelijke polowedstrijden, liefst te gen sterke tegenstanders. Vrijdagavond wa ren zij, in het feëriek verlichte zwembad de Koerbelt, te gast bij de po-loclub de Mors in Rijssen. De eerste ontmoeting, die tussen de meis jes van de Mors en de Groene Jager, eindig de in een 4-1 zege voor de Mors. Voor de Mors scoorde Dirkje Poortman alle vier doel punten. Hannie Nevenzei redde voor de Groe ne Jager de eer. De jongens van de Mors lieten er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Zij versloegen de Hammerjongens met 7-0 in een eenzijdige wedstrijd. Anton Jansen nam vier doelpunten voor zijn rekening, Jan Wolterink scoorde de overige drie. Ook de Morsdames behaalden een monster zege. Eva de Lange opende de score, waar na Willy Grootenhuls de gelijkmaker in het net deponeerde. Nog voor rust brachten Jacqueline van Benthem en Eva de Lange de stand op 4-1. Door Jacqueline en Gerda Geer- ling kwam de Mors op 6-1. Willie Grooten huis scoorde 6-2, waarna Gerda Baan met. drie harde worpen de eindstand op 9-2 bepaal de. De Morsheren, die 4x3 min. speelden, kre gen de schrik van hun leven toen, direct na het uitzwemmen Egbert Oordt met een verre worp Den Ham op 1-0 bracht. Herman Lande- weerd schoot de partijen al spoedig in even wicht. Deze zorgde ook voor 2-1 en 3-1. Lig tenberg zorgde voor een 4-1 ruststand. In de De boerderij met gras en bouwland total* grootte 3 ha, 97 are, 63 ca van de erven D. Bruins Zunaweg 10 te Wierden werd dinsdag avond in Hotel Gijsbers ten overstaan van notaris F. van Schooten te Rijssen aange kocht door de heer P. Nijhuis te Rijssen. De boerderij en verdere 8 percelen werden aanvankelijk stuk voor stuk geveild, waarna alle 8 percelen in veiling werden gebracht. De boerderij (die staat op de ontwerp-lijst van beschermende monumenten) werd 2 we ken geleden ingezet door de heer P. Nijhuii op 28.000. Bij de veiling werd dit bod niet verhoogd. Verschillende percelen gras- en bouwland werden gemijnd door de heer Mensink Smeijersdijk en een perceel door de heer Nijhuis, die op de gecombineerde 8 percelen de hoogste bieder bleek te zijn met f 70.000,- Een perceel grasland gelegen in de Nerke- rij te Rijssen voor 2 weken geleden ingezet op f 1100,- werd gemijnd door de heer M. ter Harmsel te Nijverdal voor f 1300,-. doelpunten van Wessels, Ligtenberg en Struik. f tweede periode liep de Mors uit tot 9-1 door Doelman Waanders van de Mors verde digde in de derde periode het Hammerdoel, doch dit belette Wessels en Ligtenberg niet om de stand op 11-1 te brengen. In de vierde periode, speelde Den Ham tenslotte met 9 man en liep de Mors uit tot 14-1, Egbert Oordt bepaalde de eindstand op 14-2. ARTS, RIJSSEN wegens vakantie vanaf vrijdagavond 30 augustus tot 9 september De collegae nemen als volgt waar: A t.e.m. D dokter Bijleveld E t.e.m. K dokter de Jong L. t.e.m. P dokter Kunst R t.e.m. Z dokter Oosthoek i I per vierk. meter 1.52 I Verder tweedehands I bouwmaterialen o.a. planken - balken I ramen - deuren, op maat gezaagde regels Braakmansdijk 7, Rijssen, tel. 05480- 2298 en 2875. Assurantiebureau Dannenberg 38a, tel. 2645 RIJSSEN. Speciaal laag tarief voor W.A. en All risk. verzekering van uw auto. Vlotte en correcte afwikkeling van schaden. NEZIFO aanvullende ziekenhuis kostenverzekering voor ambtenaren. Bezoek tijdens Uw vakantie de Permanente Bloe- menshow van rozen, vaste planten, sierheesters en coniferen. Ook U kunt daar nü Uw keus maken uit een enorm assortiment. Direct achter het station Borne. Geopend tot 6 uur, 's zaterdags tot 4 uur. KANTOREN EN FABRIEKEN GLAZENWASSEN ONDERHOUDSWERK naar ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN OOSTERHOFWEG 16 telefoon 2269, b.g.g. 2892 of 5704 - 257 J. W. Jansen, Piet Heinstraat 8, Rijssen Geopend: dagelijks van 8.30 tot 17.30 uur donderdags tot 's avonds 9.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. GEVRAAGD Werktijden: 8.30 - 12.30 en 13.30 - 18.00 uur Maandag vrij. Donderdagsavonds behoeft niet gewerkt t« worden. Haarstraat 8, Rijssen, telefoon 05480 - 228S Wij beginnen 3 september weer met onze op de vastgestelde dagen en uren. Ook opgave van NIEUWE LEERLINGEN Er is ook een middag les voor gehuwde dames. Lerares-Coupeuse v. d. Broekestraat 30 i SCHOONMAAK- MOEILIJKHEDEN Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Schoonmaak van fabrieken, scholen, gebouwen, glazenwassen, j schoorsteenvegen enz. SCHOONMAAKBEDRIJF j Nassaustraat 63 - Tel. 3053 Holterweg 42 gevraagd plm. 16 jaar, voor enkele morgens. A. BLOEMENDAAL, Tabaksgaarde 32, Rijssen, telefoon 2236 Plastic dakgoten, riool- en afvoer buizen, bruikbare ijzeren balken en platen Pracht collectie Braakmansdijk 7, Rijssen, tel 05480 - 2298 en 2875. Maak een proefrit tri}: Oranjestraat 28 - 30 HOLTEN Tel. 05483 - 1363 TE KOOP 6 kg f 1. A. SCHOLTEN Rijssen, telefoon 225?

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3